Kínai lelkészeket vettek őrizetbe

Egy engedély nélkül működő protestáns felekezet oktatási központjában tartottak házkutatást a közép-kínai Honan (Henan) tartományban, s 49 személyt őrizetbe vettek, majd szabadon engedtek – közölte szerdán az amerikai székhelyű China Aid Association nevű szervezet.

MNO
2011. 05. 11. 13:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kínai földalatti egyházak védelmére szakosodott, 2002-ben Pennsylvaniában megalakult szervezet szerint a kínai hatóságok átkutatták a felekezet háromszintes épületének valamennyi emeletét, és több ezer dollár értékű tárgyat foglaltak le. A Vejsi (Weishi) megyei rajtaütés során koreai állampolgárokat is előállítottak, köztük egy bibliaoktatót és feleségét, akiket napokig hallgattak ki. Két másik koreai lelkészt útjukra bocsátottak. A dél-koreai külügyminisztérium állítólag nem tudott a történtekről.

Az elmúlt hetekben egy másik, szintén be nem jegyzett, de húsz éve működő pekingi egyházi közösség tiltakozó megmozdulásairól tudósított a világsajtó. A Saovang (Shaowang) felekezet, miután kiszorult istentiszteleteinek korábbi helyszínéről, egy étteremből, tiltakozásul vasárnaponként egy nagyáruház és gyorsétterem szomszédságába szervezte köztéri imáit.

A pekingi hatóságok április végén cáfolták azokat a hírjelentéseket, amelyek szerint a kisegyház tagjait őrizetbe vették volna, s azt állították, hogy „senkit nem vettek őrizetbe vallásának normális gyakorlása vagy vallási értelemben vett hite miatt”. A mintegy ezer tagot számláló közösség közleményében azt írta, kitartanak a szabadtéri gyülekezés mellett, „amíg az Úr nem talál kivezető utat„ a számukra. Az interneten megjelent közleményükben ezt írták: „Hiszünk abban, hogy az egyház Krisztus egyháza, Krisztus az egyház feje. Az egyház csakis a mi urunkat, Jehovát fogadhatja el Istenként. Mellette nincs másik Isten. Ebből fakadóan az egyház soha nem lesz felügyelhető és befolyásolható kívülálló erők által.”

A kínai hatóságok az utóbbi időben, miután egy amerikai honlapról ismeretlenek a közel-keleti és észak-afrikai tömegmegmozdulásokat követően szabadtéri tiltakozó „sétákra” hívtak fel Kína több nagyvárosában, érzékenyebben reagál minden tömeget megmozgatni képes akcióra, s tart az illegális szerveződésektől, gyülekezésektől. Peking korábban jelét adta annak is, hogy úgy véli, egyes külföldi újságírók nem csupán követik az eseményeket, hanem aktívan részt is vesznek bennük, illetve gerjesztik azokat.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.