Kontinensek sorsáról döntenek dugig telt zsebbel + Képek

A világ sportközvéleményének jelenleg arról kellene beszélnie, vajon Mohamed bin Hammam melyik kontinens labdarúgó-szövetségét lesz képes meggyőzni arról, hogy rá voksoljon svájci vetélytársával szemben 2011. június 1-jén, a 61. FIFA-kongresszuson, melyen eldől, ki vezeti a szervezetet a következő 4 évben. Szinte már természetes módon azonban nem a szavazatok eloszlása mentén forognak a gondolatok és a pletykák, hanem a FIFA-t behálózó korrupció körül.

Gabay Balázs
2011. 05. 22. 5:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

2010 novemberében a ciprusi futballvezetés egyik prominense, bizonyos Szpirosz Marangosz vádolta meg az Európai Labdarúgó-szövetséget (UEFA), hogy a döntéshozó testület több millió eurót fogadott el 2007 áprilisában a lengyel–ukrán Európa-bajnoki pályázat támogatásáért cserébe. A vádat az ügyészség utóbb ejtette, a gyanú árnyéka azonban azóta is rávetül olykor a szövetségre.

Alig telt el fél év, és az Angol Labdarúgó-szövetség (FA) volt elnöke, David Triesman a világ tudtára adta, hogy a FIFA végrehajtó bizottságának trinidadi, brazil, paraguayi és thaiföldi tagjai „szívességet” kértek cserébe azért, hogy szavazataikkal támogassák az ország 2018-as vb-pályázatát. Ezt megelőzően a BBC egyik tényfeltáró műsora kikutatta, hogy a szövetség néhány vezetője az 1990-es évek elején a FIFA marketingügynökségén keresztül elképesztő összegekhez jutott, persze az adóhatóság vizslató tekintetét jócskán elkerülve. Ezek után nem is volt meglepetés, hogy Joseph Blatter, a nemzetközi labdarúgó-szövetség feje a nagy esélyes Anglia helyett Oroszország nevét húzta ki az üveggömbből tavaly decemberben. És persze a 2022-es házigazda Katarét. Annak az országét, melynek szülöttje 2011. június 1-jén egy hosszú és sikeres pályafutás végére tehet pontot.

Nem az számít, hogy ki becsületes

A 61 éves Mohamed bin Hammam hosszú évek óta az első olyan kihívója Joseph Blatternek, akiben a szakértők reális esélyt láttak a váltásra. Az Ázsiai Labdarúgó-szövetség első embere komoly célkitűzésekkel kampányol az elnöki posztért: átláthatóságot, tiszta pénzügyeket szeretne a FIFA-n belül, de – talán a korrupciós vádakra válaszul – az erkölcsi megújulást is zászlajára tűzte. „Nem számít, hogy valójában mennyire becsületes és korrekt valaki, ha ilyen hosszú időt tölt el a FIFA-ban, akkor mindenképpen támadni fogják – utalt Hammam arra a 35 esztendőre, amit Blatter eddig a FIFA alkalmazásában eltöltött. – Éppen ezért azt gondolom, hogy a váltás lenne a legjobb a szövetség számára” – kampányolt immár saját maga mellett az ABC televíziónak nyilatkozva.


A katari által hangoztatott megújulást jól mintázza, hogy amíg Hammam frissülő weboldalán keresztül is próbálja maga köré gyűjteni a támogatókat, addig az olykor jóságos nagypapára emlékeztető Blatter a sajtóra és a betonkeményen kiépített kapcsolataira számít az elnökválasztási kampány során. Úgy tűnik, utóbbi hatékonyabb: a svájci másfél héttel a zürichi voksolás előtt immár maga mögött tudhatja Európa, Dél-Amerika, Óceánia, sőt Afrika támogatását is, mely 127 szavazatot jelent a 208 lehetségesből. Hammam ezzel szemben a hazai terepnek számító Ázsia mellett már csak Észak- és Közép-Amerika voksaira számíthat, ami nem túl biztató.

1 milliárdot osztana szét

Joseph Blatter 1998-as megválasztásakor úgy fogalmazott, 2 ciklust szeretne végigvinni, ehhez képest győzelme esetén már a negyediket kezdené. Egy márciusi FIFA-kongresszuson azt nyilatkozta, utolsó négy évét vállalná a szervezet élén. A sportvezető a klubok egységességének megőrzését, az illegális fogadások felszámolását és a doppingveszély kiszűrését tűzte ki célul: „Tisztességtelen erőkkel állunk szemben, amelyek megpróbálják rabul ejteni a futballt. A FIFA kongresszusán zéró toleranciát hirdetünk a pályán belülre és kívülre is.” A többség támogatását maga mögött tudó Blatter nem mellesleg megígérte, hogy különböző fejlesztési programok révén mintegy 1 milliárd dollárt osztana szét a tagországok szövetségei között.

Annyi bizonyos, hogy a laikusok százmilliói változásra vágynak a futball szabályait illetően. Ők ugyan nem szólhatnak bele az elnökségért folyó küzdelembe, azonban a dél-afrikai világbajnokságon az elképesztő játékvezetői hibákat látva hatalmas erővel tört fel a videobíró intézményének követelése, melyet Blatter korábban teljesen elutasított. A vb idején megpendítette, hogy a FIFA elgondolkozik a téma napirendre vételén, ennél tovább azonban – minden bizonnyal szándékosan – nem jutott az ügy. Bin Hammam ezzel szemben azon melegében meglovagolta a lehetőséget, és kijelentette, ha ő nyeri a júniusi választást, kamerák pásztázzák majd a pálya minden szegletét, és a játékvezetőknek igénybe is kell venniük a technikai segítséget.


Hammam korábban úgy vélekedett, ötvenszázalékos esélye van, hogy legyőzze a regnáló svájcit, véleményét pedig azzal támasztotta alá, hogy a FIFA idejétmúlt filozófia mentén működik, túl centralizált és beleavatkozik a tagszövetségek életébe.

Itt már nem racionális döntések születnek

„A totózást 25 évvel ezelőtt abbahagytam, úgyhogy találgatni semmiképpen sem szeretnék – reagált a győztes kilétét feszegető kérdésünkre Dénes Ferenc sportközgazdász. – Blattert nagyon erős, jó adottságokkal, mai kifejezéssel élve minden hájjal megkent politikusnak tartom. A feltörekvő világ jelöltjét nem gondolom ennyire komoly indulónak, az utóbbi idők szavazásain – elég, ha a 2018-as és 2022-es világbajnokságok vagy a 2012-es Európa-bajnokság pályázati döntéseire gondolunk – azonban nem a racionalitás játszotta a főszerepet” – utalt Dénes az orosz, a katari és a lengyel–ukrán sikerre. A közgazdász úgy fogalmazott, az európai labdarúgás egy remekül felépített gépezet, melyben Blatternek elévülhetetlen érdemei vannak. Másfelől a FIFA-t körüllengő problémák azt sejtetik, hogy a vezetők bizalma némiképp megrendült a svájciban. Néhány évvel ezelőtt Blattert is súlyos vádakkal illették, ő azonban tisztázta magát.


„Ha viszont a döntés sportgazdasági oldalát nézzük, azt mondhatjuk, hogy a futball népszerűsége Európában ennél magasabbra már nem nőhet, az arab világban és Ázsiában azonban még igen. Ez hatalmas piacot és hihetetlen pénzt jelent, mely nagy lendületet adhat a sportág fejlődésének, elég ha megnézzük a katari vagy az orosz vb-pályázat sikerét követő beruházásokat. Ugyanakkor úgy gondolom, hogy a szervezeti és személyi változtatásokat nem az dönti majd el, hogy ki nyeri a június elsejei választást – szögezte le, majd hozzáfűzte: – Lehet, hogy most csúnya dolgot mondok, de az ehhez hasonló horderejű döntéseknél minden alkalommal jelen van a korrupciós nyomás. Nem azt mondom, hogy jelen esetben is erről van szó, de annyi bizonyos, hogy a FIFA-elnökválasztás rengeteg érdekcsoportot érint.”

Való igaz, a FIFA-t komoly vádak érték az utóbbi időben, de arra is emlékezhetünk, hogy a vb-pályázatok elbírálásának finisében a most vagdalkozó angolok is gyanúba keveredtek: többen tudni vélték, hogy a szigetországiak készek akár „koalíciót” is kötni az oroszokkal vagy a spanyolokkal a végső siker érdekében. A szereplők tehát folyamatosan keresik a kiskapukat: kérdés, hogy bin Hammam számára van-e még ilyen.

(Forrás: mohamedbinhammam.com, abc.com, fifa.com)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.