Nem lehet kisajátítani az állami erőszak-monopóliumot

A kereszténydemokrata Lukács Tamás szerint a polgárőrségről szóló törvény módosításával az állam visszaveszi erőszak-monopóliumát. A kormánypárti politikus hétfőn a Parlamentben tartott sajtótájékoztatóján azt mondta: a törvény előtti egyenlőség tétele mindenkire vonatkozik különbség és megkülönböztetés nélkül.<br /><br /><a href="http://mno.hu/portal/782910" target="_blank"><strong>• Több rendőrt szeretnének az önkormányzatok</strong></a>

MNO
2011. 05. 09. 14:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az állami erőszak-monopóliumot senki sem sajátíthatja ki magának – fogalmazott. Kiemelte: a módosítás, amelyről hétfőn szavaz a parlament, rögzíti, hogy büntetett előéletű személy nem lehet polgárőr, csak illetékességi területén belül járhatnak el a polgárőr egyesületnek, és megállapodást kell kötniük a rendőrséggel. Hozzátette: sikerült olyan egységet és közös gondolkodást teremteni, hogy a pártok döntő többsége egy kivételével, mind felsorakozott amögé, hogy a jogalkotónak nem mutogatni, nem grasszálni kell Gyöngyöspatára, hanem „lezárni azokat az utakat”, amelyek jogállami körülmények között megengedhetetlenek.

Az egymillió forint nem enyhíti a bűnt

A kormánypárti képviselő ugyanakkor feltette a kérdést, miként volt lehetséges, hogy 2009 áprilisában olyan, Draskovics Tibor által előterjesztett módosítást fogadott el az akkori kabinet, amely lehetővé tette, hogy polgárőr büntetett előéletű személy legyen, hogy ne csak az illetékességi területen működhessenek a polgárőr egyesületek, illetve ezeknek az egyesületeknek nem kellett együttműködniük a rendőrséggel. Hol volt ekkor Gyurcsány Ferenc? – kérdezte, hozzátéve: nehogy a volt kormányfő azt higgye, hogy az akkor elfogadott törvénymódosítással elkövetett bűnt enyhíteni lehet egymillió forinttal – mondta a KDNP-s politikus. Felszólította a volt miniszterelnököt, számoljon be, mit csinált azon a kormányülésen, ahol döntöttek erről a módosításról. Lukács Tamás szerint akkor lemondtak az állami erőszak-monopóliumról, s ez vezetett a gyöngyöspatai eseményekhez.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.