Régi-új igazgató a Hortobágyi Nemzeti Parkban

Újra Aradi Csaba igazgatja január 15-e óta a Hortobágyi Nemzeti Parkot. A természetvédelem emblematikus alakjának számító neves szakembert – akinek nem kis része van abban, hogy a Hortobágy a világörökség része lett – 2000 januárjában Pepó Pál akkori környezetvédelmi miniszter állította fel székéből olyan vádak alapján, amelyek aztán sohasem igazolódtak. Aradi Csabát kinevezése alkalmából régi-új munkájáról és terveiről kérdeztük.

2002. 01. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Milyen érzés volt újra elfoglalni azt a széket, amelyből 2000 januárjában felállították?
– Amikor informális csatornákon elterjedt a híre, hogy visszakerülök, nagyon sokan megkerestek és gratuláltak. Olyan helyekről is jött jelzés szolidaritásról, ahonnan igazán nem vártam. Egy olyan boltban, ahova nem szoktunk járni, a feleségemhez odalépett egy eladó, gratulált, és azt mondta, hogy mindig is szorítottak nekem. Ez – és a többi pozitív megnyilvánulás is – nagyon jólesett. Ennek ellenére, amikor újbóli kinevezésem komolyan szóba került, elgondolkodtam, és mondhatom, vegyes érzelmek kavarogtak bennem. De most már nagyon örülök, hogy újra itt vagyok.
– A vegyes érzelmek között volt-e sértettség?
– Nem, semmiképpen. Inkább az elődöm sorsa izgatott, hiszen én meglehetősen kacifántos körülmények között végigéltem egy leváltást, s ezalatt igencsak kifejlődött bennem a beleérzés képessége. Végül is az nyugtatott meg, hogy én soha nem kértem, hogy helyezzenek vissza, ezt a megoldást soha senkinek fel nem vetettem. Még ha a kollégák céloztak is rá, mindig elkerültem a válaszadást. Az is jó érzéssel tölt el, hogy az elődöm vállalta: helyettesemként itt marad, és együtt folytathatjuk a megkezdett munkát.
– 2000 januárjától 2001 nyaráig az Ökológiai Koordinációs Irodát vezette. Volt-e ennek az időszaknak olyan hozadéka, amelyet hasznosítani tud a Hortobágyi Nemzeti Park érdekében?
– A pályámnak voltak olyan szakaszai, amelyek korántsem nevezhetők könnyűnek, ám mégis azt mondtam, hogy az egészet tekintve nagyon szerencsés ember vagyok, hiszen voltam természetvédelmi felügyelő, a környezet- és természetvédelmi felügyelőség igazgatója, végeztem területkezelést és hatósági munkát egyaránt, kipróbáltam a tudományos munkát is, hiszen a diploma megszerzését követően az egyetemen tudományos munkakört töltöttem be. A kutatómunka – csakúgy, mint az egyetemi oktatás – az egész pályámat végigkísérte. Mégis tanultam újat az Ökológiai Koordinációs Iroda élén. Ez az időszak nagyon hasznos volt abból a szempontból, hogy megtanultam bizonyos technikákat, amelyek segítenek a tudomány és a természetvédelmi gyakorlat között hidat verni. Segítenek abban, hogy a legújabb tudományos eredményeket viszonylag rövid idő alatt átültessem a gyakorlatba.
– Hajdú-Bihar megyében ön évtizedek óta a természetvédelem meghatározó személyisége, aki oly mértékben népszerű, hogy szinte minden politikai párt megkereste: induljon színeiben a 2002-es országgyűlési képviselő-választásokon. Ön minden megkeresésre nemet mondott. Miért?
– Való igaz, hogy megkerestek a pártok képviselői, és mindenkinek nemet mondtam. Úgy gondolom, hogy számomra semmilyen politikai munka nem versenyezhet azzal a szakmai munkával, amit van szerencsém végezni. Erről nem akarok lemondani. Ha van még ambícióm amellett, hogy a napi munkámat minél hatékonyabban végezzem, vagy amellett, hogy minél több időt töltsek tizenöt hónapos kislány unokámmal, akkor az az, hogy a legújabb tudományos eredmények természetvédelmi gyakorlatba történő átültetését a leghatékonyabban segítsem. Megvalósításához kitűnő kollégáim vannak a nemzeti park igazgatóságán.
– Miniszteri biztosként 2001. július 1-je óta újra a hortobágyi természetvédelem első embere: a nemzeti park és a halgazdaság természetvédelmi feladatait koordinálja. Mennyiben változik a feladata most, hogy a miniszteri biztosság mellett a Hortobágyi Nemzeti Parkot is igazgatja?
– Ahogy ön is utalt rá, miniszteri biztosként nem a személyi és gazdasági problémák rendezése a feladatom, hanem a hortobágyi szervezetek természetvédelmi tevékenységének összehangolása. Ez azt jelenti, hogy meg kell őriznünk a biológiai sokféleséget a Hortobágyon, amihez a legmegfelelőbb út a hagyományos földhasználati formák újbóli elterjesztése. Ez jelenti például az olyan szántóföldi növénytermesztést, amikor is a túzokok legelőterületére repcét vetünk, részben a madarak táplálására, de jelenti a rideg állattartás újbóli elterjesztését is. A nemzeti park igazgatójaként a követelményeket a gyakorlatban is érvényesíteni tudom, ami magába foglalja a védett élőhelyek rehabilitációját és a természetvédelem feltételeinek jobban megfelelő legeltetési rendszer kialakítását. Kiemelt feladat továbbá a természetvédelmi oktatást és nevelést szolgáló tanösvények kiépítése, az ökoturizmus fejlesztése, amihez hozzátartozik egy impozáns látogató központ megépítése is. Ennek tervei már többé-kevésbé kidolgozottak.
– Milyen forrásból kívánják finanszírozni a beruházásokat?
– A nemzeti parkok fejlesztésére a Széchenyi-tervben mintegy félmilliárd forint összegű pályázati pénz áll rendelkezésre, de természetesen nem ez az egyetlen forrás. A Hortobágyi Nemzeti Park ugyanis a kulturális világörökség része, s ez a diploma kötelez bennünket a fejlesztésben, csakúgy, mint az, hogy a Hortobágy a vonatkozó nemzetközi konvenció értelmében bioszféra- rezervátum is. Éppen ezért az utóbbi években megnövekedtek a rendelkezésre álló költségvetési források.
– Hogyan egyeztethető össze a profitorientált halgazdálkodás és a hallal táplálkozó vízimadarak védelme?
– A Hortobágyi Halgazdaság veszteségeit messze nem a vízimadarak okozták. Az anomáliák megszüntetése érdekében a tavakat a Környezetvédelmi Minisztérium saját kezelésébe vonta, a mintegy 860 millió forintos adósságállomány kezelésére reorganizációs terv készült, amelynek részletei egyelőre nem publikusak. A hortobágyi halastavak a Tisza szabályozását követően azokon a területeken létesültek, ahol a vándor vízimadarak évek óta megpihennek és táplálkoznak: vagyis a tavak megtartása és az extenzív halgazdálkodás folytatása elvileg egybe esik a természetvédelmi érdekkel. Ám ahhoz, hogy ez a gyakorlatban is így legyen, még nagyon sokat kell dolgozni.



Aradi Csaba 1944-ben, Celldömölkön született. Debrecenben érettségizett, majd a Kossuth Lajos Tudományegyetemen szerzett biológia–kémia szakos tanári diplomát. A természetvédelemmel még gimnazistaként kapcsolatba került: első madártani megfigyeléseit középiskolásként végezte. A diploma megszerzése után egyetemi oktatóként és kutatóként dolgozott, e tevékenységeit kisebb-nagyobb megszakításokkal a mai napig folytatja. Ezután természetvédelmi felügyelő lett a Hortobágyon. 1984-től az Országos Környezet- és Természetvédelmi Hivatal Észak-alföldi Felügyelőségének igazgatója, 1988-tól pedig a Tiszántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság első igazgatóhelyettese. 1989-ben visszatér kedvenc területére: a Hortobágyi Nemzeti Park igazgatójaként folytatja munkáját. Innen 2000 januárjában áll föl. Rövid ideig a Világörökség Programiroda, majd az Ökológiai Koordinációs Iroda vezetője. 2001 júliusától a Környezetvédelmi Minisztérium hortobágyi szervezeteinek munkáját koordinálja miniszteri biztosként. 2002. január 15-től – a miniszteri biztosi poszt megtartása mellett – a Hortobágyi Nemzeti Park igazgatója.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.