ENSZ-vizsgálat Dzsenínben

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa pénteken úgy határozott, hogy tényfeltáró csoportot küld az izraeli erők által három héttel ezelőtt lerohant és romhalmazzá változtatott dzseníni palesztin menekülttáborba, az ott történtek megállapítása érdekében.

Hírösszefoglaló
2002. 04. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A testület mind a 15 tagja a határozat mellett szavazott, miután a nemzetközi jelenlétet eddig ellenző izraeli külügyminiszter, Simon Peresz telefonált Kofi Annan ENSZ-főtitkárnak, és közölte, hogy Izrael elfogadja az ENSZ-csoport helyszínre küldését, és kész együttműködni velük. Ennek nyomán a BT-ben vétójoggal rendelkező Egyesült Államok is feladta ellenkezését, és csatlakozott a ténymegállapító küldetést úgymond „üdvözlő” (lényegében azt elhatározó) közös akaratnyilvánításhoz. A Jordán folyótól nyugatra fekvő palesztin településekre behatolt izraeli csapatok Dzsenínben vívták a legsúlyosabb harcokat a palesztinokkal. A BT-határozat hangot ad a világszervezet aggodalmának a palesztin polgári személyek siralmas emberi jogi helyzete – és különösen a számos halálesetről, valamint rombolásról érkezett dzseníni hírek – miatt. A dokumentum sürgeti a nemzetközi (ENSZ, illetve vöröskeresztes) segélyszervezetek működési korlátainak feloldását.
„Nincs semmi rejtegetnivalónk. Nem volt mészárlás Dzsenínben. Kemély csata volt az izraeli csapatok és a palesztin terroristák között” – mondta Izrael ENSZ-képviselője, hozzátéve, hogy „az izraeli halottak is humanitárius problémát jelentenek, nem csak a palesztinok”. Annan közlése szerint az izraeli fél 48 dzseníni palesztin halálesetről beszél. A BT-határozat szövegéből kimaradt mind a „mészárlás”, mind a „kivizsgálás” kifejezés, és végül a „tényfeltáró küldetés” megfogalmazás mellett döntöttek, ami Izrael számára is elfogadható volt. Jászir Abed Rabbo palesztin tájékoztatási miniszter az ENSZ-döntést az első lépésnek nevezte afelé, hogy Saron izraeli miniszterelnököt, valamint Benjámin Ben Eliézer védelmi minisztert és Saúl Mofaz vezérkari főnököt nemzetközi törvényszék elé állítsák.
Ariel Saron izraeli miniszterelnök tegnap bejelentette, hogy lezárult az izraeli hadsereg ciszjordániai hadműveletének első szakasza. Saron újságírók előtt kijelentette: befejeződött a Védelmi Pajzs elnevezésű hadművelet első szakasza. A kormányfő ugyanakkor leszögezte: bár eddig is jelentős eredményeket értek el a katonai akciókkal, a terrorizmus elleni hadművelet folytatódik. Az izraeli miniszterelnök vasárnap a hadsereg rádiójának nyilatkozva kijelentette: az izraeli hatóságok bojkottálni fogják Terje Roed-Larsent, az ENSZ közel-keleti különmegbízottját. Közölte: felszólította kormányának tagjait is, hogy szakítsanak meg minden kapcsolatot a diplomatával. A kormányfő ezt azzal indokolta, hogy a diplomata elítélte Izrael dzseníni akcióját. Az izraeli kormányülésen egyébként még arról is vita folyt, hogy Terje Roed-Larsent persona non gratának nyilvánítják, azaz kiutasítják – erről azonban nem született döntés.

Kivonulás nábluszból. Az izraeli hadsereg tegnap reggel befejezte a kivonulást az észak-ciszjordániai Nábluszból. Mint egy izraeli katonai szóvivő közölte, az izraeli csapatok kivonultak a palesztin önkormányzat alatti városból, hogy átcsoportosítás után körülzárják közvetlenül a határában. Az AFP szerint az izraeli hadsereg befejezte a kivonulást Ramalláhból is, kivéve azt a szektort, ahol Jasszer Arafat palesztin elnök hivatala van. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.