Gabonakereskedelem: aszálytól tartva

Egy kisebb csökkenés után erőteljesen emelkedtek, majd ismét visszaestek, de még így is az előző heti szint fölött zártak a 18. héten a chicagói tőzsde gabonajegyzései.

Nagy Ottó
2002. 05. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kukoricapiacon a hét elején lehúzta az árakat a kedvező argentin betakarításról és hozamról szóló jelentés, ezt követően azonban a technikai elemek vették át a piacon az uralmat. Az amerikai kukoricavetést továbbra is hátráltatta a csapadékos időjárás, amit a tőzsdei spekuláció kellően felnagyított, és ennek eredményeként a jegyzések szinte minden határidőre megerősödtek. Ezt követően történt egy kisebb technikai korrekció, de az árak végül az előző heti szint fölött zártak. A búzajegyzések Chicagóban követték a „tengeri utat”, az európai árak azonban inkább tartottak voltak, mivel a nagy mennyiségben rendelkezésre álló kelet-európai árutömeg nem engedte felfutásukat. Az Agrograin Rt. elemzése szerint a gabonapiacon kisebb korrekciókkal tarkított árszint várható a május 10-én megjelenő és a legfrissebb vetési statisztikákat mutató, hivatalos amerikai termésbecslésig. A szójadarapiacon a kínálati tényezők túlsúlyba kerülése az árak gyengüléséhez vezetett. Bár az USA-ban a vetés most indult, Dél-Amerikában összesen több mint 70 millió tonna szójabab termett, ami jelentős kínálatot ígér mind a „nyers”, mind a feldolgozott termékből.
A Budapesti Árutőzsdén (BÁT) a 18. héten – a május 1-jei ünnep ellenére – közepes volt a forgalom. Összesen 398 kontraktus kelt el 0,9 milliárd forint értékben, miközben az árak, mintegy az előző hét emelkedő tendenciáját korrigálandó, kisebb ingadozások mellett csökkentek. A takarmánykukorica piacán a hét elejei ingadozást kivéve folyamatosan estek a jegyzések. A megélénkült kínálat visszafogottabb kereslettel párosult, ami segítette a mérséklődő tendenciát. A változatlanul nyomott exportértékesítési lehetőségek is hozzájárultak az árak lanyhulásához. Kereskedők az EU-egyezmény aláírásától várják a piac szilárdulását. A búzajegyzések is csökkentek, miután az ország nyugati fele kellő mennyiségű csapadékot kapott. Enyhítette az aggodalmakat, hogy az előrejelzés a keleti régióba is átterjedő csapadékos időt jósolt a hét végére. Hiába voltak a 18. héten derűlátók a tőzsdei szakemberek a búzapiac esetében, az időjárás nem fogadta kegyeibe őket, és a legjobb gabonatermő alföldi régiót sújtó aszály következtében az elmúlt héten (19.) már hétfőn drágultak a BÁT-on a búzajegyzések. Az aszály kedden is éreztette hatását, ami 390–500 forintos áremelkedésben volt mérhető. A következő nap azonban gyengültek a jegyzések. Csütörtökön ismét változás következett be, és négy határidőre emelkedtek a jegyzések. Pénteken a három legkorábbi határidőre limittel, 800 forinttal drágultak a búzajegyzések, augusztusra 24 900, szeptemberre pedig 25 010 forint felett fejezte be a kereskedést a kenyérgabona.
A takarmánykukorica – szemben a búzával – rosszul kedte a hetet, kedden azonban korrigált 170-től 450 forintig tartó áremelkedések formájában. Szerdán nem tudta mit kezdjen magával a kukorica, ezért az ára néhány határidőre emelkedett, néhányra pedig csökkent. Csütörtökön a döntés egyértelműbb volt, amely az első három határidő emelkedésében nyílvánult meg. Az utolsó nap a takarmánykukorica minden határidőre erősödött, a júliusi ára 580 forinttal, és 22 800 forinton zárt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.