Megakadályozta a kukoricaárak tartós csökkenését az USA-ban a huszadik héten a kitartóan hulló csapadék, miközben a betakarítás az ötéves átlag alatt maradt a sok eső miatt. A hét végére jelzett kevesebb csapadék hatására azonnal mérséklődtek a jegyzések, amelyek tartóssága továbbra is a meteorológusoktól függ.
A búzajegyzések a hét közepéig erősen ingadoztak az ellentétes piaci hírek hatására. Európában túlsúlyba kerültek a kedvező termésről szóló hírek, ami alól azért kivételt jelentett néhány kelet-európai ország, ahol szárazság okozta termésvisszaesésről szóltak a jelentések. A hét végére azután egyértelműen leszorította az árakat az Európai Unió tonnánkénti öteurós búza-exporttámogatásának híre.
Az Agrograin Rt. elemzése szerint a gabonapiacon az időjárás piaci befolyása továbbra is jellemző marad, hatását erősítheti vagy gyengítheti a kereslet.
A szójadara piaci árai kicsit emelkedtek, miután felélénkült a kereskedés a cikk iránt. Összességében az ellátási helyzet kedvező, de az USA-ban a vetési munkák miatt az időjárás főszereplővé vált, s az árak az átlagtól eltérő előrejelzésekre azonnal érzékenyen reagálhatnak.
A Budapesti Árutőzsdén (BÁT) a huszadik héten is gyenge volt a kereskedés, 327 kontraktusra kötöttek üzletet 798 millió forint értékben. A fizikai piacon is a kivárás volt jellemző, a jegyzések az időjárási és egyéb hírekre érzékenyen reagáltak. A kukoricapiacon hektikusan ingadozva emelkedtek a jegyzések. A legfőbb áralakító tényező az időjárás és a vetések alakulása volt. A hivatalos FVM-statisztika szerint a tervezett 1,2 millió hektár helyett csak egymillió hektáron került vetőmag a földbe, ami országos szinten komoly terméscsökkenést eredményezhet. A búzajegyzések is le-fel mozogtak, attól függően, hogy az előrejelzések csapadékos vagy száraz, meleg időt jósoltak. A keleti országrész csapadékhiányban szenved, aminek következtében már sokan visszafordíthatatlan károkról beszélnek, és nem zárják ki még a mindössze 3,5 millió tonnás termés lehetőségét sem.
A múlt héten a BÁT-on a pünkösdi ünnepek miatt csak négy napon volt kereskedés. Az első nap a búza tartotta árát augusztusra, a szeptemberi és a decemberi jegyzések azonban csökkentek. A következő nap minden lejáraton gyengült a kenyérgabona, a legnagyobb, 690 forintos csökkenést az augusztusi jegyzés szenvedte el. A csütörtök azonban ellentétes mozgást hozott, minden lejárat ára emelkedett, az augusztusié például 290 forinttal. Pénteken szintén a 290-es volt a szerencseszám, ekkor ugyanis szintén drágult a búza augusztusi ára, amivel 25 090 forinton zárta a heti kereskedést. A heti kezdéskor a takarmánykukorica ára csak a márciusi lejáraton változott, szerdán azonban minden határidő lefelé mozdult el. A következő nap minimális pozitív korrekciót hozott, pénteken azonban erősödtek a jegyzések, a júliusi lejárat 270 forinttal 22 800 forintra emelkedett.
Augusztusra a takarmánybúza 22 ezer, a takarmányárpa 23 ezer, a repce 48 790 forinton zárt maradt. A napraforgó októberi ára továbbra is 59 ezer, a szója decemberi jegyzése változatlanul 61 900 forint volt.
Trump béketárgyalást készít elő Zelenszkij és Putyin között
