Jóllehet még bő másfél esztendő van hátra addig, hogy Ausztriában is a szavazóurnához járuljanak a választópolgárok, ám osztrák földön – talán a francia események hatására – már megindultak a latolgatások. Azt, hogy ki nyeri meg a választásokat, még nevetségesen korai lenne megjósolni, ennél azonban sokkal érdekesebb lehet, hogy a pártok kit indítanak majd a kancellári posztért.
Az esetleges jelöltek egytől egyig az osztrák politikai élet ismert alakjai, alakítói, netán hangadói. Bejelentésével a legnagyobb port talán Jörg Haider, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) volt vezetője, Karintia jelenlegi tartományfőnöke verte fel. Haider ugyanis a közelmúltban nagy nyilvánosság előtt úgy nyilatkozott, „amennyiben a lakosság ezt akarja, s pártja egyetért vele”, akkor szívesen lenne Ausztria első számú embere. A szabadságpárti politikusnak azonban minden jel szerint csalódnia kell, a felmérések ugyanis azt mutatják, hogy a megkérdezetteknek csupán hét százaléka látná őt szívesen a kancellári bársonyszékben.
Egy áprilisi felmérés szerint nem túl rózsás az Osztrák Szociáldemokraták (SPÖ) vezetőjének, Alfred Gusenbauernak a helyzete sem. Őt – ha közvetlenül mód lenne rá – a megkérdezettek 18 százaléka választaná meg. S ez már csak azért is figyelemre méltó, mert a jelenlegi közvélemény-kutatások alapján, ha most lennének a választások, akkor a szociáldemokraták igen szoros versenyt „futnának” az első helyért az Osztrák Néppárttal (ÖVP). Gusenbauer azonban meglehetősen népszerűtlen: sokan fádnak, haloványnak, sőt arrogánsnak látják. A politikusok népszerűségi listáján csak kettővel előzi meg Jörg Haidert. Nem úgy Bécs főpolgármestere, Michael Häupl, aki ugyanezen listán népszerűségben olyan neves politikusokat előz meg, mint Schüssel kancellár vagy Riess-Passer alkancellár! A főváros első számú embere a minap teljes támogatásáról biztosította a pártelnököt, ám akadnak, akik ésszerűnek tartanák, ha a színtelenebb Gusenbauer továbbra is párt első számú embere maradna, és a kancellári pozícióért már a sikeres Häupl szállna ringbe. (Mások azonban kétségbe vonják, hogy a főpolgármester Bécs határain kívül is képes lenne voksokat begyűjteni.)
A másik nagypárt, az ÖVP valószínűleg újfent Wolfgang Schüsselt „indítja” majd. A felmérések azt mutatják, hogy ha Ausztriában közvetlenül választanák a kancellárt, akkor Schüssel minden bizonnyal továbbra is e poszton maradna. Már csak azért is, mert jelenleg a megkérdezettek 31 százaléka rá voksolna. A közvélemény-kutatások szerint rendkívül népszerű még a Zöldek vezére, Alexander Van der Bellen is. Ő egy közvetlen kancellárválasztáson mintegy 30 százalékos eredményt könyvelhetne el, jóllehet pártja támogatottsága 10-15 százalék körül mozog.
A választásokig hátralévő idő mindenesetre arra elég lesz, hogy a pártok – leszűrve a jelenleg és a közeljövőben zajló európai voksolások tanulságait – kialakítsák saját választási stratégiájukat. Ebben azonban óriási szerepet játszik majd az is, hogy ki vezeti a pártokat a választási versengésben, a kampány ugyanis sok esetben nem is annyira a párt programjára, mint inkább a vezető politikus személyére épül. A legjobb példa erre Németország, ahol a szociáldemokraták táborában Gerhard Schröder képviseli a kormányt, a pártot, a programot és a kancellárt – egy személyben.
Megkéseltek egy férfit Mosonmagyaróváron
