Megegyezés a hadászati fegyverekről

MTI
2002. 05. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

George Bush amerikai elnök bejelentette, hogy az amerikai és az orosz fél megegyezésre jutott a hadászati támadófegyverzet csökkentéséről. A megállapodás szerint a leszerelendő nukleáris robbanófejek egy részét megsemmisítik, más részét pedig tárolni fogják. Az amerikai elnök azt is bejelentette, hogy az erről szóló megállapodást május 24-én írja alá Vlagyimir Putyin orosz elnökkel május 23–26-ra tervezett oroszországi találkozójukon.
A megegyezés tényét vetítette előre Igor Ivanov orosz és Colin Powell amerikai külügyminiszter vasárnap este az ORT orosz tv-csatorna által szervezett Moszkva–Washington tv-híd során. Ivanov megerősítette: az új dokumentum azt hivatott rögzíteni, hogy jelenleg milyen közös nevezőre tudnak jutni a felek, s a hadászati támadófegyverzet csökkentéséről természetesen a továbbiakban is tárgyalni fognak. Leszögezte azt is, hogy nem szabad megengedni vákuum kialakulását a fegyverzet-ellenőrzés terén.
Mint emlékeztetett, az új megállapodás aláírását az orosz fél kezdeményezte, azzal összefüggésben, hogy a START 1 szerződés 2007-ben lejár, a START 2 szerződést pedig mind ez idáig nem ratifikálta az amerikai fél. Az orosz külügyminiszter cáfolta azokat a washingtoni állításokat, hogy Oroszország a kísérleti atomrobbantások felújítására készülne a Novaja Zemlja szigeten lévő telepen.
„Az ilyen állítások minden alapot nélkülöznek” – jelentette ki az orosz diplomácia vezetője, aki szerint az orosz fél felvilágosítást kíván kérni az amerikai kormányzattól a hasonló híresztelések forrásait illetően, „ha valóban új, a kölcsönös bizalmon és egymás tiszteletén alapuló stratégiai kapcsolatokat akarunk kiépíteni”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.