Közel két évtizedet töltött a művészeteket támogató, pompakedvelő Esterházy Miklós herceg szolgálatában Joseph Haydn (1732–1809), a zenetörténet utolsó udvari zeneszerzője.
A fertődi kastélyban zajló zenei életet a barokk kori Európa több nagyvárosából figyelemmel követték, és irigylésre méltónak találták Haydn itt-tartózkodását.
A legendák szerint Mária Terézia ezt tanácsolta egyszer a zenekedvelőknek: „ha jó operát akarok hallani, Eszterházára megyek”. Az Esterházy-kastély közelében lévő operaházban és színházban Haydn több operája ősbemutatóját is vezényelte. A kastély zenetermében mutatták be először a Búcsú-szimfóniát is.
Haydn a barokk kori Pest-Buda közönségét is megörvendeztette, amikor nagyszabású művét, a Teremtést vezényelte.
1800-ban több nagy ünnepség is volt Pesten és Budán; József nádor Alekszandra Pavlovnával kötött házassága után az udvar a nádor március 9-i születésnapjára készült. Az ünnepségeket Pavlovna intézte, ő szervezte meg az oratórium bemutatását is. Azt tervezte, hogy meghívja az akkor Bécsben tartózkodó Haydnt, vezényelje el maga a művet. Haydn március 3-án indult el Bécsből, úgy gondolta, hat nap alatt felkészíti a zenekart az előadásra. Ennyi időt szánt a próbákra. A Magyar Hírmondó március 4-én tudósított a zeneszerző érkezéséről: „Tegnap indult le innen (Bécsből) Budára ama nagy nevű Haydn Muzsikus-Doctor és Director, hogy a Nádorispányné Ő Csász. Hertzegsége parantsolatjára el énekeltesse s el muzsikáltassa a Teremtés név alatt esméretes remek muzsikáját Nádorispányunk születése napján, melly Márztiusnak 9-dikén leszsz.”
A koncert híre külföldön is „felkavarta” a zenerajongókat. Budára tömegestől érkeztek az ünnepre. A Hírmondó így írt az eseményről: „Budán, Mártz. 8-dik estvéjét, melly t. i. a Főhertzeg Nádor-Ispány születése napján meg előző estve vala, teljesen meginneplette a Császári Hertzeg-Aszszony: Bévezetvén kedves Férjét a lakópalotájok szálájába, mellybe már a Budai s Pesti Nemesség nagy számmal fel vólt gyülekezve.”
A Wiener Zeitung szerint Haydn elégedett volt a zenészekkel. A főhercegnő pedig a legkellemesebben lepte meg ő királyi fenségét, hogy a királyi várpalotában előadatta a híres művésznek a Teremtés című, felülmúlhatatlan oratóriumát.
Ki gondolta volna? Karácsony Gergely szerint a kigyulladt buszok miatt is a kormány a hibás
