Avemar: világkarrier magyar összefogással

Hidvégi Máté biokémikus, az Avemar nevű rákellenes készítmény feltalálója lapunknak nyilatkozva elmondta: ő csak elindította a programot, s bár mi magyarok nem tudunk a fejlettebb államokhoz hasonlóan sok pénzt áldozni a rákkutatásra, de mint ország odaálltunk egy ügy mögé, ami emiatt már a világot is érdekli. Az Avemar bevezetése 2000-ben mintegy öt-hatszázzal, tavaly pedig ezerrel csökkentette a betegség következményeként elhunytak számát.

Hanczár János
2002. 07. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Július elseje fordulópont volt a magyar rákkutatás és az Avemar történetében, mert a készítményt az egészségügyi állami hatóság e napon ismerte el és törzskönyvezte a daganatos betegek kezelésére – közölte Hidvégi Máté. A magyar biokémikus elmondása szerint negyven év óta az egész világon ez az első magyarok által kifejlesztett olyan rákellenes készítmény, amelyet itthon törzskönyveztek.
Az Avemar iránti nemzetközi érdeklődést többek között az is fémjelzi, hogy a CNN hírtelevízióban már bemutatták az erről készült riportot. Rövidesen a BBC stábja és más angliai forgatócsoport is megérkezik Magyarországra, de kínai televízió is készített interjút a feltalálóval.
Hidvégi Máté úgy véli, hogy azért ilyen nagy az érdeklődés az Avemar iránt, mert bár a világon nagyon sok helyen jó eredményeket érnek el, a magyarok kutatási programja mégis egyedülállónak számít. Ennek oka, hogy a projekt mögött nem egy kutatóintézet, egyetemi tanszék vagy klinika áll, hanem egy egész ország. Hozzátette: az Avemar-program körül olyan fokú szakmai összefogást tapasztalt az elmúlt négy évben, amelynek eredményeként nagyon sok beteghez eljuthatott a készítmény. Ennek tudható be az is, hogy a szer hatásai az országos halálozási statisztikában is lemérhetők. Míg tíz éve folyamatosan növekedett a rákban elhunytak aránya, 2000-ben mintegy öt-hatszázzal, tavaly pedig ezerrel kevesebben haltak meg e betegségben.
Mint mondta: bár mi magyarok ugyan nem tudunk a fejlettebb államokhoz hasonlóan sok pénzt áldozni a rákkutatásra, de mint ország odaálltunk egy program mögé, ami emiatt már a világot is érdekli.
Az Avemar száz százalékban magyar tulajdonú terméknek számít, a kutatási háttér azonban már nemzetközi – jelezte a biokémikus. Az összefogás egyik legfontosabb jellemzőjeként említette, hogy a magyar kutatók lelkesedésből és szakmaszeretetből, nem pedig anyagi érdekeltségből csatlakoztak a programhoz. Az utóbbi három évben jelentős állami támogatást is kaptak, amelyet a kutatóhelyeken használtak fel. Megemlítette: a kaliforniai kutatásokhoz az amerikai kormányzat nyújtott segítséget. Az érdeklődés olyan mértékben túlnőtt a határokon, hogy szinte már nem is számít, hogy a termék magyar tulajdonban van, a kutatók bárhol a világon pályázhatnak, mindenütt jelentős összegekhez jutnak.
Az Avemar nevét Hidvégi Máté – vallásos ember lévén – az Ave, Maria fohászból származtatta. A készítmény gátolja, illetve késlelteti a daganatok kiújulását és az áttétek kialakulását. Emellett jelentősen meghosszabbítja a túlélést azokban az esetekben, amikor a betegség már előrehaladott stádiumban van. Kiemelte: mindezt a jó életminőség biztosításával éri el, évekre meghosszabítva a túlélés lehetőségét.
Ez vonatkozik a több szervet érintő, már nagyon kiterjedt betegségekre is, amelyeket nem lehet gyógyítani. Fontosnak tartotta megjegyezni, hogy nem alternatív készítményről van szó, azaz a klasszikus onkológiai kezelésekkel – a sebészettel, a kemo- és a sugárterápiával – együtt, és azok befejezése után, és nem azok helyett alkalmazható. Az Avemar – amely daganatos betegek tápszereként ugyanolyan erősségű kategóriát jelent, mint a gyógyszerek – száz százalékig természetes anyagokból áll. Emellett olyan molekulakeverék, amelyben ott vannak a hatóanyagok és azok kísérőanyagai is. Ezért naponta a megszokottnál több, mintegy kilencgrammnyi mennyiséget kell szedni belőle. Hidvégi Máté elmondta: nagyobb a különbség az Avemar és egyik alkotóeleme, a búzacsíra között, mert az Avemar kémiailag különbözik a búzacsírától. Készítésekor a malmi búzacsírából gyógyszergyári körülmények között egy anyagcsoportot vonnak ki, amelyet enzimek és mikroorganizmusok segítségével hatalmas reaktorokban kémiai úton átalakítanak. Ebből az anyagcsoportból ezt követően kivonnak egy újabbat, az Avemar hatóanyagát.
A készítményt vény nélkül, gyógyszertárban lehet kapni, egy adag hatósági ára 7665 forint, amely még egy hónappal ezelőtt is 11-12 ezer forint között ingadozott. A következő években a társadalombiztosítás feltételeit kívánják kidolgozni, hogy a terméket még olcsóbban, receptre is meg lehessen kapni.
A feltaláló elsősorban daganatos betegeknek ajánlja a terméket, azonban úgy véli, olyanoknak is érdemes az Avemar szedését megfontolni, akik valamiért veszélyeztetettek a daganatos betegségek kialakulását illetően, azaz úgynevezett rákmegelőző állapotba kerülnek. Az Avemar-program kutatási érdekességeként említette: kiderült, hogy a készítmény nagyon hatékony bizonyos autoimmun betegségekben. Ezek a kórformák akkor jönnek létre, amikor a szervezetet a saját immunrendszere támadja meg. A leggyakoribb közöttük a reumatoid arthritis, amelynél az immunrendszer az ízületekre hat, de ezek közé sorolható az SLE, az úgynevezett bőrfarkas is.
A világ egyik legjelentősebb immunológusa az izraeli Yehuda Shoenfeld professzor Hidvégi Máténak kifejtette: ha sikerül azonosítani azt a molekulát, amely az Avemar kettős hatásáért felelős, át kell majd írni az immunológiai tankönyveket. E kettős hatás jellemzésére a magyar kutató elmondta: a rák esetében az immunrendszer nagyon rosszul működik, és ez hozzájárul a betegséghez, az autoimmun betegségeknél pedig az immunrendszer túlzottan működve hat az egészség ellen. Az Avemar mindkét esetben terápiásan hat, mintha tudná, mikor kell az immunrendszert segíteni vagy visszafogni.
Más tudósok is valószínűsítik, hogy az Avemar vizsgálata során az immunrendszer egyik alapvető regulációs mechanizmusát fogják megismerni. Hidvégi Máté elmondása szerint világszerte elismert kutatóegyetemeken és intézetekben mintegy kétszáz orvos és csoport foglalkozik a programmal. Ilyen többek között a Jeruzsálemi Héber Egyetem, a Tel-avivi Egyetem, a kaliforniai UCLA Egyetem, a sheffieldi egyetem, a genovai egyetem vagy a moszkvai Blohin Onkológiai Intézet.
Kiemelte: a programban részt vevő legmeghatározóbb magyarországi város Szeged. Az ottani sebészeti klinika, a Szegedi Egyetem Gyógyszerészeti Karának két intézete, valamint az MTA Szegedi Biológiai Központja – szintén két intézettel – dolgozik az Avemaron.
A kutató ennek okaként személyes kötődésként megemlítette: anyai nagyapja, Dávid Lajos – amikor Trianon után a kolozsvári egyetemet Szegedre menekítették – megalapította az alföldi város egyetemi gyógyszertárát és gyógyszerészeti intézetét. A biokémikus hozzátette: nagyon fontos eredményeket ért el a Debreceni Orvostudományi Egyetem és a Budapesti Semmelweis Orvostudományi Egyetem is, ahonnan a kutatások elindultak. Közölte: a magyar onkológusok, helytől függetlenül, ugyancsak részt vesznek a kutatásokban. Enélkül nem tudtak volna eredményre jutni. A kutató hozzátette: ő csak elindította ezt a programot, az eredmények már a magyarországi tudományos műhelyek összefogásának köszönhetők.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.