Meghalt az Uzi tervezője

Hírösszefoglaló
2002. 09. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elhunyt Uzi Gal, a világszerte ismert izraeli géppisztoly, az Uzi tervezője. A 79 éves feltaláló a hét végén halt meg – adta hírül tegnap a BBC.
Uziel Gal katonaként, hadnagyi rangban 1949-ben látott neki, hogy a formálódó izraeli hadsereg igényeinek megfelelő fegyvertípust dolgozzon ki. Izrael állam nem rendelkezett géppisztolyokkal, viszont más országok már évtizedek óta használták ezt a fegyverkategóriát, ezért Uzi a már létező konstrukciókhoz nyúlva egy II. világháborús csehszlovák géppisztolyt dolgozott át. Az első Uzik tesztelését 1951-ben kezdte meg a hadsereg, a végső változat 1954-ben született meg. Az Uzi tulajdonképpen egy fegyvercsalád, amelynek tagjai méretükben eltérnek egymástól. A fegyver a világon legelterjedtebb méretű, 9 milliméteres Parabellum-lőszerre készült. Az Uzi géppisztoly alapváltozata rövid fatussal készült, ezt követte 1980-ban az alaptípussal csaknem teljesen megegyező változat, az Uzi Mini, amely már behajtható fém válltámasszal készült. Az Uzi Mikro a család legkisebb tagja, különösen olyan feladatokra használják, ahol fontos szempont a fegyver rejthetősége.
A nagy találati pontosságú és könnyen szétszerelhető géppisztolyból eddig világszerte több mint kétmillió darab került forgalomba. Leginkább katonai és belügyi alakulatok, speciális egységek használják, de apró mérete és hatalmas tűzereje miatt a bűnözők és terroristák kedvenc fegyvere is.
*
A világ legnépszerűbb, legnagyobb példányszámban eladott gépkarabélya a leginkább Kalasnyikov néven ismert AK–47-es fegyver. (A legyártott Kalasnyikovok száma nem ismert pontosan, mert több országban licenc nélkül gyártották, de az ismert mennyiség is több mint 70 millió darab.) Tervezője, Mihail Tyimofejevics Kalasnyikov egyszerű parasztcsaládban született 1919-ben. A II. világháborúban harckocsiparancsnokként szolgált, ám súlyosan megsérült, amikor T–34-esét kilőtték. Kórházba került, ahol a lábadozás unalmas heteiben kezdett egy könnyen kezelhető, megbízható automata kézifegyver tervezéséhez. A vázlatokról tudomást szereztek elöljárói is, ezért hat hónap szabadságot és továbbképzést kapott, majd Alma-Atába küldték, ahol évekig az új fegyveren dolgozott. A mű, az AK 47-es (Avtomat Kalasnyikova 47) gépkarabély lett, a névben jelzett szám a születés időpontját, 1947-et jelöli.
Mihail Kalasnyikov az AK–47-es megalkotásáért ezredesi rangot és számos kitüntetést (a Szovjetunió Hőse, a szocialista munka kétszeres hőse, Lenin-díj stb.) kapott, de pénzt nem.
A jellegzetes külsejű karabélyt a szocialista tömb szinte minden országában gyártani kezdték. A fegyver számos módosításon esett át, miközben saját változatot terveztek a románok, a kínaiak, a csehek és mi, magyarok is (a FÉG által gyártott AMD–65, AMP–69).
Uzi Gal az 1970-es évek elején az AK–47-es alapján tervezte meg másik híres fegyverét, az IMI-Galil rohamkarabélyt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.