Egy éve, a New Yorkot és Washingtont ért terrortámadások után az akkori borúlátó jóslatok nem váltak valóra. A Kőolaj-Exportáló Országok Szervezete (OPEC) kordában tudta tartani az árakat, emellett az általános gazdasági recesszió miatt csökkent a kőolaj-felhasználás világszerte. Az Afganisztán elleni megtorló akciók idején is sokat köszönhettek az olajbrókerek az OPEC vezetőinek, hiszen megbízható szövetségesként támogatták a tálib rezsim kifüstölését. Új válság közelít azonban, s ha a jól értesültek nem csalatkoznak megérzéseikben, Irak bombázását már nem fogják csendes beletörődéssel szemlélni az arab olajminiszterek.
A tálib rendszer ugyanis embertelen, a Korán szellemének ellentmondó, betűjéhez azonban szigorúan ragaszkodó rezsim volt. Bukása minden mozlim számára örömteli esemény, így elfogadták, hogy az amerikai erők semmisítik meg a tálibok uralmát. Irakban azonban más a helyzet. A rendszer ugyan diktatórikus, de korántsem embertelen, s a lakosság egyáltalán nem retteg úgy Szaddám Huszeintől, mint Afganisztán népe a hírhedt Omar molla embereitől. S jobb nem elfelejteni, hogy Irak jelentős olajkincs birtokosa, amelyet „aprópénzért”, az olajat élelmiszerért ENSZ-program alapján kénytelen értékesíteni. Az OPEC-nek tizenegy tagja van s közülük csak egy keresztény ország, a többiek részben vagy teljesen az iszlám követői: Szaúd-Arábia, Algéria, Indonézia, Irán, Irak, Kuvait, Líbia, Nigéria, Katar, az Egyesült Arab Emírségek és a kakukktojás Venezuela.
Az olajválság első jeleként az OPEC Oszakában találkozik e hónap 19-én. A jól értesültek arról suttognak, a szervezet növeli termelését, hogy elkerülje a pánikot, de lehet, hogy túl későn lépnek az olajmonarchiák, a válság már javában tart. Az Egyesült Államok mindenesetre hátrál kifelé a szaúdi olajmezőkről és növelni kívánja Oroszországból származó importját. Igaz, az orosz olaj kicsit kénes, kicsit tisztításra szorul, de nem arab! Ugyanezen elv alapján folynak a tárgyalások Nigériával is. A biafrai olajmezők Amerika számára kincset érnek, ugyanis Washinton olyan új feketearany-szállítót találhat magának, amely – ha beváltja a hozzá fűzött reményeket – végleg megszünteti azt az áldatlan állapotot, hogy „ellenségeitől” szerzi a számára szükséges olajat. A baj az Egyesült Államok számára csak azzal van, hogy Nigéria északi részén – a lakosság legalább felét kitevő – mozlimok élnek.
A kozmetikázások ellenére az olajpiac egyre inkább pánikba esik. A fekete arannyal való kereskedés egyik legjellemzőbb tulajdonsága, hogy a politikai kijelentések szinte azonnal képesek mindkét irányba megrángatni az árfolyamot. Még a megnyugtató hírek mögött is spekulációt sejtenek a brókerek, egy készülő háború, ellenálló olajcsászárokkal – messze nem az a helyzet, amely biztonságosnak mondható gazdaságelemzői szempontból. Az olajár görbéje mindenesetre már lázt jelez, küszöbön álló háborúról szól a hozzáértőknek. Még ha az évfordulót át is vészelné a piac, az Irak elleni háború káoszt okozhat.
Kiderült, milyen időre számíthatunk a hétvégén