Áttörés történt az EU-csúcson

Valódi áttörés – így kommentálta a brüsszeli EU-csúcs döntéseit Anders Fogh Rasmussen dán kormányfő. Ezek értelmében a 2004-ben esedékes csatlakozás napjától közvetlen mezőgazdasági támogatást kapnak az új tagok, és tízéves átmenet után érhetik el a közösség teljes támogatási szintjét. Az állam- és kormányfők arról is döntöttek, hogy kettőről három évre növelik a csatlakozási szerződésbe iktatandó védzáradékok időtartamát.

Hírösszefoglaló
2002. 10. 25. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tizenöt EU-tagország közös álláspontja szerint az új tagok – Ciprus, Csehország, Észtország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Magyarország, Málta, Szlovákia és Szlovénia – termelői 2004-ben az uniós támogatási szint 25 százalékát kapnák; ez az arány 2007-ig évente öt, majd tíz százalékkal emelkedne, s így 2013-ban érné el az unióban akkor érvényes szintet. A mostani közösségi döntésekhez tartozik az is, hogy az EU – szemben a brüsszeli bizottság korábbi, 25 milliárdos javaslatával – 23 milliárd eurós regionális fejlesztési segélyt ajánl az első három évre a tíz csatlakozónak, egyúttal garantálja, hogy 2004 és 2006 között nettó értékben nem kerülhetnek roszszabb helyzetbe az uniótól érkező pénzek szempontjából, mint 2003-ban voltak, ha szükséges, a közösség átalánykompenzációt nyújt.
A tagállamok vezetői jóváhagyták az Európai Bizottság értékelését, amely szerint tíz jelöltet nyilvánítanak felkészültnek a tagságra, s ennek alapján megerősítették azt a szándékot, hogy ezekkel az országokkal a december 12–13-án esedékes koppenhágai csúcson lezárják a csatlakozási tárgyalásokat, majd 2003 áprilisában Athénban aláírják a csatlakozási szerződést. Az állam- és kormányfők egyetértettek azzal az értékeléssel is, amelyet az Európai Bizottság a bővítés első köréből kimaradó Bulgária és Románia helyzetéről adott, s felhatalmazták a testületet arra, hogy a koppenhágai csúcsra készítsék elő a két ország felvételének részletes útitervével kapcsolatos döntéseket, és a záródokumentumban 2007 szerepel a két ország csatlakozásának lehetséges dátumaként.
A brüsszeli csúcs tegnapi, második napján a tagországok állam- és kormányfői először az Európai Parlament elnökével találkoztak. Az ír Pat Cox sajtóértekezletén nem zárta ki annak lehetőségét, hogy a jövőben az új szerződések életbelépése ne függjön annyira minden tagország egyhangú megerősítésétől. Szerinte szükség lehet egy bizonyos küszöbértékre, amely fölött a tagországok minősített többsége már életbe léptethetné a fontos új szerződéseket. Intézményi vonalon hátrányok érték némelyik tagjelöltet – célzott Cox Magyarország, Csehország és Málta aránytalanul megállapított európai parlamenti helyeire. Ezért arra kérte a soros elnökséget betöltő dán miniszterelnököt, hogy a koppenhágai csúcs decemberben „Mikulásként hozza meg” a hiányzó parlamenti helyeket ezeknek az országoknak.
Megfigyelők már azt követően vették biztosra az áttörést, hogy – még az értekezlet kezdete előtt, csütörtökön – a francia elnök és a német kancellár kompromisszumos megállapodásra jutott a közös mezőgazdasági politika jövőjéről.

Értékelések. Lengyelország elégedett a brüsszeli csúcson létrejött francia–német megállapodással, amely a közvetlen mezőgazdasági kifizetésekre vonatkozik – mondta Wlodzimierz Cimoszewicz lengyel külügyminiszter. Szerinte a találkozó sikeres befejezése hozzájárul ahhoz, hogy megnyíljon az út a tárgyalások utolsó szakasza, a pénzügyi kérdések megvitatása előtt. Cimoszewicz úgy vélte: nem kell aggódni a tizenötök által tervezett, a csatlakozó országokkal szemben bevezetendő „védzáradék” miatt. Ugyanakkor magyar részről Szájer József, a Fidesz-frakció külügyi kabinetjének vezetője felhívta a kormány figyelmét, hogy haladéktalanul tegye meg a szükséges intézkedéseket, és érje el a csatlakozási védzáradék Magyarország nemzeti érdekeit sértő elemeinek kiiktatását. Szlovák részről Mikulás Dzurinda üdvözölte az EU ajánlását, miszerint 2004-ben a tíz csatlakozó országot, köztük Szlovákiát is felveszik az unióba. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.