Barlangi baleset a Gonosz Völgyben

Lapzártakor a barlangi mentők egy speciális hordágyon már kifelé hozták a romániai Valea Rea (Gonosz Völgy) barlangrendszerében balesetet szenvedett Feigel Lóránt barlangkutatót. A 32 éves nyíregyházi fiatalember jobb lábán két nyílt törés keletkezett, amikor a Bihari-hegység egyik még feltáratlan barlangjában, 170 méteres mélységben, a bejárattól három kilométer távolságra rázuhant egy szikla. A közismert szakember, a nyíregyházi Denevér Barlangjáró Csoport vezetője januárban négy napig dolgozott a bódvarákói barlang üregébe szorult Szilágyi Zsolt megmentéséért.

2002. 10. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Valószínűleg már a nyíregyházi kórházban kezelik azt a 32 éves kutatót, aki szombaton szenvedett balesetet a romániai Valea Rea barlangrendszerben. Negyvenhat magyarországi, huszonhat kolozsvári, nagyváradi és helyi, azaz belényesi barlangász és egy szlovákiai mentőegység küzdött a fiatalemberért – tájékoztatta lapunkat Hegedűs Gyula, a Magyar Barlangi Mentőszolgálat szóvivője. Tegnap még úgy tűnt, hogy a barlang bejáratától három kilométerre lévő sérültet legkorábban ma délben tudják a felszínre emelni a mentőegységek.
Az egymást váltó csoportok előkészítették a szállítási útvonalat: kiszélesítették a kürtőket és átjárókat, felszerelték a kötéltechnikát, kitágították a barlang bejáratát. Egy román rohammentő már a baleset bejelentésekor a helyszínre érkezett, hogy a sérültet kiemelése után azonnal a határra szállítsa. Úgy tervezik, hogy innen egy magyar mentő viszi tovább Nyíregyházára. Az is szóba jött, hogy helikopterrel szállítják el a férfit, de a sötétség miatt ez nem biztonságos.
A nagy gyakorlattal rendelkező, 32 éves Feigel Lóránt szombaton öt társával a húsz kilométer hosszú, eddig feltérképezetlen Valea Rea barlangban végzett kutatásokat, amikor a bejárattól körülbelül három kilométerre, 170 méter mélységben rázuhant egy szikla. A fiatalember jobb lábán nyílt sípcsont- és szárkapocscsonttörést szenvedett. Társai meleg ruhába és hálózsákba bugyolálták, majd riasztották a mentőegységeket. Hegedűs Gyula elmondta: a mentést nehezítette, hogy a barlang szájához vezető utolsó nyolc kilométert gyalog, hegyi ösvényeken, mocsaras vidéken kellett megtenniük, és a legközelebbi lakott település is 50 kilométerre fekszik. Hideg volt és az elmúlt hetek esőzései miatt megemelkedett a barlang vízállása, emellett a sebesültet egy 120 méteres függőleges aknán kellett felhozni.
A magyarországi barlangi mentők szombaton délben kapták a riasztást, az országhatárig útjukat a rendőrség biztosította. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság előkészítette gyors átkelésüket, telefonokat és többnapi élelmet biztosított számukra. Szombaton éjszaka több mentőegység is leereszkedett a barlangba. Az első magyarországi csoport éjfélkor ért a bejárathoz. Tegnapelőtt éjjel egy román speciális mentőorvosnak sikerült lejutnia a sérülthöz, és ellátnia. Néhány órával később már egy magyar kollégájával váltották egymást.
Feigel Mihályné gyógypedagógus, a balesetet szenvedett fiatalember édesanyja lapunknak elmondta: fia megszállott barlangkutató és búvár, több film készítője. Nagy gyakorlattal rendelkezik, a nyíregyházi Denevér Barlangjáró Csoport vezetője.
Öt hegyimentő is a barlangnál tartózkodott, de felszerelésüket csupán négyszáz méter távolságig használhatják – tájékoztatta lapunkat vezetőjük, Valentin Retevoi. Hozzátette: a legközelebbi település, Pietroasa rendőrei szintén a helyszínen segédkeztek. Retevoi beszámolója szerint két héttel ezelőtt ezen a területen egy lengyel fiatalember életét vesztette. A hét végén a szomszédos megyében pedig egy másik szerencsétlenül járt barlangász megmentéséért is küzdöttek munkatársai.
***
Magyar barlangászok súlyosabb balesetei 1996 óta
1996. július 6–11. A franciaországi, vercors-i – a világ legmélyebbjeként ismert – Berger-barlangban egy hattagú (négy magyar és két brit) barlangászexpedíció útját mintegy ezer méter mélyen elzárta a térségre zúdult esőzés miatti víztömeg. A 10-én megkezdődött mentési munkálatok során csak négyüket sikerült élve kiszabadítani, egy magyar és egy brit kutató életét vesztette.
1997. július 9–13. A Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat tagjai Jósvafőn a Kossuth-barlang feltérképezésén dolgoztak, amikor egyikük – aki búvárfelszereléssel a mélybe ereszkedett – eltűnt. A barlangászt két nap múlva holtan találták meg egy igen nehezen megközelíthető, vízzel telt szifonban, 32 méteres mélységben. A holttestet további kilencvenórás megfeszített munka után sikerült csak kiemelni.
1999. március 2. Életét vesztette egy 31 éves búvár a miskolctapolcai termál- és barlangfürdő kútjának tisztítása közben. A szakértők véleménye szerint a tapasztalt merülő halálát az oxigénpalack kiürülése, illetve a gyors felszínre jövetel miatt fellépő, úgynevezett keszonbetegség is előidézhette.
1999. augusztus 16. Öt magyar barlangász rekedt az osztrák–olasz határon, egy Nassfeld környéki barlangban, ahol meglepte őket a súlyos esőzés következtében beáramló víz. A helyi barlangi mentők másnap kimentették a bajbajutottakat.
1999. augusztus 17. Az osztrák–olasz határon fekvő Monte Cavallo (Rosskopf-hegy) alatti barlang fogságába esett hat magyar kutató a hirtelen támadt heves esőzés miatt. Végül saját erejükből sikerült a felszínre mászniuk. Az osztrák csendőrség elsősegélyben részesítette a magyar geológusokat.
2002. január 26. Szilágyi Zsolt 26 éves kutató-búvár az Aggteleki Nemzeti Parkban található bódvarákói Esztramos barlangban rekedt az ismeretlen járatok feltérképezése közben. Megmentésén legalább 100 barlangi mentő dolgozott. A szerencsétlenül járt búvárt január 29-én találták meg, majd 31-én, hosszas küzdelem után hozták a felszínre.
Forrás: MTI–SAB

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.