Valószínűleg már a nyíregyházi kórházban kezelik azt a 32 éves kutatót, aki szombaton szenvedett balesetet a romániai Valea Rea barlangrendszerben. Negyvenhat magyarországi, huszonhat kolozsvári, nagyváradi és helyi, azaz belényesi barlangász és egy szlovákiai mentőegység küzdött a fiatalemberért – tájékoztatta lapunkat Hegedűs Gyula, a Magyar Barlangi Mentőszolgálat szóvivője. Tegnap még úgy tűnt, hogy a barlang bejáratától három kilométerre lévő sérültet legkorábban ma délben tudják a felszínre emelni a mentőegységek.
Az egymást váltó csoportok előkészítették a szállítási útvonalat: kiszélesítették a kürtőket és átjárókat, felszerelték a kötéltechnikát, kitágították a barlang bejáratát. Egy román rohammentő már a baleset bejelentésekor a helyszínre érkezett, hogy a sérültet kiemelése után azonnal a határra szállítsa. Úgy tervezik, hogy innen egy magyar mentő viszi tovább Nyíregyházára. Az is szóba jött, hogy helikopterrel szállítják el a férfit, de a sötétség miatt ez nem biztonságos.
A nagy gyakorlattal rendelkező, 32 éves Feigel Lóránt szombaton öt társával a húsz kilométer hosszú, eddig feltérképezetlen Valea Rea barlangban végzett kutatásokat, amikor a bejárattól körülbelül három kilométerre, 170 méter mélységben rázuhant egy szikla. A fiatalember jobb lábán nyílt sípcsont- és szárkapocscsonttörést szenvedett. Társai meleg ruhába és hálózsákba bugyolálták, majd riasztották a mentőegységeket. Hegedűs Gyula elmondta: a mentést nehezítette, hogy a barlang szájához vezető utolsó nyolc kilométert gyalog, hegyi ösvényeken, mocsaras vidéken kellett megtenniük, és a legközelebbi lakott település is 50 kilométerre fekszik. Hideg volt és az elmúlt hetek esőzései miatt megemelkedett a barlang vízállása, emellett a sebesültet egy 120 méteres függőleges aknán kellett felhozni.
A magyarországi barlangi mentők szombaton délben kapták a riasztást, az országhatárig útjukat a rendőrség biztosította. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság előkészítette gyors átkelésüket, telefonokat és többnapi élelmet biztosított számukra. Szombaton éjszaka több mentőegység is leereszkedett a barlangba. Az első magyarországi csoport éjfélkor ért a bejárathoz. Tegnapelőtt éjjel egy román speciális mentőorvosnak sikerült lejutnia a sérülthöz, és ellátnia. Néhány órával később már egy magyar kollégájával váltották egymást.
Feigel Mihályné gyógypedagógus, a balesetet szenvedett fiatalember édesanyja lapunknak elmondta: fia megszállott barlangkutató és búvár, több film készítője. Nagy gyakorlattal rendelkezik, a nyíregyházi Denevér Barlangjáró Csoport vezetője.
Öt hegyimentő is a barlangnál tartózkodott, de felszerelésüket csupán négyszáz méter távolságig használhatják – tájékoztatta lapunkat vezetőjük, Valentin Retevoi. Hozzátette: a legközelebbi település, Pietroasa rendőrei szintén a helyszínen segédkeztek. Retevoi beszámolója szerint két héttel ezelőtt ezen a területen egy lengyel fiatalember életét vesztette. A hét végén a szomszédos megyében pedig egy másik szerencsétlenül járt barlangász megmentéséért is küzdöttek munkatársai.
***
Magyar barlangászok súlyosabb balesetei 1996 óta
1996. július 6–11. A franciaországi, vercors-i – a világ legmélyebbjeként ismert – Berger-barlangban egy hattagú (négy magyar és két brit) barlangászexpedíció útját mintegy ezer méter mélyen elzárta a térségre zúdult esőzés miatti víztömeg. A 10-én megkezdődött mentési munkálatok során csak négyüket sikerült élve kiszabadítani, egy magyar és egy brit kutató életét vesztette.
1997. július 9–13. A Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat tagjai Jósvafőn a Kossuth-barlang feltérképezésén dolgoztak, amikor egyikük – aki búvárfelszereléssel a mélybe ereszkedett – eltűnt. A barlangászt két nap múlva holtan találták meg egy igen nehezen megközelíthető, vízzel telt szifonban, 32 méteres mélységben. A holttestet további kilencvenórás megfeszített munka után sikerült csak kiemelni.
1999. március 2. Életét vesztette egy 31 éves búvár a miskolctapolcai termál- és barlangfürdő kútjának tisztítása közben. A szakértők véleménye szerint a tapasztalt merülő halálát az oxigénpalack kiürülése, illetve a gyors felszínre jövetel miatt fellépő, úgynevezett keszonbetegség is előidézhette.
1999. augusztus 16. Öt magyar barlangász rekedt az osztrák–olasz határon, egy Nassfeld környéki barlangban, ahol meglepte őket a súlyos esőzés következtében beáramló víz. A helyi barlangi mentők másnap kimentették a bajbajutottakat.
1999. augusztus 17. Az osztrák–olasz határon fekvő Monte Cavallo (Rosskopf-hegy) alatti barlang fogságába esett hat magyar kutató a hirtelen támadt heves esőzés miatt. Végül saját erejükből sikerült a felszínre mászniuk. Az osztrák csendőrség elsősegélyben részesítette a magyar geológusokat.
2002. január 26. Szilágyi Zsolt 26 éves kutató-búvár az Aggteleki Nemzeti Parkban található bódvarákói Esztramos barlangban rekedt az ismeretlen járatok feltérképezése közben. Megmentésén legalább 100 barlangi mentő dolgozott. A szerencsétlenül járt búvárt január 29-én találták meg, majd 31-én, hosszas küzdelem után hozták a felszínre.
Forrás: MTI–SAB
A Patrióta kiderítette, mit gondolnak a magyar nők Magyar Péterről - videó