Eörsinek nem kell felelnie állításaiért

Visszavonta keresetét a többségi állami tulajdonú Defend Security Kft. abban a kártérítési perben, amelyet Eörsi Mátyás képviselő ellen 2001 tavaszán indított jó hírnévhez fűződő személyiségi joga megsértése miatt. A honatya a nem jogerős ítélet szerint valótlanul állította, hogy az őrző-védő cég 500 millió forintos köztartozást halmozott fel. A felperest Bárándy György, az alperest Bárándy Péter jelenlegi igazságügy-miniszter, majd a Bárándy Ügyvédi Iroda egyik munkatársa képviselte. Eörsi mentesül a bocsánatkérő közlemény kiadása és a 800 ezer forintos kártérítés megfizetése alól.

2002. 10. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Eörsi Mátyás SZDSZ-es képviselő ellen indított per alapja a Magyar Narancs 2001. április 26-i számában megjelent írás volt, amely lapértesülésekre hivatkozva közölte: a Defend Security Kft. köztartozása félmilliárd forintra rúg, így annak kapóra jött, hogy az állami tulajdonú Magyar Fejlesztési Bank Rt. 2001 márciusa elején 165 millió forinttal megemelte a cég törzstőkéjét.
A korábban a Nyírfa-ügyben ismertté váló Földi László nevével fémjelzett Defend Kft. állítólagos köztartozásáról – Eörsi Mátyás közlése nyomán – szárnyra kapott híreket több napilap is közölte; a Magyar Hírlap 2001. május 12-én már arról tett említést, hogy Eörsinek az „APEH elnökéhez címzett levele arra a kérdésre is irányul, hogy hogyan lehetne behajtani a megdöbbentően nagy összegű köztartozást az őrző-védő cégtől”.
*

Ugyanezen a napon a Népszabadság is beszámolt a képviselőnek a Defend 500 millió forintos köztartozásának behajtása felől érdeklődő leveléről. A többségi állami tulajdonú őrző-védő cég üzleti jó hírneve lejáratásának forgatókönyve jól kirajzolódik a honatyát elmarasztaló elsőfokú, nem jogerős ítéletből.
A képviselő először egy sajtótájékoztatón felröppentette a félmilliárdos köztartozásról szóló információt, amelyről a lojális baloldali sajtóorgánumok – a hír ellenőrzése nélkül – be is számoltak.
Mivel a megvádolt cég nem a nyilvánosságtól vett elégtételt helyreigazítási kérelmekkel, hanem a bírói utat választotta Eörsi ellen a hitelrontás miatti kár megtérítésére, így Földi László, a cég akkori ügyvezetője nem reagált a félmilliárdos köztartozásról szóló álhírekre, a Magyar Nemzetnek például egyenesen megtagadta a nyilatkozatot is az ügyről. Eörsi, aki mellesleg jól képzett jogász, egy nemzetközi ügyvédi iroda vezetője, mindebből 2001 májusa közepén már azt a következtetést vonta le – természetesen ezt is az MTI útján –, hogy „a tartozás tényét korábban, amikor a sajtóban megjelentek az erről szóló hírek, senki nem cáfolta”.
Jóllehet a Magyar Fejlesztési Bank – mint a Defend többségi tulajdonosa – korábban, 2001. április 25-én helyreigazítást kért egy országos napilaptól, amely szerint: „A Defend Security Kft.-nek nem volt 500 millió forintos köztartozása, így azt az állami tulajdonú MFB nem fizette ki. A Defend Security Kft. folyamatosan részt vesz közbeszerzési pályázatokon, ahol törvényi feltétel, hogy a társaságnak ne legyen köztartozása.”
Márpedig ez köztudomású tény volt, hiszen az állami tulajdonú Defend a baloldali média nagyítója alatt nyerte el a megbízási szerződéseket a multinacionális cégcsoportokhoz tartozó konkurensei elől. (Feltűnő például az is, hogy az állami érdekeltségű Defend újabb megbízása mindig címlapsztorivá vált a baloldali médiában, míg az egyik konkurens cég autóinak kirablásáról szóló hírek a bűnügyi rovatba szorultak, jóllehet a károsult cég neve – feltűnő módon – szinte mindig azonos volt.) Az APEH is hiába adta ki közleményben, hogy a Defendnek nincs semmilyen köztartozása, a lejárató, üzleti érdeket sértő álhír még jó ideig tartotta magát.
„Eörsi Mátyás elismerem, hogy megsértettem a Defend Security Kft. jó hírnévhez fűződő személyiségi jogát akkor, amikor 2001 májusában sajtótájékoztató alkalmával több ízben valótlanul azt állítottam, hogy a kft. 500 millió forintos köztartozást halmozott fel, amelynek behajtása érdekében nem történt intézkedés. Kijelentésemért ezúton elnézést kérek.” E közlemény négy országos napilapban való megjelentetésére kötelezte volna Eörsi Mátyást a bíróság, ha a másodfokú perben múlt héten csütörtökön a felperes Defend Kft. ügyvédje nem jelenti be, hogy eláll a keresettől.
A kereset visszavonása sem jogilag, sem gazdaságilag nem indokolható. Annál inkább is, mert egy megnyert személyiségi pert követően a Defend Kft. eredményesen érvényesíthette volna vagyoni kárait is. Az ok – a bíróság tárgyalótermein kívül – a politikában kereshető.

Mint arról korábban beszámoltunk, a Defend Security Kft. többségi tulajdona kormányzati befolyás alá került a Magyar Fejlesztési Bank tavaly április végén végrehajtott tőkeemelése folytán. A Defend éléről menesztették Csintalan Sándort, Földi utódját, mint ahogy a Magyar Fejlesztési Bank vezetését is lecserélték, a régiek helyére a Medgyessy Péter miniszterelnök barátjaként aposztrofált Erős János bankár került a szocialistákhoz és a szabad demokratákhoz lojális pénzügyi szakemberek társaságában.
Meglehet, a jogi egyetemeken egyszer majd a tananyag része lesz az az eset, hogy a Defend kontra Eörsi perben a felperest és az alperest is a Bárándy Ügyvédi Iroda munkatársai képviselték. A felperest Bárándy György, az alperest Bárándy Péter, majd az iroda másik ügyvédje, Francsics Imre előbb helyettesként, majd megbízottként eljárva.

A Magyar Nemzet értesülése szerint a nagy szakmai tekintélynek örvendő Bárándy György, aki a Nyírfa-ügyben sikeresen védte a megvádolt Földi Lászlót, a múlt heti tárgyalás előtt hangot is adott szakmai aggályainak. Egyelőre nem ismeretes, hogy a megbízó, a Defend Kft. új ügyvezetője, Mári Imre, a volt budapesti börtönparancsnok saját kútfejéből merítette-e a per befejezésének gondolatát, vagy ő is utasításban kapta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.