Itthon sok az eltartott

A 15 és 64 év közöttiek 55,2 százaléka minősült foglalkoztatottnak 2001-ben. A gazdasági aktivitás szintjét tekintve hazánk az Európai Unió (EU) tagországai, illetve a csatlakozni kívánó országok sorrendjében az utolsók között található.

Hírösszefoglaló
2002. 10. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly a nemzetközi összehasonlításban alkalmazott, 15–64 éves munkavállalási korú népesség létszáma 6,9 millió volt, közülük 3,842 millióan minősültek foglalkoztatottnak: ez 55,2 százalékos arányt jelent – derül ki a Foglalkoztatási Hivatal és az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány kiadványából. Munkanélkülinek, azaz aktívan munkát keresőnek 233 ezren minősültek. A gazdaságilag aktívak létszámához viszonyítva a munkanélküliek aránya 5,7 százalék volt.
Figyelemre méltó, hogy a gazdaságilag inaktívak, a munkaerőpiacon jelen nem lévőnek minősülők száma 2,9 millió volt, ez a munkavállalási korú népesség 41,5 százalékát teszi ki. A gazdasági aktivitás szintjét tekintve Magyarország az EU tagországai, illetve a csatlakozni kívánó országok sorrendjében az utolsók között található. (A foglalkoztatási szint átlaga az unióban 2000-ben 63,2 százalék volt.)
A foglalkoztatottak 86,8 százaléka állt alkalmazásban. Évek óta tíz százalék körüli az egyéni vállalkozók aránya, s mintegy négy százalékot tesz ki a szövetkezeti tagok, társas vállalkozások tagsága, illetve ide tartoznak a nem rendszeresen foglalkoztatottak. A keresők harmadát a költségvetési, kétharmadát a versenyszféra foglalkoztatja. Az említett 5,7 százalékos munkanélküliségi ráta az EU 2000-es 8,2 százalékos rátájához képest előnyös. Ugyanakkor a tanulmány megjegyzi: nyolc tagországban alacsonyabb volt a ráta, mint Magyarországon.
***
Terjed a Német részmunkaidő. A német szövetségi statisztikai hivatal adatai szerint 6,8 millió munkavállaló dolgozik részmunkaidőben az országban. A kilencvenes évek eleje óta a részmunkaidős foglalkoztatottak aránya az összes munkavállaló 14-ről 21 százalékára nőtt, zömük (87 százalék) nő. A részmunkaidő választásának okai lényegesen különböznek az egykori NSZK-beli és a volt NDK-beli tartományokban. A keleti országrészben a nők 53 százaléka és a férfiak 33 százaléka azért kényszerült részmunkaidőben dolgozni, mert csak ilyen munkahelyet talált.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.