Orosháza város önkormányzata 2001. július 10-i, zártkörű ülésén határozott arról, hogy Gyopárosfürdőn egy élmény- és látványfürdőt kíván építeni. 2001 szeptemberében a Széchenyi-tervből 750 millió forintnyi, viszsza nem térítendő támogatást kaptak. A beruházás kivitelezésére az orosházi önkormányzat létrehozta az Orosháza Gyopárosi Gyógyfürdő Részvénytársaságot. 2002 augusztusában kiderült, hogy Gyopárosfürdő általános rendezési tervében az orosházi polgármesteri hivatal „elcsúsztatta” a látványfürdő helyszínét, és azt egy parkerdő közepén kívánják felépíteni. Mindez azt jelenti, hogy valamennyi fát ki kell vágni. Az új helyszínre tervezett fürdő nagy felháborodást keltett az orosháziak körében, akik nem értik, hogy miért egy parkerdő közepén akarják felépíteni a fürdőt. Eddig 3000 aláírással tiltakoztak a beruházás helyszíne ellen.
Szeptemberben a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium szakmai álláspontját is kikérték, amely válaszul leszögezte: a 60-70 éves erdei fákkal és dísznövényekkel borított terület fenntartása környezet- és természetvédelmi szempontból indokolt és szükséges. Kovács Mátyás, a minisztériumhoz tartozó Természetvédelmi Hivatal főosztályvezetője lapunknak elmondta: mivel nincs természetvédelmi területté nyilvánítva a parkerdő, semmit nem tudnak tenni az ügyben, mindössze egy szakmai álláspontban hívták fel a figyelmet az eset környezetvédelmi veszélyeire. Pleskó Pál önkormányzati képviselő, a tiltakozás egyik szervezője elmondta: mivel nincs elfogadott településrendezési terv, a látványfürdő építésének engedélyezése szabálytalan.
A tiltakozás ellenére kedden elkezdték kivágni a parkerdő fáit. Szerdán este csaknem ezer orosházi zarándokolt ki és gyújtott gyertyát a már kivágott és a kivágásra ítélt fák előtt. Az ügyben szerettük volna megkérdezni Fetser Jánost, Orosháza szocialista polgármesterét és a beruházást irányító Gyopárosfürdő Rt.-t, de lapzártáig nem reagáltak megkeresésünkre.
Meglepő, de ennyien dolgoznak távmunkában
