Véres végjáték Moszkvában

A legutolsó hivatalos adatok szerint 118 túsz vesztette életét az orosz különleges erők szombat hajnali akciója nyomán, amelyben ötven terroristát likvidáltak. Az Alfa kommandó azután rohamozta meg az épületet, hogy a csecsen fegyveresek megkezdték a túszok kivégzését. Külföldi szakértők jobbára sikernek könyvelik el az akciót, amelynek révén nem kis veszteséggel, de több száz túszt tudtak kiszabadítani fogvatartóik kezei közül.

Hírösszefoglaló
2002. 10. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma nemzeti gyásznapot tartanak az áldozatok emlékére egész Oroszországban. Vlagyimir Putyin elnök a nemzethez intézett üzenetében bocsánatot kért azok hozzátartozóitól, akiknek életét nem tudták megmenteni a túszok kiszabadításakor. Kiemelte: a csecsen terroristák által fogva tartott túszok százainak kimentése bebizonyította, hogy Oroszországot nem lehet térdre kényszeríteni.
Világszerte nagy megkönnyebbüléssel, egyszersmind részvéttel fogadták a túszdráma megoldódását. A vezető politikusok ismét hitet tettek a terrorizmus elleni küzdelem és a csecsen konfliktus politikai megoldása mellett. Dominique de Villepin francia külügyminiszter például nyomatékosan rávilágított arra, hogy „a terrorizmus a valós válságból táplálkozik, azt használja eszközként”. Romano Prodi, az Európai Bizottság elnöke azt hangsúlyozta, hogy „ez a tragédia ismét megmutatta, mennyire törékenyek modern társadalmaink a terrorizmussal szemben”. A magyar kormány közleményben osztozott a túszdráma védtelen és ártatlan áldozatai hozzátartozóinak fájdalmában.
*
Nem hivatalos információk szerint mintegy száz ember sorsáról nincs biztos információ ama mintegy 840 személy közül, akiket csecsen fegyveresek tartottak fogva a moszkvai Melnyikov utcai kultúrpalotában. Számos tanúvallomás szerint az orosz különleges erők bénító gázt vetettek be, amivel megakadályozták, hogy a csecsen túszejtők felrobbantsák önmagukat és a színházban elhelyezett pokolgépeket. Ugyanakkor a gázt belélegezve számos túsz mérgezést szenvedett. Meg nem erősített hírek szerint több túsz halt meg a kommandósok által bevetett altatógáztól szenvedett mérgezésben, mint a terroristák kezétől. Hivatalos beszámolók egyelőre „speciális szerről” beszélnek, és nem nevezik meg, hogy pontosan milyen gázt használt a túszokat kiszabadító Alfa kommandó. Amerikai találgatások szerint olyan szerről lehet szó, amelynek használatát nem engedik a vegyi fegyverekről rendelkező nemzetközi szerződések. Vlagyimir Vasziljev orosz belügyminiszter-helyettes azt közölte a túszdráma után, hogy a kommandósoknak nem volt más választásuk: a testükre erősített bombák felrobbantásával fenyegetőző terroristanők mindenkit megölhettek volna, ha nem kábítják el őket a roham előtt. Mindezt megerősítik a kiszabadult túszok, s ezen a véleményen vannak a külföldi szakértők is.
A történtekből kiviláglik, hogy az orosz rohamosztag nagyon pontosan tudta, hányan vannak a terroristák, tisztában volt a színházon belüli elhelyezkedésükkel, s azzal is, hogy a túszok éppen hol voltak. A likvidált terroristák számát jelenleg ötvenre teszik a hivatalos szervek. A halott terroristák között 18 nő és 32 férfi van, s három csecsen túszejtőt élve ejtettek fogságba a kommandó tagjai. Eddig három fegyveres csecsent fogtak el Moszkvában, jelenleg annak kiderítése folyik, hogy közük van-e a terroristákhoz. Az egyik kórházban fekvő nőről is gyanítják, hogy a túszszedőkhöz tartozik.
A csecsen túszejtők mintegy harminc, hatalmas erejű robbanószerkezetet helyeztek el a kultúrpalota nézőterén, mondta a terrorakció kezelésére alakult válságstáb egyik illetékese. A kommandósok két különösen nagy erejű – egyenként 50 kilogramm TNT erejének megfelelő – szerkezetet is találtak a nézőtéren. A terrorista csoport 18 nő tagja egyenként 800–2000 grammnyi, detonátorral ellátott plasztik robbanóanyagot kötözött testére.
A csecsen terroristák cinkosai hónapokkal ezelőtt kibérelték a színházterem söntését, ami lehetővé tette, hogy a kommandó tagjai bejuttassák az épületbe a robbanóeszközöket, és túszul ejtsék a színházterem nézőközönségét, tudta meg a Le Journal du Dimanche az orosz titkosszolgálathoz közel álló forrásból. A szerda esti Nord–Ost musical előadására a támadás mintegy ötven résztvevője szabályosan jegyet váltott, és akadálytalanul besétált a nézőtérre. Néhány külső segítőjüket később a színházépület előtt összegyűlt tömegben fülelték le a rendőrök. Az orosz titkosszolgálat már a túszdráma első órájától tudta, hogy nem csecsenek is részesei az akciónak: a színházra irányított lehallgató készülékek arab nyelvű társalgásokat rögzítettek.
***
Orosz nyomásgyakorlás. Kétségessé vált, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök hajlandó-e részt venni a november 11-i, koppenhágai EU-csúcsot követően tervezett orosz–dán elnöki találkozón, ha a dán fővárosban a moszkvai túszdráma ellenére is megtartják most hétfőn és kedden a kaukázusi terület békéjének megteremtése címén szervezett Csecsenföld-kongresszust. A moszkvai vezetés megpróbál nyomást gyakorolni a dán kormányra, hogy ne tartsák meg a rendezvényt, amelyet a Kreml „terrorista konferenciának” nevez – közölte az AFP-vel Thomas Bindesboll Larsen, a tanácskozás elnöke, és hozzátette: remélik, hogy ez lesz az első kezdeményezés a térség békefolyamatához.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.