Úgy tűnik, hogy a világgazdasági fellendülés várat magára. Fő gazdasági partnerünknél, Németországban érdemi élénkülés 2003 második fél éve előtt nem várható – áll a GKI Gazdaságkutató Rt. legújabb előrejelzésében. Az elemzés szerint az első félévi, háromszázalékos növekedés után idén 3,2 százalékkal nőhet a bruttó hazai termék.
Az ipari termelés a júniusi és júliusi érezhető emelkedés után augusztusban ismét csökkent. Az ipari vámszabad területek exportja és a belföldi értékesítés az év első nyolc hónapjában stagnált, a szerény ipari növekmény kizárólag a nem vámszabad területi kivitelnek – például tartós fogyasztási cikkek, faáruk – volt köszönhető. Ugyanakkor rendkívül gyorsan, két számjegyű ütemben fejlődik az építőipar és a kereskedelem.
A választási évet a lakossági jövedelmek rendkívül gyors emelkedése kíséri – állapítja meg az elemzés. Az első nyolc hónapban a versenyszférában 14 százalékkal, a költségvetésiben 28,2 százalékkal emelkedtek a keresetek, s a következő hónapokban a különbség növekedésére lehet számítani. A reálbérek idén átlagosan 12 százalékkal, a GDP növekedésének közel négyszeresével emelkednek. A lakosság nettó pénzmegtakarításai viszont alig nőnek – augusztusban egyenesen csökkentek –, ami a rendkívül gyors ütemben emelkedő fogyasztás, ingatlanberuházás, illetve hitelfelvétel következménye.
Szeptemberben megtört az infláció tizenöt hónapja töretlen csökkenési folyamata. A gyorsulás ugyan minimális – az augusztusi 4,5 százalék után 4,6 százalék –, ám a kutatócég szerint feltehetőleg tartós lesz. Ezt indokolja a tavalyinál magasabb olajár, a dohány jövedéki adójának emelése, a dinamikusan növekvő belföldi kereslet, majd jövőre az eddig mesterségesen elfojtott áremelések beindulása. Az elkövetkező egy évben a fogyasztói árszínvonal emelkedése öt százalék körül alakul, az idén várható 5,2 százalékos, átlagos érték után – írja az elemzés.
A külkereskedelmi mérleg egyelőre kedvező, az első nyolc havi hiány kisebb a tavalyinál. Az export ugyan jelentősen lelassult, de mégis kevésbé, mint az import. Az év egészében azonban a fogyasztás dinamikus emelkedése és a konjunktúra enyhe javulása esetén a behozatal gyorsulása várható: a GKI kilencszázalékos növekménnyel számol. A folyó fizetési mérleg romlása viszont már eddig is markáns, a kutatók szerint az év végére 3,2 milliárd euró körül alakul majd. A működő tőke beáramlása augusztusban valamelyest élénkült ugyan, de idén eddig a hiány felét se volt képes finanszírozni – mutat rá a GKI elemzése. A kutatócég 2002-re 5,8 százalékos munkanélküliséggel számol.
Ettől az egy hozzávalótól lesz igazán jó a csirkeraguleves
