Balatonfüreden ma befejeződik az az egy éve kezdődött konferenciasorozat, amelyet a Balaton Fejlesztési Tanács (BFT) pályázatán elnyert pénzből a Balaton-felvidéki és a Keszthely–hévízi kistérségi társulás, valamint a Budapesti Műszaki Egyetem (BME) Területfejlesztési Kutatási Központja kezdeményezett. A tanácskozásokon egyebek közt az önálló balatoni régió körvonalait vázolták fel az önkormányzatok, a gazdasági és a civil szervezetek képviselői, számba vették az üdülőkörzet turisztikai kihívásait, és diskurzust folytattak a balatoni infrastruktúra feltételeiről. A hagyományteremtő szándékkal meghirdetett konferenciasorozatról Répássy Helga, a BME területfejlesztési kutatási központjának igazgatója lapunknak elmondta: a jövő évi konferenciákon a közvetlen tóparti települések mellett a háttértelepülések fejlesztési tervei bemutatásának és vitájának is helyt adnak, és még hatékonyabb módszerekkel szeretnék megszólítani a civil szférát, a balatoni régió lakosságát. Megtudtuk: a jövő évi kistérségi konferenciák közül az egyiket a balatonfüredi, a másikat pedig a földvári önkormányzat rendezi.
Miközben a tó körüli kistérségi társulások – egyelőre csak a tanácskozási programok tekintetében – a jövőt tervezik, a BFT tagjainak egy része attól tart: megtorpannak a korábbi kormányzati ciklusban kezdett fejlesztések. Gruber Attilától, a siófoki körzet országgyűlési képviselőjétől megtudtuk: a 2003. évi költségvetésben a Miniszterelnöki Hivatal mindössze ötszázmillió forintot javasol a BFT által koordinált fejlesztésekre. Ez az összeg az előző évieknek kevesebb, mint a fele. A fejlesztési tanács 2002. évi húszmilliós működési költsége is csak a tervezett infláció mértékével emelkedne, ugyanakkor a környezetvédelmi tárca siófoki üdülőjének a jövő évre több mint harmincmillió forintot juttatna a költségvetés.
A képviselő mindezek mellett azt is sérelmezi, hogy az egészségügyi tárca nem javasolja a nyaralóvendégek betegellátása szempontjából is kulcsszerepet betöltő siófoki kórház rekonstrukciója második üteméhez szükséges céltámogatást, és nem számíthat támogatásra az a pályázat sem, amelyet Siófok önkormányzata a csapadékvíz elvezetésére nyújtott be.
Elapadt a Balaton fejlesztési pénze
Feleakkora központi összegre számíthatnak jövőre a Balaton-parti települések, mint amennyiből tavaly és az idén gazdálkodhattak. Miközben az önálló régió fejlesztési lehetőségeit latolgatják a térségben, azzal szembesülnek a helyiek, hogy a kormány elapasztja a rendelkezésre álló forrásokat.
Komment
Összesen 0 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en














Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!