Isti

Gyurkovics Tibor
2002. 11. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jezovics idősb korára igencsak unni kezdte az embereket. Talán magát is. Mindenesetre az a mohó kíváncsiság, ami annak idején elfogta, ha bármely ember közelébe került – legyen az egy kiszolgálónő, egy bádogos vagy elektronikus kakofón zenész akár – fölgyulladt belsejében egy lámpás, mely szerette volna bevilágítani társa arcát. Jobban érdekelte eme arc, mint a csillagtörvények bármelye, sőt, akár a parány-fizika új elve, mely világokat tud romhalmazba dönteni. Rövid szóval az ember érdekelte – a m á s i k. Természetesen és elsősorban nőies személyek kedveztek ádáz, ám önkéntes és szertelen és rendszertelen kíváncsiságának, mely csakúgy, mint valamelyes szellő, cirógatta az egyedek arcát. Szerette a lényeket, ezért hát szerették ők is.
Volt valami a belsejükben, mint kis arany harang, mely megpendült az ő fuvallatára. Gyönyörű társasjáték kerekedett ebből, akár egy csöpp perc erejéig, akár évekre szólt az ismeretség. De végül is, ez lett a szakmája, az ember, a m á s i k nemcsak nyügös tanult métiér-je szerint: a pszichológiát untalan fontoskodó áltudománynak tartotta – ezzel szemben az emberérzést közvetlen szenvedélynek tekintette.
Eladdig… Meddig is?
Talán mai napság is. Csakhogy az új világgal, neo-világgal mintha elvágták volna azokat a láthatatlan zsinórokat, melyek az embereket összekötötték, régiesen öszvekötötték. Megszűnt volna mintha a hálózat. A kommunizmus idején – éppen a terrorral ellentétben – kialakult ama hálózat s hiába voltak besúgók, kémek, ügynökök, ez a hálózat működött – az ember ember által való szeretete, fönntartása. Így maradtunk életben – szokta volt mondani Jezovics.
A gyöngyszemek maradtak, de a hálózat megszűnt. Olyas világ keletkezett egymás lerohanása következtében, hogy nem maradt meg az emberi kapcsolat melege. Jezovics nem tudta, ezt egyszerűen kapitalizmusnak vagy globalizációnak, pecunizmusnak nevezik-é, de elillant az ihlet. Büdösek lettek az emberek. Jezovics pedig az illatukat szerette, azt a szeretetbéli melegséget, mi belengte az emberek szívét, mint valami aura.
Ez után sóvárgott. „Egy embert, egy embert adjatok nekem!” – dünnyögte magában, ahogy annak idején Gogol Egy őrült naplójában a földön fetrengő, emberéhes Popriscsin. Valakit, akire csak rá kell nézni – akármilyen –, és visszaadja a hitét az emberekben.
Midőn e nagy bérházba költözött vagy nyolc évvel ezelőtt, egy furcsa férfit látott mászkálni a lépcsőházban. Szakálla köldökéig ért, haja ezüstbe játszott, bár elég fiatal ember volt. Időnként alumínium ételhordót cipelt a kezében s eltűnt egy-egy kapualjban, elesetteknek és öregeknek szállítmányozta a rég kihűlt, de életmentő ebédet. Nem volt olyan napszak, hogy föl ne bukkant volna az utcán, vidáman hetyke sipkájában, még olykor fütyörészett is – „káromkodott vagy fütyörészett” – ahogy Ady mondaná. Két fiúgyereket nevelt a Jezoviccsal szomszédos lakásban, az ős-rendetlenség újkori halmazában. Olykor egy-egy használati tárgy – romlott frizsider, tört váza magányos virágokkal, állig föltekert és véglegesen elkopott szőnyeg került a szűk folyosó torlaszába, éjjel megérkezett kiszámíthatatlan útjairól, s a zökkenő lift felgördült a negyedikre – Jezovics biztonságban érezte magát, mint egy jézusi emberrel. Volt, hogy dünnyögve elbeszélgettek egy-egy futó világkatasztrófáról, mihaszna házbéli szerelmi ügyről, gyerekcsínyről, aztán ki-ki ment a maga útjára. Most meghalt.

I s t i

(H. I. emlékére)

Mintha mindennap visszajárna
a túlvilági utakon
megcsikordul valaki lába
és visszacseng a folyosón

Magától kigyullad a villany
aztán lassan megérkezik
– mint fák fekete füstje illan –
az emelet a negyedik

az egész lépcsőház ragyogva
egyenesen az égbe száll
s mindegyik liftben mint a foglya
zöld sipkában az Isti áll

ezüstfehér szakálla mellén
egész köldökéig ér
szikrázik mint valami jelvény
hobóba burkolt termetén

néha a toroknál begyűri
foltozott szevettere alá
utazik hogy maga se győzi
a lifteken föl és alá

baloldalt meglibben a függöny
és kigyúlik a konyha mint
homályosan a régi földön
azután sötét lesz megint

A rádió még szól naponta
de csak ahogy a víz szivárog
és tompított hangon bemondja
hogy idegesek a királyok

Istit minden nap visszavárják
ők is ugyanúgy szeretik
chagallosan kitárja szárnyát
röpül de beleütközik

az elkerülhetetlen égbe
mint rongyos daedaluszi ing
hogy Isten otthonát elérje –
azután sötét lesz megint

A lift függőleges vonatja
az ég és föld közt föl-le jár
minden fülkébe elragadva
zöld sipkában az Isti áll.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.