Élre tört az OTP

Zelei Béla
2002. 12. 14. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Évekig nem számít egy százalékot meghaladó gazdasági növekedési ütemre a japán kormány, valamint a Bank of Japan. Az eddiginél pesszimistább, középtávú kormányzati előrejelzés tervezete tegnap került nyilvánosságra, s ezzel összhangban lévő prognózist fogalmazott meg a központi bank is legfrissebb jelentésében, amely a kormány megállapításaihoz képest azt is tartalmazta, hogy a jövő év első negyedévének végére az üzleti hangulat a jelenleginél is rosszabb lesz. A tokiói tőzsdén tegnap már nyolcadik napja estek az árfolyamok. A Nikkei 8516 pontig csúszott vissza, a nyolcnapos veszteséget hozó ciklus alatt majdnem tíz százalékkal zuhant az index. Luca napján a külföldi tőzsdeindexek is lejtmenetben voltak. A legfontosabb európai mutatók, valamint az amerikai Nasdaq Composite délután fél ötkor két százalék körüli veszteséget mutattak, s a Dow Jones ipari index is egy százalékkal előző napi szintje alatt mozgott. Inflációs, valamint készletadatok jelentek meg tegnap Washingtonban. Az elemzők által prognosztizált stagnálás helyett 0,4 százalékkal csökkentek novemberben a termelői árak. A tizenkét hónapra viszszatekintő adat 0,9 százalékos növekedést mutat, azaz egyelőre nem kell tartani deflációs nyomástól az USA-ban. A vállalatoknál lévő készletek 0,2 százalékkal gyarapodtak októberben. Elsősorban az autóipar számít keresletbővülésre, legalábbis a kereskedelmi minisztérium tegnapi statisztikája erre utal. A tőzsdéken ez a mérsékelt optimizmus sem volt tetten érhető: az irányadó mutatók az előző napi értékük alatt nyitottak, és másfél órával a kezdés után a fejlett technológiai részvények átlagosan két százalék veszteséget szenvedtek, a hagyományos iparági papírok megítélését tükröző Dow Jones egy százalékkal került a csütörtöki záró értéke alá.
Elszakadva a nemzetközi hangulattól, majdnem másfél százalékkal javult a BUX. Az OTP – elsősorban a délutáni drágulása miatt – 2,8 százalékkal, a Richter és a Mol 2,7-2,2 százalékkal drágult. A vezető részvények közül egyedül a Matáv került előző napi ára alá, 0,8 százalékkal lett olcsóbb a távközlési papír.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.