Miért nem büntethetők a valóságshow-k?

Az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) elnöke, Körmendy-Ékes Judit hétfőn bejelentette, hogy távozik posztjáról. Az utóbbi hónapokban elindult kereskedelmi csatornák valóságshow-i azonban a képernyőn maradnak: a hatóság szankcióit és a médiatörvényt megkerülve a főműsoridőben sugárzott adásokban minden bizonnyal továbbra is figyelemmel kísérhetjük a pikánsnak egyáltalán nem nevezhető szexuális „testrészösszeéréseket”.

Németh Balázs
2002. 12. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A mai Magyarország közbeszédét nem a politika, hanem a kereskedelmi televíziókon sugárzott valóságshow-k befolyásolják a legjobban. Sajnos látnunk kell, hogy a miniszterelnökünk botrányos Kempinski szállói megnyilvánulásánál vagy a készülődő Irak elleni amerikai inváziónál is több szó esik Okiról vagy Popeyről. A „cselekménynélküliségbe” torkolló, üres, semmitmondó műsorok megváltoztatták sok honfitársunk szokását, milliók bámulják a villák lakóinak életét, miközben a saját szomszédokra, talán a családtagokra is undorral, megvetően tekintenek.
A médiahatóság feladata lenne, hogy a médiatörvényt számtalanszor megsértő műsorokat szankcionálja: a sorozatokban estéről estére a szexre kiéheztetett, szinte állatkerti környezetben leledző szereplők – és a műsorokba leszerződtetett kéjhölgyek – biztosítják, hogy zaftos, a gyermekek szemének nem való, de a legjobban eladható jelenetek kerüljenek adásba. A kereskedelmi csatornák arra sarkallják egymást, hogy a nézettség növelése érdekében egyre keményebb jeleneteket vigyenek az adásba főműsoridőben. Számukra a reklámidő és az ebből befolyt hatalmas összeg a legfontosabb.
Az ORTT megpróbál különböző büntetéseket kiszabni a médiatörvényt megsértő televíziós társaságokra: kötbért alkalmazhat, amely viszont semmiféle joghátrányt nem okoz. A kötbért a kereskedelmi televíziókkal és rádiókkal megkötött műsor-szolgáltatási szerződésben rögzítették, amelynek kiszabása nem nagy érvágás, 3-4 perces főműsoridős reklámbevételről, mintegy hétmillió forintról van szó.
A médiatörvény október 15-i, EU-jogharmonizációs módosítása után a médiahatóság a törvény alapján bevezette a képernyőkön a nagy vitát kiváltott tv-karikákat és a törvénybe bekerült az úgynevezett IV. és V. kategória, amely szerint a kiskorúak személyiségfejlődésére káros műsorszámok (erőszakos jelenetek, pornófelvételek) vagy egyáltalán nem, vagy főműsoridőn kívül (22.00–05.00 között) sugározhatók. Az ebben a bekezdésben foglaltakat egy adott műsorszámra akkor is vonatkoztatni lehet, ha az nem pornografikus jelenetei, hanem más erőszakos képei miatt alkalmas a kiskorúak erkölcsi, fizikai, szellemi fejlődésének kedvezőtlen befolyásolására.
Az ORTT távozó elnöke, Körmendy-Ékes Judit, észlelve a valóságshow-kban rejlő veszélyeket, szeptember végén – miután hétmilliós kötbér megfizetésére kötelezték a tv2-t a Big Brother szexjelenetei miatt – kerekasztal-beszélgetésen ismertette a testület álláspontját a valóságshow-kat sugárzó csatornák képviselővel.
Kereszty Gábor, a tv2 igazgatója szerint a Big Brotherben képileg megjelenő egyes szexuális jelenetek tudományos felvilágosításnak is felfoghatók, így ezek nem károsak a gyermekek személyiségfejlődésére. A kereskedelmi műsorszolgáltatók véleménye azóta sem változott meg, hiszen az ORTT sorozatos elmarasztaló határozatai ellenére semmilyen hatása nincs a szankcióknak.
A médiahatóság hivatalból, monitoringszolgálata segítségével jár el a valóságshow-kkal szemben: legutóbb az RTL-t és a tv2-t is fél-fél órás „elsötétítésre” ítélte az ott november 4-én főműsoridőben látható jelenetek miatt. A képenyő azonban furcsa módon egyik csatornán sem sötétült el…
Az október 15-én életbe lépett, a már említett módosított médiatörvény ugyan már hatályos, az ORTT viszont az országos kereskedelmi csatornákkal még 1997-ban kötötte meg a műsor-szolgáltatási szerződéseket. Ezekben a megállapodásokban még nincsenek benne ezek a jogszabály-módosítások, így nem is lehet rájuk ténylegesen hivatkozni.
Az, hogy nem sötétült el a képernyő, nem csak ezen múlott. A hivatalból (nem benyújtott panaszra) eljáró médiatestület monitoringosztálya vizsgálódásainak eredményeit a testület jogi osztálya kapja meg, amely határozati javaslatot tesz a pártdelegáltak által alkotott testületnek az esetleges szankciók alkalmazására. A hatóság testülete, ha úgy dönt, közigazgatási határozatban marasztalhatja el a műsorszolgáltatót. Ez ellen a kereskedelmi csatornák fellebbezéssel élhetnek és élnek is a bíróságnál. Az ORTT ugyan a közérdekre való tekintettel azonnali végrehajtást szab ki a csatornákra, a bíróság azonban ezt a közérdekre való hivatkozást furcsa módon nem ismeri el. Annak ellenére, hogy a valóságshow-kat naponta mintegy két és fél millióan nézik. A bíróságoknál a csatornák fellebbezései után több éven keresztül kallódhatnak az ügyek. Ha a bíróság úgy dönt, talán 2007-ben valamelyik kereskedelmi csatorna képernyője elsötétülhet.
A bemondónő az eset előtt be fogja mondani: 2002. november 4-én sugárzott műsorunkban, főműsoridőben Oki és Irén szeretkezett. A médiatörvény alapján a bíróság úgy döntött, hogy fél órára el kell sötétítenünk a képernyőt. A néző pedig felteszi a kérdést: ki volt az az Oki és ki az az Irén és akkor most mi van?
Ők ugyanis akkor is nézők lesznek, míg ezek a mai „sztárok” nem csak Andy Warhol, hanem sokunk szerint is tizenöt percre lehetnek híresek… Így múlik el a világ dicstelensége, de a mostani helyzet azért mégiscsak abszurd.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.