Atomháborús terv Irak ellen?

Tegnap a Fehér Ház hivatali vezetője, Andrew Card az NBC televíziónak adott nyilatkozatában Bagdad értésére adta, hogy az amerikai kormány a nukleáris fegyverek alkalmazásának a lehetőségét sem zárja ki, ha az iraki elnök beveti tömegpusztító fegyvereit az Egyesült Államok és szövetségesei ellen. Szavai megerősítették azt a cikket, amely szombaton jelent meg a Los Angeles Times című napilapban. Ebben egy szakértő felvetette a nukleáris fegyverek használatát Irak ellen.

Hírösszefoglaló
2003. 01. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elemzők atomfegyver használatát nem tartják kizártnak, bár úgy vélik, csak spekulációról van szó, ugyanakkor feltehető, hogy a titkos háborús forgatókönyvek egyikében alternatívaként szerepel az atomfegyver alkalmazása is. Mivel nemzetközi egyezmények tiltják az atomfegyverek elsőként való bevetését, s ha lenne is használatuknak katonai racionalitása, egy ilyen politikai döntés nehezen lenne felvállalható és megmagyarázható – vélik katonapolitikai szakértők.
Washington tegnap szóban érdeklődött a szlovák miniszterelnöknél, vajon az esetleg szükségessé váló Irak elleni háború esetén Szlovákia hajlandó lenne-e mérlegelni, hogy tevőlegesen is bekapcsolódjon a fegyveres akcióba. A hírt Mikulás Dzurinda tegnap este rendkívüli sajtótájékoztatón személyesen jelentette be. Közölte: válaszra csak azok után lehet számítani, ha a kérdést az ország más vezetőivel és az érintett parlamenti pártokkal is minden részletében megbeszéli.
Eközben tömegek tiltakoztak világszerte a tervezett háború ellen. Németország számos városában több tízezren vettek részt a megmozdulásokon, a davosi gazdasági fórum ellen tiltakozók körében rendezett akciók résztvevőit a rendőrség őrizetbe vette. A brazíliai Porto Alegre városában a szociális világfórumon részt vevő több mint százezer ember szintén tiltakozott az amerikaiak Bagdad ellen tervezett támadása ellen.
Remélem, hogy a Los Angeles Timesban megjelent nyilatkozat nem a hivatalos amerikai álláspontot képviseli – mondta lapunknak Simicskó István, a Fidesz biztonságpolitikai kabinetjének vezetője. A volt nemzetbiztonsági államtitkár szerint atomfegyverek bevetése 58 év után azt jelentené, hogy az egész világnak át kellene értékelnie védelmi és biztonságpolitikáját. A politikus bízik abban, hogy elkerülhető lesz a beavatkozás. Úgy véli, hogy hiba lenne a háború egyoldalú megkezdése, az atomfegyver bevetése pedig egyenesen katasztrofális következményekkel járhat. A fideszes képviselő megjegyezte: az atomfegyverek esetleges bevetése még inkább motiválhatja az iszlám terroristákat megtorló akciók elkövetésére, s azok az országok, amelyek részt vesznek valamilyen szinten egy háborúban – mint például a taszári bázis által Magyarország –, fokozott biztonsági kockázatot vállalnak.
Nem valószínű, hogy az irakiak éppen hazánkra mérnének válaszcsapást egy esetleges amerikai atomtámadás után – nyilatkozta lapunknak Matyuc Péter, a Honvédelmi Minisztérium kommunikációs főigazgatója. Hozzátette: egy ilyen lépés után valószínűleg teljesen más biztonságpolitikai helyzet állna elő, mint a jelenlegi. Most azonban még az sem biztos, hogy háború lesz – tette hozzá. Úgy látja: addig korai találgatni, amíg a fegyverzetellenőrök be nem fejezik tevékenységüket.

Továbbiak a 2. és a 8. oldalon, publicisztika a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.