Klausék óvnak a hurráoptimizmustól

Amíg a balközép cseh kormánykoalíció, azaz a Cseh Szociáldemokrata Párt, a Kereszténydemokrata Unió–Csehszlovák Néppárt és a Szabadság Unió–DEU szinte feltételek nélküli kötelességnek, történelmi esélynek tekinti a csatlakozást az Európai Unióhoz, a legnagyobb ellenzéki erő, a Polgári Demokrata Párt (ODS) jóllehet nem ellenzi a csatlakozást, komoly aggodalmakat fogalmaz meg e lépés következményeivel kapcsolatban. Az utóbbi időben szaporodnak az euroszkeptikus hangvételű vélemények a sajtóban és a különböző civil szervezetek honlapjain is.

Somogyi Mátyás
2003. 01. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyedüli alternatívának tekinti az adott geopolitikai viszonyok között a csatlakozást az utóbbi időben a korábban markánsan a nemzeti érdekek feladása miatt aggódó, euroszkeptikus retorikát használó ODS. A pártalapító Václav Klaus és utódja, Mirek Topolánek immár EU-realizmusról beszélve helyteleníti azonban a kormány „hurráoptimizmusát”, mondván, az EU nem karitatív szervezet, ezért a júniusi csatlakozási népszavazást megelőző kampányban a pró és kontra véleményeknek egyenlő arányban kell megjelenniük. Klausék álláspontja több ponton is eltér a kormányétól. Amíg például a szociáldemokraták az Európai Bizottság jogköreinek kiszélesítését, az unió nemzetek feletti jellegének megerősítését szorgalmazzák, az ODS az EU és a tagországok hatásköreinek pontos elosztását, a nemzeti parlamentek tagjaiból álló európai kongresszus létrehozását helyezi előtérbe.
Az állami költségvetésből a referendum előtti kampányra 200 millió koronát fordítanak. A csatlakozást ellenző civil szervezetek is követelik kampányuk állami támogatását, azzal érvelve, hogy mint adófizetőknek, erre a támogatásra éppúgy joguk van, mint az eurooptimistáknak. Már csak azért is, mert a közvélemény-kutatások szerint növekvő trendet mutat a szkeptikusok aránya. Egy decemberi felmérés szerint a lakosság 48 százaléka menne el biztosan szavazni, s közülük 62 százalék igennel, 27 nemmel voksolna a csatlakozásra.
A sajtóban és egyes civil szerveződések internetes honlapjain egyébként az utóbbi időben szaporodnak a euroszkeptikus hangvételű vélemények. Benjamin Kuras, a Londonban élő cseh közíró a minap a Mladá Frontá Dnes hasábjain a németországi gazdasági problémákra utalva, a szocialista ízű állami irányítás és ellenőrzés európai térhódításának veszélyeire hívja fel a figyelmet. Úgy látja, a német és a francia kormány a kis- és középvállalkozókat sújtó pénzügyi, adó- és hitelpolitikát valósít meg. Az EU által szorgalmazott alacsony kamatláb általánossá tétele az eladósodáshoz vezet, s egész Európában csőd előtt áll az állami és a magánnyugdíjrendszer. Koppenhágában senki sem érdeklődött aziránt, hogy az európai adófizető miből fogja fedezni a bővítéssel járó évi 8 milliárd eurót, s a tagjelöltek közül senki sem kérdezte, milyen hatással lesz az amúgy is törékeny gazdaságukra az állami irányítás felerősödése, az euróra való áttérés, hogy a munkavállalóknak a munkaadókkal szemben nagyobb jogot biztosító úgynevezett szociális charta mennyire károsítja meg a vállalkozói magánszektort. Kuras sötéten látja a schengeni egyezmény kapcsán az EU-országokba özönlő, nem európai bevándorlók millióinak nyújtandó szociális támogatás hatásait. Részletes, tárgyilagos és kimerítő információkra alapuló vitára van szükség Csehországban, ehelyett azonban, vélekedik a szerző, sumákoló mellébeszélés folyik, mintha csupán a nemzet néhány százalékát kitevő elégedetlen és hálátlan gazdákról lenne szó.
Az Euroskeptik nevű internetes honlapon David Hanák az Európai Unió geopolitikai következményeit taglalja. Szerinte a föderalizált Európa a valóságban Berlinből irányított, központosított Európává fejlődik. Kelet-Közép-Európát Oroszország, illetve a német vezetésű EU osztja fel egymás közt, az utóbbiakhoz tartoznának a visegrádi négyek, Ausztria, Szlovénia és Horvátország. Úgy véli, az euró bevezetése a tagállamok politikai szuverenitásának megsemmisítését jelenti. Szerinte az EU-hoz való csatlakozással Csehország egy elhibázott impérium részévé válik, olyan státusszal, mint például az első világháború előtt a Monarchiához csatolt Bosznia-Hercegovina. A csehek, magyarok, lengyelek és szlovákok politikai függetlenségének a „régió K. u. K. Monarchia” újbóli megteremtése, egy közép-európai állam újjászületése lehet az alapja. Ezzel megoldódna az örök cseh dilemma, az erős nyugati szomszédhoz (Németország, illetve a német dominanciájú Európai Unió) fűződő viszony kérdése. Közép-Európa feldarabolásával a versailles-i rendszer megfosztotta Európát a német hatalommal szembeni hiteles ellensúlyától a térségben – vélekedik David Hanák.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.