Lassan belelendül az árutőzsde

Nagy Ottó
2003. 01. 20. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ingadoztak a második héten a gabonajegyzések a chicagói tőzsdén. A kukorica végül kissé megerősödött, ami a megélénkült nemzetközi kereskedelemnek volt köszönhető, a búza viszont az előző heti szinten zárt. Állítólag a brazil kormány elfogadta a kínai exportvizsgálati eljárásokat, amelynek eredményeként megnyílhat az út a kínai kukorica előtt Brazíliába. Argentínában a tengeri betakarítása a végéhez közeledik, az időjárás ideálisnak mondható, csakúgy, mint Dél-Afrikában. A búzajegyzések az egyiptomi vásárlások hírére emelkedtek, majd visszaálltak a múlt heti szintre. Mindezek ellenére a búza iránt is nőtt az érdeklődés: Algéria 100–150 ezer tonna német búzát vásárolt, és további francia tételek iránt érdeklődött. Egyiptom ötéves megállapodást tervez aláírni Ukrajnával és Oroszországgal, amely szerint áruiért orosz és ukrán búzát vásárolna. Az EU is a piacon van: 568 ezer tonna búzára adott ki nyolc- eurós exporttámogatást.
Az Agrograin Rt. elemzése szerint a gabonapiacokon folytatódni fog az áringadozás, mert a kialakuló versenyhelyzetben hol a kínálat, hol a kereslet jut a közeljövőben meghatározó szerephez.
A szójadarapiacon a kivárás volt a jellemző. A szereplők a január 10-i USDA (az USA Mezőgazdasági Minisztériuma) termésbecslésére koncentráltak. Az USA átmenőkészlete tovább csökkenhet, noha már alacsony. Az árak ennek megfelelően néhány dollárt nőttek, főképp spekulatív vételek miatt. A hallisztpiac szilárd: tart a halászati tilalom, miközben a korábbi készletek apadnak. Az árpolitika kialakítására az információk szerint a múlt hét végén került sor, amelytől a piac az árak emelkedését várja.
Az új év második hetében – kétheti szünet után – ismét kinyitott a Budapesti Árutőzsde (BÁT). A forgalom átlagos volt, s leginkább a takarmánykukorica-szekcióban volt számottevőbb kereskedés. Összesen 387 kontraktusra született üzletkötés, 847 millió Ft értékben. A takarmánykukorica-jegyzések jelentős árveszteséget szenvedtek el, különösen márciusra és májusra. A búzapiacon alacsony érdeklődés mellett ugyancsak a tavaszi hónapok jegyzései csökkentek, míg a decemberi tartott maradt. Az egyéb cikkek közül elsősorban a takarmánybúza területén volt ármozgás minimális forgalom mellett. A jegyzések a hét elején erősen estek, majd korrekciós ármozgás történt, s végül a múlt heti szinten zártak. A harmadik héten kellemetlen, 450 forintos zuhanással nyitott a BÁT-on a kenyérgabona márciusi jegyzése, amiből kedden 230 forintot lefaragott, szerdán pedig további 120 forinttal csökkentette az árelőnyt, és 22 280 forintra emelkedett az ára. Csütörtökön a gabonapiacon a búza egyetlen jegyzése változott: márciusi határidőre 120 forinttal 22 400 forintra drágult, amit pénteken még egy 250 forintos áremelkedés követett, így a búza márciusi ára 22 650 forinton zárt.
A takarmánykukorica márciusi ára is eséssel kezdte a harmadik hetet, és márciusi jegyzése 290 forinttal került alacsonyabb szintre, kedden azonban 220–280 forinttal emelkedett júliusig. A lendület a következő napon is tartott, de csütörtökön már alig változott a piac, csak március drágult szerény húsz forinttal. Az utolsó kereskedési napon, limittel emelkedve, 22 200 forintra ugrott a kukorica márciusi jegyzése.
Az extrabúza 23 700, a takarmánybúza 21 010, a takarmányárpa 19 700, az olajnapraforgó pedig 61 200 forinton zárt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.