Alapjogokért harcol a polgármester

Török László
2003. 02. 27. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Majthényi László, Egyházashetye polgármestere az Alkotmánybírósághoz fordult, mert az alaptörvénnyel ellentétesnek tartja a Medgyessy-kabinet intézkedéseit. Beadványában arra hivatkozik, hogy a kormányzat nem tudja a béremelés fedezetét az önkormányzatok számára biztosítani – pedig ez kötelezően előírt feladata lenne.
Kolláth György alkotmányjogász a Magyar Nemzetnek kijelentette: a dolog bárhogyan dől el, érdekes politikai és jogi precedens lesz. Egy önkormányzat számára két alkotmányos jogcím adódik. Egyrészt a költségvetésről szóló törvény, ami – mint minden törvény – az Alkotmánybíróság (Ab) előtt megtámadható. Ez az úgynevezett utólagos normakontroll. Ugyanakkor az 1990. évi önkormányzati törvény kimondja: az önkormányzati jogokat, illetőleg az önkormányzat hatáskörének jogszerű gyakorlását az Ab, illetőleg a bíróság védi. Tekintve, hogy az alkotmányban van önkormányzati alapjog a költségvetéshez illeszkedően is, meglátjuk, hogy az alapjogi védelem, illetve az alkotmánybírósági védelem esetünkben mit jelent. Az önkormányzati törvény azt is mondja, hogy törvény kötelező önkormányzati feladatot megállapíthat, ilyenkor az Országgyűlés egyidejűleg biztosítja a szükséges anyagi feltételeket, dönt a költségvetési hozzájárulás mértékéről, módjáról. Kérdés, hogy ez megtörtént, vagy nem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.