Észak-Korea Bagdadra figyel

Szentesi Zöldi László
2003. 02. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A mostani koreai válság a kezdetektől összefügg az iraki fejleményekkel. Ma már nem kétséges, hogy a Szaddám megbuktatását célzó amerikai tervek a Koreai-félszigeten is válsághangulatot keltettek, sokan hiszik azt, hogy a Bush-doktrína következő célpontja Észak-Korea. A legutóbbi események megerősítik ezt a vélekedést. A Pentagon azt fontolgatja, hogy repülőgép-hordozó hajót küld a Koreai-félszigethez, tizenkét B–52-es és tizenkét B–1-es bombázó pedig már megkapta a parancsot, hogy álljon készültségben.
Aligha kétséges, hogy az észak-koreaiak atomarzenálja nem pusztán fikció, mint ahogyan – legalábbis az amerikaiak szerint – Szaddám Huszeinnek is vannak tömegpusztító fegyverei. Az észak-koreai rezsim állítólag folytatja atomprogramját, Washington azonban csak sovány bizonyítékokkal – kémműholdjai korántsem perdöntő felvételeivel – tudott kirukkolni, szerintük a kommunista országban „fűtőanyagrudakat raktak teherautóra”. Amikor arról esik szó, hogy az észak-koreaiak az elszállított hasadó anyagot katonai felhasználáshoz dúsítják vagy elrejtik, párhuzamként az iraki fegyverzet-ellenőrzés juthat eszünkbe, amely – finoman fogalmazva is – bizonyos kételyeket hagyott a világ közvéleményében.
Ugyanakkor tagadhatatlan, hogy a koreai válság idestova négy hónapja azért topog egy helyben, mert Észak-Korea diktátora, Kim Dzsong Il minden békéltetést visszautasít. Eredménytelenek a dél-koreai gesztusok is. A hírek szerint Szöul hajlana arra, hogy az athéni olimpián közös koreai csapat induljon, és a megbékélést szolgálta a szerdai akció is, amikor – a koreai háborút 1953-ban lezáró békeszerződés óta először – déli küldöttség haladt át a két államot kettéosztó határsávon. A nemzetközi közvetítők merev phenjani álláspontról számolnak be, s miközben a kommunista ország sajtója – a bagdadi rezsimhez hasonlóan – valóságos népítéletet mond az amerikai imperialisták felett, alighanem Kim is tudja, hogy egyetlen esélye maradt. Zsarolni az atombombával, és kivárni, megindul-e az Irak elleni háború. Az észak-koreaiak azonban nem kerülhetnek ki győztesen a mostani válságból. Hiába fenyegetőznek szovjet típusú, milliósnál nagyobb hadseregükkel, mindenki előtt nyilvánvaló, hogy a konfliktust nem az észak-koreai katonák döntik el. Hiába beszélnek nemzeti önvédelemről, elszigetelődtek a világban. Észak-Korea sorsa ma – az eredménytelen tárgyalások után – jórészt az Irak elleni háborútól függ. Bush és Kim Dzsong Il egyaránt Bagdadra összpontosít, a nagy megmérettetés a Szaddám elűzése utáni időkre marad.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.