Tagság előtti észt félelmek

Nemzetárulással egyenlő az Európai Unióhoz való csatlakozás, valamint annak propagálása – vélekednek észtországi euroszkeptikusok a tallinni kormány politikájáról. A helyi mozgalmak egyik vezetője szerint az unió bürokratái visszahozzák a szovjet idők tárgyalásainak hangulatát, ám Brüsszeltől annyi együttérzést sem lehet várni, mint annak idején Moszkvától.

Tõnu Kalvet
2003. 02. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jóformán megszűnik az önrendelkezési jogunk az uniós tagsággal, ezáltal önként mondunk le függetlenségünkről – jelentette ki lapunknak Anti Poolamets, a Nem az Európai Uniónak! Mozgalom elnökségi tagja. „A legzöldfülűbb joghallgató is bármikor bebizonyíthatja, hogy az állami függetlenség és a föderációs tagság kizárják egymást, egyszerűen nem létezhetnek egy államban egyidejűleg. Az EU-ban pedig az utóbbi időben egyre nyilvánvalóbb törekvés a föderációs államforma, valamint a központi kormányzás felé. Minden újabb nagy egyezménnyel, legyen szó a maastrichti, a nizzai vagy esetleg egy harmadik szerződésről, egyre jobban szűkült a tagországok jogi mozgástere. Például a jelenlegi uniós jogrend szerint nagyjából negyven olyan kérdés van, amelynek tárgyalásánál, törvényként való elfogadásánál már nem a régi, egyhangú jóváhagyásra van szükség, hanem egyszerű szavazattöbbség is elég hozzá.
Az aktivista további problémákat is lát a csatlakozásban. Szerinte a belépést követően teljesen szimbolikussá, mi több, jelentéktelenné is válik majd a nemzeti parlament szerepe. „Csak annyi jogunk lesz az új, föderációs alapelvű államszövetségben, hogy tudomásul vehessük az odafenn kidolgozott és jóváhagyott törvényeket, rendeleteket, előírásokat. A brüsszeli bürokraták még kevésbé értenek az itteni dolgokhoz, mint a szovjetkori moszkvaiak. Azokkal még lehetett tárgyalni a buta, nem idevágó előírások nem alkalmazásáról, dűlőre lehetett jutni velük. A brüsszeliekkel ki lesz zárva az ilyesmi” – vélte Poolamets.
Szerinte további elégedetlenségre adhat okot az uniós propaganda mindent elöntő hulláma. „Szinte hihetetlen, hogy mennyire egyirányú, az EU-ba történő belépést hirdető a közvélemény tájékoztatása Észtországban. Mindenütt, minden tömegtájékoztatási eszközzel ugyanezt harsogják. A pénzt az ilyen célú vállalkozásokra állami költségvetésből, valamint az uniós intézményektől kapták. Az a különösen erkölcstelen a dologban, hogy egy kívülálló erő – az EU – ilyen durván beleszól egy önálló ország politikájába. Mondok egy példát: tavaly év vége felé világgá kürtölték a hatóságok a sajtóban, hogy országunk milyen nagy, kb. négy és fél milliárd koronás támogatásban részesült az EU-tól az utóbbi években. Miután közelebbről megvizsgáltuk a helyzetet, kiderült, hogy az összeg zömét – körülbelül 3,8 milliárd koronát – a több száz köztisztviselő kortárs európai szellemben való továbbképzésére fordították, s csak a maradék néhány százmillió segített az ország fejlesztésében. Mi más ez, ha nem tudatos, lefizetési politika? Az unió helyi pártfogóit a tetteik alapján pedig nem másképpen, mint nemzetárulóknak lehet nevezni” – hangoztatta Anti Poolamets.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.