Nagy mennyiségben találtak hamisított okmánybélyegekkel ellátott kártérítési kereseteket az utóbbi hetekben az ország szinte összes megyei bíróságán – derítette ki lapunk. A szervezett bűnbanda információink szerint legalább másfél milliárd forint értékű csalást követett el. A módszer többnyire ugyanaz volt: januárban és februárban kártérítési pereket indítottak létező, felszámolás alatt lévő, illetve fiktív cégek ellen. Az elsőfokú tárgyalás kitűzése előtt levélben jelezték, hogy elállnak keresetüktől, mert tudták, hogy az illetékhivatal visszatéríti a perérték hat százalékát kitevő okmánybélyegek értékének 90 százalékát. Ez az összeg mindig hét- és kilencszázezer forint között mozgott. Az ügyben a szombathelyi rendőrkapitányság indított eljárást. A vizsgálatba a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat is bekapcsolódott. Tóth András, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat irányító politikai államtitkár elmondta: a hamis okmánybélyegek a szakértők szerint igen jó minőségűek, könnyen megtéveszthetik még az ilyen ügyekkel rendszeresen foglalkozókat is. Hozzátette: valószínű, hogy ezeket a bélyegeket nem Magyarországon nyomták.
Miként megírtuk, a nyomdatechnikai úton előállított, hamis illetékbélyegekre először egy Baranya megyei, gépjárműátírásokkal foglalkozó cégnél bukkantak a rendőrök; az ügyben négy embert helyeztek előzetes letartóztatásba. A héten kiderült, hogy ugyanilyen kiváló minőségű hamisítványokat küldtek a Vas és a Komárom-Esztergom Megyei Bíróságra is.
A bélyegek nagy részét biztonsági papírra nyomtatták, amelyek tartalmaznak az eredetihez hasonló, úgynevezett pelyhezőszálakat is – tájékoztatta lapunkat Olach Zoltán, a Fővárosi Pénzjegynyomda Rt. vezérigazgató-helyettese. Szerinte csak UV-szűrőben lehet egyértelműen észrevenni, hogy hamisítványokról van szó. Akadtak roszszabb minőségű bélyegek is, de ezeket sem színes fénymásolóval, hanem nyomdai úton készítették – tette hozzá. Olach Zoltán cáfolta azokat a sajtóban napvilágot látó híreszteléseket, hogy a néhány éve gyanús körülmények között eltűnt bankjegypapírokra nyomtatták volna a hamis bélyegeket.
Havasiné Orbán Mária, a Győr-Moson-Sopron Megyei Bíróság elnöke szerint nem a bíróságok hibája, hogy hamis illetékbélyegeket fogadtak el, hiszen semmiféle eszközük nincs a kiszűrésre, és nem is ez a feladatuk. A jogalkotóknak kéne törvényt hozniuk, hogy a nagyobb összegű illetékbefizetéseket a jövőben átutalással intézzék – emelte ki. Tavaly összesen 1,2 millió olyan peres eljárás indult az országban, amelyhez okmánybélyegeket használtak.
Lapunk értesülései szerint a megyei bíróságokon eddig csaknem százötven hamis aktát fedeztek fel: Pesten tizenötöt, Borsodban tizenkettőt, Hajdú-Biharban és Hevesben tízet, Bács-Kiskunban, Fejérben, Nógrádban és Zalában nyolcat, Komárom-Esztergomban, Vasban, Somogyban, Győr-Moson-Sopronban és Jász-Nagykun-Szolnokon hetet, Tolnában hármat, Veszprémben pedig kettőt. A többi megyében nem tudtak pontos adatokkal szolgálni.
Drámai részletek: sokkal alattomosabban támad az infarktus, mint gondolnánk