Országszerte találtak hamis bélyegeket

2003. 03. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy mennyiségben találtak hamisított okmánybélyegekkel ellátott kártérítési kereseteket az utóbbi hetekben az ország szinte összes megyei bíróságán – derítette ki lapunk. A szervezett bűnbanda információink szerint legalább másfél milliárd forint értékű csalást követett el. A módszer többnyire ugyanaz volt: januárban és februárban kártérítési pereket indítottak létező, felszámolás alatt lévő, illetve fiktív cégek ellen. Az elsőfokú tárgyalás kitűzése előtt levélben jelezték, hogy elállnak keresetüktől, mert tudták, hogy az illetékhivatal visszatéríti a perérték hat százalékát kitevő okmánybélyegek értékének 90 százalékát. Ez az összeg mindig hét- és kilencszázezer forint között mozgott. Az ügyben a szombathelyi rendőrkapitányság indított eljárást. A vizsgálatba a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat is bekapcsolódott. Tóth András, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat irányító politikai államtitkár elmondta: a hamis okmánybélyegek a szakértők szerint igen jó minőségűek, könnyen megtéveszthetik még az ilyen ügyekkel rendszeresen foglalkozókat is. Hozzátette: valószínű, hogy ezeket a bélyegeket nem Magyarországon nyomták.
Miként megírtuk, a nyomdatechnikai úton előállított, hamis illetékbélyegekre először egy Baranya megyei, gépjárműátírásokkal foglalkozó cégnél bukkantak a rendőrök; az ügyben négy embert helyeztek előzetes letartóztatásba. A héten kiderült, hogy ugyanilyen kiváló minőségű hamisítványokat küldtek a Vas és a Komárom-Esztergom Megyei Bíróságra is.
A bélyegek nagy részét biztonsági papírra nyomtatták, amelyek tartalmaznak az eredetihez hasonló, úgynevezett pelyhezőszálakat is – tájékoztatta lapunkat Olach Zoltán, a Fővárosi Pénzjegynyomda Rt. vezérigazgató-helyettese. Szerinte csak UV-szűrőben lehet egyértelműen észrevenni, hogy hamisítványokról van szó. Akadtak roszszabb minőségű bélyegek is, de ezeket sem színes fénymásolóval, hanem nyomdai úton készítették – tette hozzá. Olach Zoltán cáfolta azokat a sajtóban napvilágot látó híreszteléseket, hogy a néhány éve gyanús körülmények között eltűnt bankjegypapírokra nyomtatták volna a hamis bélyegeket.
Havasiné Orbán Mária, a Győr-Moson-Sopron Megyei Bíróság elnöke szerint nem a bíróságok hibája, hogy hamis illetékbélyegeket fogadtak el, hiszen semmiféle eszközük nincs a kiszűrésre, és nem is ez a feladatuk. A jogalkotóknak kéne törvényt hozniuk, hogy a nagyobb összegű illetékbefizetéseket a jövőben átutalással intézzék – emelte ki. Tavaly összesen 1,2 millió olyan peres eljárás indult az országban, amelyhez okmánybélyegeket használtak.
Lapunk értesülései szerint a megyei bíróságokon eddig csaknem százötven hamis aktát fedeztek fel: Pesten tizenötöt, Borsodban tizenkettőt, Hajdú-Biharban és Hevesben tízet, Bács-Kiskunban, Fejérben, Nógrádban és Zalában nyolcat, Komárom-Esztergomban, Vasban, Somogyban, Győr-Moson-Sopronban és Jász-Nagykun-Szolnokon hetet, Tolnában hármat, Veszprémben pedig kettőt. A többi megyében nem tudtak pontos adatokkal szolgálni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.