Budapest egyeztetne a kedvezményekről

Jegyzékben javasolja a magyar Külügyminisztérium a szlovák félnek, hogy a kedvezménytörvény ügyében külügyminiszteri szinten tartsanak egyeztetést a magyar etnikumú szlovák állampolgárok kulturális és oktatási támogatásának kérdésében – jelentette be a külügyi szóvivő tegnapi budapesti tájékoztatóján.

Hírösszefoglaló
2003. 07. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Külügyminisztérium pénteken juttatott el jegyzéket a szlovák félnek, amelyben azt javasolja, hogy e kérdésben július 24-én vagy 25-én, a szlovák félnek megfelelő időben és helyszínen tartsanak egyeztetést – közölte Tóth Tamás. A szóvivő tájékoztatta az újságírókat arról, hogy a múlt héten Eduard Kukan szlovák külügyminiszter levélben mondott köszönetet Magyarországnak a szlovák NATO-csatlakozás támogatásáért. „A levél apropójául az szolgált, hogy a visegrádi országok közül elsőként a magyar parlament hagyta jóvá Szlovákia NATO-csatlakozásának jegyzőkönyvét” – tette hozzá a szóvivő. Hangsúlyozta: ez a levél is mutatja, hogy a két ország közötti kapcsolatok zavartalanok. Hozzáfűzte: a kedvezménytörvény alkalmazásával kapcsolatos kérdéseket mindkét fél igyekszik megoldani.
*
A külügyi szóvivő nyilatkozatban közölte az MTI-vel, a levélben Magyarország Szlovákia NATO-csatlakozása érdekében kifejtett támogatásáért mondott köszönetet Eduard Kukan szlovák külügyminiszter magyar kollégájának. A közlés szerint a szlovák diplomácia vezetője a Kovács Lászlóhoz írt – és a múlt héten elküldött – levelében aláhúzza: örömmel kapta a hírt, hogy június 2-án a visegrádi csoport országai közül elsőként a magyar parlament hagyta jóvá Szlovákia csatlakozási jegyzőkönyvét. „A Szlovák Köztársaság NATO-csatlakozásának egész előkészítési folyamata során mindig nagyra értékeltem az ön országának őszinteségét” – fogalmaz a szlovák külügyminiszter. Eduard Kukan közli: erősen hiszi, hogy ennek a megközelítésnek, valamint a NATO értékei és alapelvei osztása és tiszteletben tartása melletti elkötelezettségüknek köszönhető, hogy NATO-tagsági törekvéseik sikerrel zárultak. A külügyi szóvivő közleménye szerint a levél zárószakaszában Eduard Kukan köszönetet mond a magyar kormánynak, valamint mindazon magyar szakértőknek, akik az utóbbi években aktívan támogatták Szlovákia NATO-hoz vezető útját.
A témához kapcsolódik, hogy a leendő európai alkotmányból hiányzó, a kisebbségek jogait védő fejezetet dolgozott ki a Magyarok Világszövetsége (MVSZ). A javaslatát a napokban juttatja el az Európai Konvent elnökének, a francia államelnöknek, valamint Medgyessy Péternek – mondta a szervezet elnöke tegnapi sajtótájékoztatóján. Patrubány Miklós kifejtette, javaslatukat azt követően készítették el, hogy Jacques Chirac francia államfő június 20-án Szalonikiben, az EU-csúcson arról biztosította a magyar résztvevőket: támogatna egy kisebbségvédő fejezetet az alkotmányban. Patrubány Miklós hozzátette: az MVSZ a magyar kormánytól nem kapott felkérést a javaslat elkészítésére, az előkészítő munkáról azonban értesítették a miniszterelnököt. Választ eddig még nem kaptak. Csapó József erdélyi küldött, a javaslat eredeti koncepciójának kidolgozója, a tájékoztatón elmondta: az alkotmány-kiegészítés a közösségi önkormányzatot, a helyi különleges státust, valamint a nemzeti alapú területi autonómiát nevezi meg a kisebbségi jogvédelem legfőbb eszközéül. Patrubány Miklós azzal indokolta a szövetség saját javaslatának kidolgozását, hogy attól tart, a kormány előterjesztése csak őszre készül el, s ez már késő lehet az uniós alkotmány kiegészítéséhez.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.