Az államtitkár szerint igaz, hogy a megállapodásban a 30 százalék úgy szerepel, mint ami adható a magyar gazdáknak, de azt „adni is akarjuk”. Szanyi nyilatkozata nem oszlatja el a kételyeket, amelyek szerint a költségvetésben vállalt feladatokat a kormány képtelen finanszírozni – reagált Glattfelder Béla, a Fidesz agrárszakértője.
*
Nem szerencsés az adott költségvetés számait és a gördülő tételeket összekeverni. Márpedig a determináció ilyen gördülő tétel, de az nem a 2004-es költségvetés problémája – mondta az államtitkár –, és ezért a jövő évi költségvetésben megvan a 90 milliárdos nemzeti támogatás – mondta Szanyi Tibor.
Másként ítélte meg a helyzetet Glattfelder Béla, aki szerint jövőre valamely kötelezettségének nem tud eleget tenni a kormány, mert vagy a 30 százalékot fizeti ki, vagy a determinációt, vagy a „rendes” nemzeti támogatásokat. Együtt a három nem megy, valamely kötelezettség sérülni fog – tette hozzá. A politikus ennek kapcsán megjegyezte: az egész agrárköltségvetés zűrös, áttekinthetetlen és gyanús. Emlékeztette arra, hogy a költségvetés tervezésekor az agrártárca 70-80 milliárd forinttal több pénzt kért, és számításaik szerint is legalább ennyivel több pénz járna a minisztériumnak. Szanyi Tibor e felvetésre elmondta: ha hosszabb a takaró, akkor valóban nagyobbat lehet nyújtózkodni.
Az MDF-es Medgyasszay László emlékeztetett arra, hogy már augusztus–szeptemberben jelezték: 100 milliárd forintot spórol meg a kormány az agráriumon, és lehet, hogy a nemzeti kiegészítés mértékének nem 90, hanem 120 milliárd forintnak kellene lennie. A mezőgazdasági bizottságnak adott tájékoztató szerint ugyanis nem 30 százalékkal, hanem 55 százalékra lehet kiegészíteni azt. Az egyszerűsített kifizetési rendszer esetében viszont a 30 százalékos szint a megnövekedett támogatandó terület miatt csökkent, ezzel – sajnos a gyakorlat azt mutatja, hogy csak elméletben – nőtt a hazai 90 milliárdos kiegészítő támogatási szint is. A fizetési határidőkről szólva – a jelenlegi ismeretek szerint leghamarabb augusztusban juthatnának támogatáshoz a termelők – Szanyi kifejtette: az évben a gazdák mindenképpen hozzájutnak a hektáronkénti 35 ezer forintos támogatáshoz, amely négyszerese az idei földalapú támogatásnak. – A határidőkről folynak a tárgyalások, mi szeretnénk előleget adni, legkevesebb két részletben, és az elsőt lehetőség szerint még az év első felében – mondta.

Fontos bejelentést tett a miniszterelnök az aszályról – videó