Októberben a nem lakossági nagyfogyasztóknál átlagosan 16,4 százalékkal emelkedik a gáz ára, míg a lakosság körében csökken. A nem lakossági gázárnál az október 15-i emelés után piaci követelményeknek megfelelő árrendszer alakul ki – áll a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium közleményében. A szaktárca közlése szerint ezzel a nem lakossági körben mindenki annyit fog fizetni a földgázért, amennyibe az valóban kerül. A közfeladatokat ellátó állami, önkormányzati, alapítványi és egyházi intézmények esetében a kormány döntött a gázár emeléséből adódó idei többletkiadások megtérítéséről. Információnk szerint az önkormányzatok még nem kapták meg a tarifatáblázatot.
Balla György, a Fidesz gazdasági munkacsoportjának vezetője az árváltozással kapcsolatban lapunknak elmondta: a lakosság körében sem beszélhetünk csökkenésről, hiszen májusban már jelentősen nőtt a gáz ára, így mérséklés csak ahhoz képest történik, holott a választási kampányban Medgyessy Péter azt mondta, nem lesz gázáremelés. Ha azonban valaki összehasonlítja a tavaly és ez év októberi számláját, a drágulás látványos.
Az energiapolitikai szakértő rámutatott: az önkormányzatok az emelés következtében beláthatatlan helyzet elé kerülnek, hiszen esetükben a növekmény meghaladja a 40 százalékot. Emlékeztetett a jövő évi három százalékpontos áfaemelésre és a hatszázalékos energiaadó bevezetésére. Aláhúzta: ezek együttesen várhatóan 11 milliárdos kiadást jelentenek az intézményeknek. Balla szerint, ha ehhez hozzávesszük a villanyáremelés miatti 18 milliárdos kiadásukat, akkor 2004-ben az önkormányzatok közel 30 milliárddal kevesebb pénzt fordíthatnak béremelésre, fejlesztésre. A helyhatóságok kilátástalan helyzetét jól szemlélteti, hogy idén megduplázódott hitelállományuk, főleg az alulfinanszírozottság miatt. Balla a kompenzációval kapcsolatban hangsúlyozta: ez esetben hárommilliárd forintról van szó, amely valószínűleg kevés lesz, hiszen, ha teljesen fedezné a pluszkiadásokat, nem kellene az önkormányzatoknak külön-külön pályázniuk, s a pénzt automatikusan megkapnák. Balla tudomása szerint a Mol már átutalta ezt az összeget, ám ebből a helyhatóságok még semmit nem kaptak.
A képviselő kitért a Mol gázüzletágnak eladására is. Véleménye szerint ez az ország érdekeivel ellentétes, nagy hiba lenne, hiszen ez biztosítja az ellátás jelentős részét. Egy energiaszegény ország esetében a rendszerirányítói szerepet külföldiek kezébe adni vétek. Állítását alátámasztva a holland példát említette, ahol most vásárolták vissza a rendszerirányítást.

Az új pápa mindig remény és kezdet – magyar püspök szólalt meg XIV. Leóról