Drámai helyzetben az önkormányzatok

Kilátástalan helyzetbe kerülnek az önkormányzatok a gáz árának emelése miatt – véli Balla Mihály. A Fidesz energiapolitikai szakértője szerint a kompenzáció kevés lesz, mert ha az fedezné az önkormányzatok kiadásait, akkor nem kellene rá pályázni.

2003. 10. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Októberben a nem lakossági nagyfogyasztóknál átlagosan 16,4 százalékkal emelkedik a gáz ára, míg a lakosság körében csökken. A nem lakossági gázárnál az október 15-i emelés után piaci követelményeknek megfelelő árrendszer alakul ki – áll a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium közleményében. A szaktárca közlése szerint ezzel a nem lakossági körben mindenki annyit fog fizetni a földgázért, amennyibe az valóban kerül. A közfeladatokat ellátó állami, önkormányzati, alapítványi és egyházi intézmények esetében a kormány döntött a gázár emeléséből adódó idei többletkiadások megtérítéséről. Információnk szerint az önkormányzatok még nem kapták meg a tarifatáblázatot.
Balla György, a Fidesz gazdasági munkacsoportjának vezetője az árváltozással kapcsolatban lapunknak elmondta: a lakosság körében sem beszélhetünk csökkenésről, hiszen májusban már jelentősen nőtt a gáz ára, így mérséklés csak ahhoz képest történik, holott a választási kampányban Medgyessy Péter azt mondta, nem lesz gázáremelés. Ha azonban valaki összehasonlítja a tavaly és ez év októberi számláját, a drágulás látványos.
Az energiapolitikai szakértő rámutatott: az önkormányzatok az emelés következtében beláthatatlan helyzet elé kerülnek, hiszen esetükben a növekmény meghaladja a 40 százalékot. Emlékeztetett a jövő évi három százalékpontos áfaemelésre és a hatszázalékos energiaadó bevezetésére. Aláhúzta: ezek együttesen várhatóan 11 milliárdos kiadást jelentenek az intézményeknek. Balla szerint, ha ehhez hozzávesszük a villanyáremelés miatti 18 milliárdos kiadásukat, akkor 2004-ben az önkormányzatok közel 30 milliárddal kevesebb pénzt fordíthatnak béremelésre, fejlesztésre. A helyhatóságok kilátástalan helyzetét jól szemlélteti, hogy idén megduplázódott hitelállományuk, főleg az alulfinanszírozottság miatt. Balla a kompenzációval kapcsolatban hangsúlyozta: ez esetben hárommilliárd forintról van szó, amely valószínűleg kevés lesz, hiszen, ha teljesen fedezné a pluszkiadásokat, nem kellene az önkormányzatoknak külön-külön pályázniuk, s a pénzt automatikusan megkapnák. Balla tudomása szerint a Mol már átutalta ezt az összeget, ám ebből a helyhatóságok még semmit nem kaptak.
A képviselő kitért a Mol gázüzletágnak eladására is. Véleménye szerint ez az ország érdekeivel ellentétes, nagy hiba lenne, hiszen ez biztosítja az ellátás jelentős részét. Egy energiaszegény ország esetében a rendszerirányítói szerepet külföldiek kezébe adni vétek. Állítását alátámasztva a holland példát említette, ahol most vásárolták vissza a rendszerirányítást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.