Jogosan aggódnak a kisbefektetők

2003. 10. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elégedetlenek a Forrás Rt. kisrészvényesei, mivel a kárpótlási jegyek cseréjét követve a Forrás-részvények árfolyama nem a remélt irányba indult el. Sokan úgy képzelik, hogy a részvények árának gyengülése mögött azok a befektetők állnak, akik jelentősebb mértékű Forrás-tulajdont szereztek. Lapunkhoz eljuttatott kisbefektetői vélemények az ÁPV Rt. felelősségét firtatják: miért engedtek a Forrás Rt. közelébe olyan cégeket, amelyek eddig több vállalat megszerzésében tevékenyen részt vettek, s korábban más tőzsdei cégekből már kiszorították a kisbefektetőket?
A probléma alapja: a jelenlegi tőkepiaci szabályozások, valamint a Forrás-részvények és a kárpótlási jegyek cseréjekor alkalmazott jogszabályok megengedték azt, hogy a tőzsdei vétel vagy csere útján bárki meghatározó tulajdont szerezzen a nyilvánossá váló részvénytársaságból. Ezt a lehetőséget felhasználva már több esetben kéretlen vevők jelentek meg a tőzsdei cégeknél, így történt ez korábban a BorsodChemnél vagy később Pannonplast–Britton Consulting ügylet alkalmával is. A megoldás: a cégek alapszabályába olyan felvásárlási kritériumokat kell illeszteni, amelyek megléte esetén a felvásárlási árral a kisbefektetők is jól járnak. A Forrás Rt. alapszabálya az átlagosnál is szigorúbb, abban van lefektetve, hogy az igazgatóság csupán az alaptőke harminc százalékáig dönthet vásárlásról, ennél nagyobb ügylet esetén a közgyűlésnek és ott is a – legalább kilencven százalékban megjelenő és egyben szavazó – részvényeseknek kell dönteniük. Az alapszabály más, a cég életét jelentősen meghatározó döntéseket is erősen szabályoz, de csupán 2004 augusztusáig, akkortól a megkötések feloldódnak. Az viszont már az ÁPV Rt. felelőssége, hogy miért engedi a nagybefektetőket előnyös helyzetbe. Megkeresésünk ellenére az ÁPV Rt. lapzártáig nem nyilatkozott az ügyben.
A szabályok és a lehetőségek egyértelműek voltak, amikor a Forrás-részvények és a kárpótlási jegyek cseréje elindult, bárki vásárolhatott kárpótlási jegyet, és be is cserélhette azt – nyilatkozta lapunknak az Arago Rt. vezérigazgatója, Gránicz János. A kisbefektetőknek jelenleg nem az Aragóval, hanem az ügyletet lebonyolító ÁPV Rt.-vel kellene megtárgyalniuk, hogy a jelenlegi Forrás-részvények tőzsdei árfolyama miért nem egyezik meg a kárpótlás során meghatározott 1742 forintos árral. Az Arago se nem vásárolt, se nem adott el tőzsdén keresztül Forrás-részvényt az utóbbi hónapokban, így a tőzsdei kurzusokhoz nincs köze – állította Gránicz János. Az Aragót a befektetők és a közvélemény a Magyar Szocialista Párthoz közel állónak tartják, a cég korábban – többek között – a Pick-részvények megvásárlásával és a cég tőzsdei kivezetésével szerzett kétes hírnevet, és jelenleg a Forrás Rt. 30,43 százalékos szavazati jogával bír.
Az ügyről megkérdeztük a Forrás Rt. elnök-vezérigazgatóját, Patonai Józsefet is, aki hangoztatta: a cég rendezetten működik, a vezetés önállóan végzi dolgát, a korábban meghatározott transzparenciát követve. A társaság működését tekintve viszont az év végi eredmények magukért fognak beszélni. A vezérigazgató kijelentette, hogy a Forrás Rt. és dolgozói a jövőben sem kívánnak saját részvényt vásárolni.
Szakértők szerint az Arago térnyerésétől valóban tartani lehet. A megoldást az jelentené, ha a befektetők elérnék, hogy a felvásárlási szabályokat szigorítsák a Forrás alapszabályában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.