Bírálják az iraki átmenet tervét

Az amerikai külügyminiszter szerint nincs egyetlen olyan személy sem Irakban, akinek a hatalmat át lehetne adni még az idén, ahogy azt Franciaország szeretné. Oroszország eközben bírálta az Egyesült Államokat azért, mert Washington nem tanácskozott más országokkal, mielőtt kidolgozta az átmeneti iraki kormány júniusi megalakításáról szóló tervét.

Hírösszefoglaló
2003. 11. 20. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Colin Powell a francia FR3 televíziónak adott nyilatkozatában úgy fogalmazott: miközben Dominique de Villepin francia külügyminiszter és a francia kormány egy része azt hiszi, hogy az év végéig hátralévő hat hétben mindent rendezni kell Irakban, „én nem látom személyek egyetlen olyan csoportját sem, amely az iraki nép elismerését élvezné, és felelősséget vállalhatna a szuverenitásért. Egyesek azt mondják, azonnal át kell adni a hatalmat az irakiaknak. Rendben, de kinek, milyen jogkörrel? Ha most elutaznék Bagdadba, nem tudnám kinek átadni a szuverenitást” – mondta.
Jurij Fedotov orosz külügyminiszter-helyettes tegnap azzal vádolta Washingtont, hogy megszegte a „maximális átláthatóságra” tett ígéretét. Az Egyesült Államok által beiktatott iraki kormányzótanács és a Paul Bremer, Irak amerikai polgári kormányzója között létrejött hatalomátadási megállapodást „bizalmas keretek között írták alá, és gyakorlatilag anélkül, hogy kikérték volna a nemzetközi közösség, az Irakkal szomszédos országok vagy az ENSZ Biztonsági Tanácsának véleményét” – mondta Fedotov az Interfax orosz hírügynökségnek. Eközben az Egyesült Államok, Nagy-Britannia támogatásával, olyan új határozattervezetet készül benyújtani az ENSZ Biztonsági Tanácsában, amely szentesítené az iraki vezetők és az amerikai kormányzat döntését a bagdadi átmeneti kormány júniusi megalakításáról.
Az amerikai légierő bombázta a tegnapra virradó éjszakán Bagdad központját – először azóta, hogy Washington hivatalosan befejezettnek nyilvánította a nagyobb iraki hadműveleteket.

Alábecsült ellenállás?
Alábecsülték a megbuktatott iraki rezsim híveinek lehetséges ellenállását az Irak elleni háború tervezésénél – jelentette ki az ausztrál védelmi miniszter. Robert Hill kedden Washingtonban Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszterrel tárgyalt, s a találkozót követően újságíróknak úgy nyilatkozott, hogy az Irakban lévő amerikai és szövetséges erők elleni támadások háttérbe szorítják az ország talpraállításában elért eredményeket. Az ausztrál politikus szerint a biztonsági helyzetet „kényes egyensúly” jellemzi Irakban. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.