A hír már csak azért is meglepte a spanyolokat, mert a románcot eladdig a legnagyobb titok övezte. Annál nagyobb volt azonban az öröm: a spanyol lapok szinte kivétel nélkül ódákat zengtek a herceg választottjáról, akit már most ideális menyasszonyként, „tökéletes XXI. századi királynéként” emlegetnek. S a jelek szerint Fülöp szépséges jövendőbelije nemcsak I. János Károly király és felesége, Zsófia tetszését nyerte el, hanem a polgárok és a média is a kegyeibe fogadta a hercegi párt.
Nem volt ez mindig így: Fülöp herceg előző választottját, Eva Sannum norvég fotómodellt ugyanis meglehetős ellenszenv övezte az ibériai országban. A mélyen katolikus spanyolok azt még elnézték volna, hogy a herceg kedvese evangélikus, és szemet hunytak volna afölött is, hogy a potenciális ara idejekorán abbahagyta egyetemi tanulmányait. Az azonban már sok volt a jóból a derék hispánoknak és a királyi párnak is, amikor a norvég barátnő egy ízben fehérneműreklámokban pózolt. A kapcsolatnak végül – az udvar nagy megkönnyebbülésére – két évvel ezelőtt Fülöp herceg vetett véget.
Letizia Ortiz ezzel szemben (szinte) minden szempontból tökéletesnek látszik: a „szépséges”, „okos”, „kedves” csak néhány azon jelzők közül, amelyekkel a spanyol sajtó a népszerű műsorvezetőnőt illeti. Aki – és ez sokak számára fontos – spanyol! A monarchisták örömét az sem rontja el, hogy Fülöp kedvese polgári családból származik. Sőt nem kevesen vannak, akik azt mondják: azzal, hogy a herceg a „nép gyermekei” közül választott párt magának, a királyság intézménye közelebb kerül az emberekhez. Arról nem is beszélve, hogy az eddig a média fősodrában dolgozó ifjú hölgy némi modernitást csempészhet a királyi palota falai közé.
Az újságírócsaládból származó 31 éves Letizia Ortiz mostanáig a közszolgálati TVE hírműsorát vezette, de korábban megfordult a spanyol távirati iroda (EFE), a katolikus ABC napilap és a CNN hírtelevízió spanyol szerkesztőségében is. Tudósított a 2001. szeptember 11-i terrormerényletről, Irakból és a Prestige olajszállító tragédiájáról. Spanyolország legnépszerűbb televíziósainak egyikévé küzdötte fel magát, munkásságát több kitüntetéssel díjazták. Az esküvő bejelentésével egy időben azonban Letizia kisasszony azt is közölte, hogy búcsút int újságírói karrierjének.
A mesébe illő történetet egyébként az sem árnyékolja be, hogy a szépséges menyasszony nem először mondja ki a boldogító igent. A spanyol katolikus egyház azonban mégis áldását adja a frigyre, mivel az előző házasságot csak polgári szertartással pecsételték meg, és nem templomban kötötték. Fülöp és Letizia egybekelésére rábólintott a parlament is, amely – a törvények értelmében – adott esetben kifogást emelhet, és akár ki is zárhatja a herceget a trónöröklésből. Minderről azonban szó sincs, a jelek szerint ugyanis már semmi akadálya annak, hogy a hercegi pár „valamikor a nyáron” egybekeljen. Az igent a királyi palota szomszédságában található Almudena katedrálisban mondják ki, ahol – miután 110 évi építkezés után II. János Pál pápa 1993-ban felszentelte – első ízben tartanak királyi esküvőt.
Az eseményt már most a XXI. század esküvőjeként aposztrofálja a spanyol sajtó. A szófordulat meglehetősen elcsépelt, főként annak fényében, hogy Savoya hercegének szeptemberi menyegzőjét az „év esküvőjeként” emlegették szerte Európában. Igaz, ami igaz: az örömapa, Vittorio Emanuele (az utolsó olasz király fia) mindent megtett azért, hogy a 31 éves Emanuele Filiberto öröme felhőtlen legyen. De nem volt ez mindig így: az idősebbik herceg és felesége ugyanis meglehetősen rossz szemmel nézték fiuk választását. A szülőknek nem kis megrökönyödést okozott, hogy a sármos Emanuele Filiberto kedvese Clotilde Courau francia színésznő, aki mindennek a tetejébe – így szólnak a híradások – „anarchokommunista” eszmékkel szimpatizál. (A herceg dühödten utasította vissza a szóbeszédet, bár annyit elismert: menyasszonya gondolkodása közelebb áll a baloldali értékekhez, mint az övéhez, amely sokkal inkább mérsékeltnek mondható.) A családi haragszomrád azonban nem tartott sokáig, a vőlegény szerint „két hét hidegháború után a szeretet és a józan ész győzedelmeskedett”. Ehhez valószínűleg az is hozzájárult, hogy a fiatal herceg továbbra is hajthatatlannak mutatkozott, arról nem is beszélve, hogy az esküvő időpontjában az ara már hat hónapos terhes volt.
A családi viharok a többi európai királyi házat sem kerülik el. A fiatalok párválasztása miatt legutóbb Beatrix holland királynő feje fájt: a sajtó ugyanis megszellőztette, hogy középső fia választottja évekkel ezelőtt a drogbáróként is ismert Klaas Bruinsmával ápolt meghitt viszonyt. Később ugyan kiderült, hogy az nem is volt meghitt, sőt még viszonynak sem mondható. Ugyanakkor az a tény, hogy a fiatalok megpróbálták elmismásolni az ügyet, elég volt ahhoz, hogy – Jan Peter Balkenende kormányfő szavaival élve – „megrendüljön a bizalom” János Friso iránt. A hercegnek döntenie kellett: vagy szerelmétől válik meg, vagy a trónöröklés lehetőségének mond örökre búcsút. A holland alkotmány értelmében ugyanis a parlamentnek – akárcsak Spanyolországban – áldását kell adnia a trónra jogosult királyfiak, királylányok házasságára. A 35 esztendős János Friso döntött, és inkább a szerelmet választotta.
A herceg egyébként is csak a második volt az öröklési sorban. A trón első számú várományosa Vilmos Sándor, akinek menyegzője tavaly februárban szintén nagy vihart kavart a holland királyságban. A trónörökös választottja (azóta hitvese) ugyanis az argentin Máxima Zorreguieta, akinek édesapja 1976 és 1981 között, Videla tábornok diktatúrája idején mezőgazdasági miniszter volt. Sokan mindemellett azt sem nézték jó szemmel, hogy a protestáns királyi család sarja egy katolikus polgárlánnyal lép frigyre. A viharok azonban hamar elültek, Máxima ugyanis óriási népszerűségnek örvend új hazájában. Így tavaly februárban végül a hollandok is megtarthatták az „évszázad esküvőjét” – bár a ceremóniamesterek arról idejében gondoskodtak, hogy a kifogásolt múltú örömapa távol maradjon a nagy eseménytől.

Elkezdődött az érettségi: mutatjuk, milyen feladatokat kaptak a diákok