Szégyelli magát a kormány, és megköveti az adófizetőket a söjtöri kihelyezett kormányülés Budapestről rendelt ebédje miatt – mondta Kovács László külügyminiszter, az MSZP elnöke tegnap az MTV Nap-kelte című műsorában. Megjegyezte, bár nem a kormánytagok döntöttek az ebédről, hanem egy referens, beismerik, hogy hiba volt a fővárosból, drágán hozatni az ételt. Kovács László utólag úgy értékelte a történteket: két pár virsli egy kis mustárral, tormával és egy szelet barna kenyérrel nagyon megfelelt volna. – Fontos, hogy az eset tanulság legyen minden vezető számára – hangsúlyozta a pártelnök, aki kijelenetette: ne urizáljon egy nehéz helyzetben lévő ország kormánya.
– Személyesen szeretném megkövetni a söjtöri ünnepi rendezvény meghívottjait, hogy a díszebéd, amellyel a kormány a község és a megye vezetőit szerette volna megtisztelni – részben a saját hibámból is –, a kormány által a gondosságról és takarékosságról vallott felfogással ellentétesen, jogos kritikák tárgyává válhatott – tartalmazza Pulay Gyula közleménye. A Miniszterelnöki Hivatal közigazgatási államtitkára közölte: a kancelláriaminiszter utasítására kivizsgálta az ebéd előkészítésének körülményeit. Mint kiderült, az előkészítésben részt vevő munkatársak csak a helybeli és környékbeli cégek kelleténél szűkebb körénél tájékozódtak arról, hogy az ebéd megrendezésére tudnak-e vállalkozni – tájékoztatott Pulay, hozzátéve: az ügynek személyi konzekvenciái lesznek.
Ismert, Gál J. Zoltán kormányszóvivő korábban a távirati irodának adott nyilatkozatában – amelyet az MTI többször korigált – cáfolta, hogy Söjtörön dőzsölt volna a kormány. Elismerte ugyanakkor, hogy az ételeket a fővárosi Mágnáskert étteremből szállították a távoli Zalába. Az úgynevezett VIP-vendégekkel együtt 300-an vettek részt a kormányülést követő ebéden, ami 2,4 millió forintba került. Az ünnepi ebéden egyebek mellett töltött angolnát, illetve magyaros erdeigomba-levest kakukkfüves vadhúsgombóccal szolgáltak fel.
***
Álszentség.
Jellemző a szocialisták álszentségére, hogy Söjtörön még nem látták problémásnak a dőzsölést, csak utólag magyarázkodnak, amikor már nyilvánosságra került az ügy – reagált Kovács László nyilatkozatára Halász János, a Fidesz-frakció szóvivője. Szerinte a külügyminiszter – aki a kormány többi tagjával együtt részt vett a lakomán – most menteni próbálja a menthetetlent. – Ha Kovács László ennyire sajnálja az esetet, fizesse ki a menüt – jegyezte meg, hozzátéve: ezzel sem tenné jóvá a söjtöri dőzsölést, hiszen annak nem lett volna szabad megtörténnie.

Itt van, amit mindenki várt: ünnepel Szoboszlai Dominik és Buzsik Borka – fotó