December 8-a munkanapra és parlamenti ülésnapra esik, ezért a város szocialista polgármestere és országgyűlési képviselője nem tudott volna részt venni a hétfői megemlékezésen – így magyarázkodott Puszta Béla az MTI-nek. 1956. december nyolcadikán százharmincegy munkás esett áldozatul a kommunisták sortüzének. A rendszerváltás óta ez a nap gyásznap a városban.
Szili Katalin beszédet mond az idei megemlékezésen, de mint kiderült, nem az ő döntése alapján hozták előre a nógrádi megyeszékhelyen a gyászünnepet. Az Országgyűlés elnökének személyi titkára, Kőhegyi András elmondta, hogy nem az ő kérésük volt a december 6-i időpont.
– A Pofosz megyei vezetőivel már előre egyeztetve döntöttünk az ügyben, a mostani támadások méltatlanok az emlékezés hangulatához – mondta el lapunknak Kovácsné Czene Csilla alpolgármester. Szerinte praktikus okokból tették szombatra a megemlékezést, mivel a rendezvényre meghívottak – az áldozatok hozzátartozói – nem csak Salgótarjánban élnek, a hét vége nagyobb lehetőséget teremt arra, hogy többen leróják kegyeletüket. Deme Attila, a Pofosz főtanácsadója ugyanezt a véleményt hangsúlyozta.
Az emlékünnepségen nem vesz részt az MSZP koalíciós társa, a helyi SZDSZ-csoport – tudatták közleményükben. Hozzátették: az áldozatok emléke előtti tisztelgés fontosabb, mint politikusaink munka- vagy protokollrendjéhez való alkalmazkodás, így ők hétfőn emlékeznek.
A Fidelitas közleményében hangsúlyozta: december 8. a sortűz gyásznapja, és nem hatodika, amikor Puszta Béla és Szili Katalin éppen ráér. A szervezet a helyi Acélgyári templom szentmiséjén, majd a fáklyás felvonulás után a sortűz helyszínén, a vásártéren emlékezik az áldozatokra.

Kémbotrány: a szakértő szerint az akciót az ukrán titkosszolgálat politikai megrendelésre hajtotta végre