Kó József, az OKRI munkatársa az országos szinten eddig példa nélküli, nyolcvanmillió forintba került vizsgálat eredményeiről lapunknak elmondta: két területet, a látens bűnözés feltárását, valamint a lakosság bűnözéssel és bűnmegelőzéssel kapcsolatos ismereteit vették górcső alá. A több mint száz kérdésből álló kérdőívre tízezer ember válaszolt.
Kiderült: tavaly több mint 1,2 milliónyian estek áldozatul valamilyen bűncselekménynek, ugyanakkor a rendőrségi statisztikákban évente átlagosan 300 ezer sértett szerepel. A látencia a korábban vélt 2-3-szoros helyett négyszer akkora.
A vizsgálat szerint az autólopások ötödét, az autórongálások háromnegyedét, a kerékpárlopások felét nem jelentik a rendőrségen. A rablások 35, a bántalmazások 46 százaléka, míg a szexuális zaklatások fele, a szexuális támadásoknak pedig 90 százaléka nem derül ki a hatóságok előtt.
A felmérésben megkérdezettek közel 60 százaléka szerint a múlt évben százezer vagy annál kevesebb bűneset történt, ezzel szemben a rendőrség több mint 420 ezret regisztrált.
Érdekes eredményt hoztak a hazánk bűnügyi fertőzöttségére vonatkozó válaszok is. A nemzetközi statisztikák a bűnügyileg legkevésbé fertőzött európai országok közé sorolják hazánkat. Az élmezőnyben Anglia, Franciaország, Spanyolország és Olaszország szerepel, de Németországban is háromszor, Ausztriában pedig másfélszer annyi bűncselekmény jut ugyanannyi lakosra, mint itthon. Ezzel szemben a megkérdezettek jelentős része az első tízbe, sőt sokan dobogós helyre tették országunkat.
A közbiztonságról általában rossz véleményük van az embereknek. Csak a válaszolók 13 százaléka mondta azt, hogy jó a hazai közbiztonság, viszont több mint 30 százalékuk szerint a következő években – főként az uniós csatlakozásnak köszönhetően – javulás várható e téren. A kutatásvezető hozzátette: az eredményeket és levont következtetéseket az intézet továbbküldi az ORFK-ra, s terveik szerint a jövőben évente végeznek majd hasonló vizsgálatot.

Újabb bukott magyarellenes politikus gyorsítana a balszélen