Eltűnt milliárdok, politikai összefonódások és teljes zűrzavar – eleddig ez a mind szövevényesebb Parmalat-botrány mérlege. Az ügy pedig várhatóan tovább dagad.
Erre enged következtetni az is, hogy a tejipari óriásvállalat letartóztatott alapítója és egykori vezetője, Calisto Tanzi a minap azt vallotta: az elmúlt évtizedekben hozzávetőlegesen harminc politikus – jobb- és baloldalról egyaránt – kapott valamilyen formában juttatásokat a cégtől. A kihallgatásról beszámoló Corriere della Sera szerint a kifizetések egy része törvényes volt, ám több esetben valószínűleg – a megrendelések vagy a kedvező bánásmód fejében – kenőpénzeket fizetett ki a Parmalat.
Hogy kik lehetnek a „megkent” politikusok, az egyelőre nem publikus, ám bennfentesek tudni vélik, hogy a listán szerepel Silvio Berlusconi kormányfő pártja, a Forza Italia is.
Más források szerint azonban Tanzi nem sokra becsülte a milliárdos miniszterelnököt, illetve a köré szerveződő új elitet, és nem is tartotta velük a kapcsolatot. Berlusconi egyébként a minap „a csalások valóságos mestermunkájának” nevezte a Parmalatnál történteket, ugyanakkor óva intett attól, hogy valamiféle „boszorkányüldözés” kezdődjön.
Az ügyben már meghallgatták Tanzi gyerekeit is, akik azonban állítólag nem tudtak a cégnél zajló mérleghamisításról, melyet a Parmalat-vezér – saját bevallása szerint – 1998-tól folytatott. Az egykori elnök egyébként valóságos családi cégbirodalmat épített ki, hiszen fia, Stefano a Parmalat saját labdarúgóklubját, az AC Parmát igazgatta, lánya, Francesca pedig idegenforgalmi céget vezetett. (Az eltűnt milliók egy része állítólag éppen a csődbe jutott utazási iroda veszteségeit igyekezett pótolni.)
Időközben az is kiderült, hogy az összeomlott cég adóssága a korábbi becsléseknél jóval magasabb: a legfrissebb adatok szerint 14,3 milliárd eurót tesz ki. Rendőrségi forrásokból már kiszivárgott, hogy a 65 éves Tanzi együttműködési megállapodást kötött az államügyészekkel büntetésének enyhítéséért cserébe. A cégbirodalom egykori vezetője egyébként akár tizenöt évi börtönbüntetést is kaphat. A Parmalat-ügyben eddig egyébként – Tanzival együtt – tizenegy embert vettek őrizetbe. További két tucat gyanúsított egyelőre szabadlábon védekezhet, számuk azonban várhatóan növekedni fog.

Eltűnt pásztói nőt keres a rendőrség