Látva az agrárkerekasztal körül kibontakozó problémákat és azt, hogy a felmerülő témákban nem tudunk egyezségre jutni az agrártárcával, Medgyessy Péter miniszterelnökhöz fordultam, kérve, hogy döntsön a kérdésekben, egyúttal vázoltam előtte személyes felelősségét a magyar vidék és mezőgazdaság iránt – közölte Medgyasszay László, az MDF agrárszakértője a miniszterelnökkel folytatott egyeztetést követően.
– Elmondtam a miniszterelnöknek, hogy a költségvetés tulajdonképpen törvénysértés. Az agrárgazdasági fejlesztésről szóló törvény alapján ugyanis 240 milliárd forint járna az idei költségvetésben az agráriumnak saját hazai forrásból, uniós pénzek nélkül. Ezzel szemben csak 131 milliárd forint jut saját forrásból a mezőgazdaságnak, és az több mint százmilliárd forintos hiányt mutat. Ráadásul ezt a költségvetést még a 82 milliárd forintos determináció is terheli – kezdte beszámolóját Medgyasszay, hangsúlyozva: megemlítette azt is, hogy vidéken robbanásig feszült a helyzet, és nagyon sok helyen demonstrációra készülnek a gazdák.
– Kértem a miniszterelnököt, hogy ennek a feszültségnek az enyhítésére és a május elsejéig rendelkezésre álló lehetőségek kihasználására növelje a nemzeti támogatások erre a célra fordítható összegét. Medgyessy Péter úgy fogalmazott, hogy ezt nem áll módjában megtenni. Azt is megerősítette, amit a kormányoldal részéről a nemzeti agrárkerekasztalt előkészítő tárgyalásokon hallottunk, hogy napi operatív kérdésekről nem hajlandó tárgyalni a kerekasztalon – folytatta a honatya. Emellett hangsúlyozta, hogy ezen túlmenően konkrét választ nem kapott arra, hogy az ágazati feszültségek feloldása céljából mit kíván tenni a kormány. – Csupán egy biztató mondata volt a miniszterelnöknek, az úgy szólt, hogy forrásokat keresnek az agrárköltségvetéshez, megoldást azonban nem említett. Mindezeket figyelembe véve, olyan tárgyalást fejeztem be, amely számomra semmilyen eredményt nem hozott – értékelte a miniszterelnökkel folytatott tárgyalást a képviselő.
– Az agrárkerekasztalt érintő kérdésekben még megvárjuk Németh Imre agrárminiszter írásbeli válaszát, de ha a kormány nem fogadja el ezt az ellenzéktől szokatlan, közös gondolkodásra szólító ajánlatot, amely az első körben a napi problémákról szól, akkor folytatjuk azt a munkát, ami ellenzéki pártként kötelességünk, s rámutatunk a kormány hibáira és mulasztásaira. Most viszont a miniszterelnöknek is az volt a véleménye, hogy a nemzeti agrárkerekasztalnak közép- és hosszú távú kérdésekkel kell foglalkoznia. Erre azt válaszoltam, hogy az MDF ettől nem zárkózik el, de elmondtam azt is, hogy amíg nem látjuk, hogy a kormány – immár nem a mi segítségünkkel, hanem magában – nem tud vagy nem akar a mezőgazdaság jelenlegi válsághelyzetével foglalkozni, addig nem látjuk értelmét a munkában való részvételnek – mondta Medgyaszszay László.
– Tudom, hogy a kormány majd politikai előnyt kovácsol abból, hogy az MDF nem vesz részt az agrárkerekasztal tárgyalásain, azt állítva, hogy nem vállaltunk szerepet a problémák megoldásában. Ezt a feltételezést azonban már most visszautasítom, mert úgy látom, hogy amíg az égető, napi gondokat nem sikerül megoldani, addig nincs értelme közeli és távoli jövőről beszélni, mert alig lesz termelő, aki azt megéri – fejtette ki a képviselő.
A napi problémák közül Medgyasszay konkrétan a sertésválságot említette a miniszterelnöknek, és elmondta, nem pénzosztogatással kell megoldani a helyzetet. Hanem úgy, hogy összekötnék azzal a stratégiával, amely közép- és hosszú távon az érintett háromszáz-négyszázezer embert életben tartaná. Ehhez megvan a jól felépített stratégiájuk, kidolgozták, hogy mit kellene tennie az államnak és mit kellene tenniük a gazdáknak. – Ha a kormány nem tudja megoldani most a túlélést, akkor a későbbiekben nem lesz miről beszélni. Ha a kormány nem igényli a mi segítségünket – jelentette ki a képviselő –, akkor tényleg csak az ő feladata a probléma kezelése.
A honatya arra is emlékeztette a miniszterelnököt, hogy a helyzet valóban pattanásig feszült és útlezárásokra is lehet számítani. – Annak örültem volna, ha a miniszterelnök tudna a vidéki emberek fejével gondolkodni – tette hozzá a honatya.
***
Magyarország sereghajtó.
Egyedül Magyarországról fogalmaz meg erősen elmarasztaló véleményt az a jelentés, amelyet az Európai Parlament mezőgazdasági bizottságában az EU-hoz csatlakozó országok agrárszektorának felkészüléséről fogadtak el – közölte az MTI-vel tegnap Kelemen András (MDF), az Országgyűlés EP-megfigyelői csoportjának tagja. A jelentést Karl Erik Olsson, a liberálisok parlamenti csoportjához tartozó svéd képviselő készítette, a bizottság pedig a módosító indítványokkal együtt hétfőn vitatta meg és fogadta el. A dokumentum bevezetőjében szereplő általános értékelés szerint a május 1-jén csatlakozó tíz ország közül egyedül Magyarországgal vannak komoly problémák a mezőgazdaságban. Ugyanakkor hét országnál a jelentéstevő nem talált említésre méltó gondokat. (MTI)

Eltűnt pásztói nőt keres a rendőrség