Elnökét gyászolja Macedónia

Az egész világ megrendült a macedón elnök tragédiájának hírére. Trajkovszki munkásságát méltatták a politikai élet vezetői, köztük Mádl Ferenc köztársasági elnök és Medgyessy Péter kormányfő is. Általános vélemény szerint nehéz napok várnak most a macedón népre, amely elvesztette talán egyetlen nagy formátumú politikusát.

Hírösszefoglaló
2004. 02. 27. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Borisz Trajkovszki 1956. június 25-én született Strumicában. Szülővárosában járt középiskolába, majd a szkopjei Szent Cirill és Metód Egyetem jogi karán folytatta tanulmányait. Kereskedelmi és munkajogra szakosodott, szakdolgozatát is ebből a témakörből írta. Diplomája megszerzése után, 1980-ban a Szloboda építőipari cégnél helyezkedett el, ahol 17 éven át vezette a jogi osztályt. 1997-ben innen került át Szkopje egyik kerületének önkormányzatához, ahol a polgármester hivatalvezetőjeként dolgozott. 1998. december 21-én nevezték ki külügyminiszter-helyettessé. Az 1999-ben megtartott elnökválasztáson a Belső Macedón Forradalmi Szervezet – Macedón Nemzeti Egység Demokratikus Pártja jelöltjeként indult és szerezte meg a győzelmet. Köztársasági elnöki beiktatására 1999. december 15-én került sor. Borisz Trajkovszki a Macedón Köztársaság második államfője volt.
Trajkovszki korábban a kommunista párt tagja volt, később megváltoztatta politikai irányultságát, nagy valószínűséggel ebben az is közrejátszott, hogy az Egyesült Államokban teológiát hallgatott. Szintén a tengerentúlon adta fel a balkáni térségben uralkodó ortodox keresztény vallását, s tért át a metodista hitre. Széles körű megbecsülést vívott ki magának az országban és nemzetközi színtéren egyaránt a 2002-es háború idején, mikor az albán lázadókkal szembeni harcok során kiegyensúlyozott politikát folytatott. A háború után megteremtette a lehetőséget arra, hogy albán nemzetiségű honfitársai bebocsátást nyerjenek az állami intézményekbe, részt vehessenek az államaparátus működtetésében.
Stipe Mesic horvát kormányfő az Európai Parlamentben tartott beszédében úgy vélekedett, hogy a szörnyű veszteség ellenére, a már elfogadott politikai mechanizmusok, illetve az eddig meghozott törvények alapján a továbbiakban is sikerül megtalálni a legmegfelelőbb megoldásokat az ország problémáira. Ugyancsak reményét fejezte ki, hogy a Trajkovszki által lefektetett alapok mentén az ország már nem térhet le a megkezdett útról. Ennek ellenére elemzők igen kényesnek tartják az ország helyzetét, hiszen Macedónia egyetlen nagy hatású politikusa halt meg Trajkovszki személyében, akinek életműve talán még nem olyan komoly, hogy építeni lehetne rá egy demokratikus társadalmat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.