Tandíjat vezetnek be Lengyelországban?

–
2004. 02. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tandíj fizetésének körültekintő bevezetését javasolta a felsőoktatásban a lengyel kormánynak a Világbank és az Európai Befektetési Bank egy tanulmányában.
Erről a Rzeczpospolita című mértékadó lengyel konzervatív napilap számolt be. Az újság által megszerzett jelentés szerint a lengyel felsőoktatás nem finanszírozható kizárólag adókból, ráadásul igazságtalan is ez a rendszer.
A javaslattal lengyel szakértők is egyetértenek. Marek Rocki, a rangos varsói kereskedelmi főiskola rektora azt mondta a Rzeczpospolitának, hogy ésszerűtlen a jelenlegi rendszer, amelyben a nappali hallgatók előnyt élveznek azokkal szemben, akik esti vagy levelező tagozaton (vagy magánintézményekben), munka mellett tanulnak, adót fizetnek, s még a tandíjat is le kell szurkolniuk.
A fizetőstúdiumokat az állami egyetemeken azonban nem lehet bevezetni Lengyelországban az alkotmány módosítása nélkül, amely garantálja az ingyenes oktatást. A jelentés készítői is elismerik, hogy nehéz ügyről van szó. Más országok tapasztalataira hivatkozva figyelmeztetnek, hogy a felsőoktatási tandíj bevezetésének politikai következményei elég „brutálisak” lehetnek. Ennek ellenére úgy vélik, hogy a felsőoktatási törvényben meg kellene jelennie a tandíjfizetésről szóló előírásnak.
A tandíj bevezetésének hívei felmérésekre is hivatkoznak: ezek szerint például a Varsói Egyetemen az alacsonyabb képzettségű (vagyis szegényebb) családokból származó diákok háromnegyede a tandíjfizetésre kötelezett tagozatokon tanul, míg a magasabb képzettségű (tehetősebb) családokból származó diákok fele az ingyenes nappali tagozatra jár.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.