Bizonyossá vált: végleg bezár a diósgyőri kohászat, mivel megszűntek a termelést folytató Borsodi Nemesacél Acélgyártó (BNA) Kft. működési feltételei. A döntéssel a gyár 1200 dolgozója kerül az utcára. Tovább növeli a munkanélküliek számát, hogy a kohászat összeomlásával nemcsak a termelőüzemben, hanem a működéshez kapcsolódó beszállító cégeknél is leépítések várhatók. Az elbocsátásokkal tovább növekszik az országos átlagban amúgy is kiugróan magas munkanélküliség. A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Munkaügyi Központ tájékoztatása szerint a regisztrált munkanélküliek létszáma alapján számított munkanélküliségi ráta jelenleg eléri a 19,6 százalékot a régióban. Nem segíti az elhelyezkedést, hogy a megyében egyetlen hónap alatt közel kétezer fővel növekedett a rendszeres szociális segélyben részesülők száma, míg a szakképzetlen és középfokú szakképesítésű munkanélküliek aránya tovább nőtt. Marjasné Enrédi Zsuzsanna, a diósgyőri kohászatot üzemeltető BNA Kft. vezérigazgatója lapunkat úgy tájékoztatta, hogy a pénzügyi források hiánya miatt vált elkerülhetetlenné az üzem bezárása. A vezérigazgató szerint az elmúlt napok eseményei egyértelművé tették számukra, hogy a kormányzat nem kívánja segíteni a termelés újraindítását.
A gyár közleménye szerint a konjunktúra, a meglévő piac és a vevők által kifejezett működési igény ellenére sem kívántak a kormányzati irányítás alatt lévő bankok hitelt nyújtani részükre. A társaság az elutasítást azért is nehezményezi, mert az acélipari termékek ára és kereslete jelenleg robbanásszerűen emelkedik, s a társaság biztos felvevőpiaccal rendelkezik.
A gyárbezárással kapcsolatos kérdéseinkre a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium nem válaszolt, mindössze annyit közöltek: felszámolás alatt álló vállalatot nem támogathat az állam. Az érvelésnek ugyanakkor ellentmond, hogy a BNA Kft. megerősítette: nem álltak felszámolás alatt, fizetésképtelenségükről a megyei bíróságot csupán hétfőn tájékoztatták, miután nem sikerült megegyezni a gyár további finanszírozásáról.
Az üzem leállásához nagymértékben hozzájárult, hogy sikertelenül zárultak a gyár megbeszélései az állami tulajdonban lévő Magyar Fejlesztési Bankkal is. Indoklásában a pénzintézet lapunknak hangsúlyozta: a támogatás ügyét több alkalommal az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. vetette fel részükre, ám a privatizációs intézet véleményével szemben nekik nem kötelességük a kohászati üzemet támogatni.
Megkeresésünkre az ÁPV Rt. ugyanakkor azt válaszolta, hogy a diósgyőri gyár már nem tartozik portfóliójukba, s a cég működésére már semmiféle befolyásuk nincs. A tárgyalási folyamatot utolsóként lezáró CIB Bank indoklása szerint pénzintézetük azért nem volt hajlandó részt vállalni a gyár működésének további finanszírozásában, mert a cég veszteséges termelése miatt nem látták biztosítottnak a hitelek visszafizetését.

Brutális verekedés szakította meg a majálist – videó