DAM: senki nem felelős?

Tovább romlik az országban amúgy is kiugróan magasnak számító borsodi munkanélküliség: immár véglegessé vált, hogy bezár a diósgyőri kohászat, 1200 dolgozó kerül az utcára. A döntésért sem a munkaügyi tárca, sem az állami és magánfinanszírozó pénzintézetek nem vállalnak felelősséget.

2004. 03. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bizonyossá vált: végleg bezár a diósgyőri kohászat, mivel megszűntek a termelést folytató Borsodi Nemesacél Acélgyártó (BNA) Kft. működési feltételei. A döntéssel a gyár 1200 dolgozója kerül az utcára. Tovább növeli a munkanélküliek számát, hogy a kohászat összeomlásával nemcsak a termelőüzemben, hanem a működéshez kapcsolódó beszállító cégeknél is leépítések várhatók. Az elbocsátásokkal tovább növekszik az országos átlagban amúgy is kiugróan magas munkanélküliség. A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Munkaügyi Központ tájékoztatása szerint a regisztrált munkanélküliek létszáma alapján számított munkanélküliségi ráta jelenleg eléri a 19,6 százalékot a régióban. Nem segíti az elhelyezkedést, hogy a megyében egyetlen hónap alatt közel kétezer fővel növekedett a rendszeres szociális segélyben részesülők száma, míg a szakképzetlen és középfokú szakképesítésű munkanélküliek aránya tovább nőtt. Marjasné Enrédi Zsuzsanna, a diósgyőri kohászatot üzemeltető BNA Kft. vezérigazgatója lapunkat úgy tájékoztatta, hogy a pénzügyi források hiánya miatt vált elkerülhetetlenné az üzem bezárása. A vezérigazgató szerint az elmúlt napok eseményei egyértelművé tették számukra, hogy a kormányzat nem kívánja segíteni a termelés újraindítását.
A gyár közleménye szerint a konjunktúra, a meglévő piac és a vevők által kifejezett működési igény ellenére sem kívántak a kormányzati irányítás alatt lévő bankok hitelt nyújtani részükre. A társaság az elutasítást azért is nehezményezi, mert az acélipari termékek ára és kereslete jelenleg robbanásszerűen emelkedik, s a társaság biztos felvevőpiaccal rendelkezik.
A gyárbezárással kapcsolatos kérdéseinkre a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium nem válaszolt, mindössze annyit közöltek: felszámolás alatt álló vállalatot nem támogathat az állam. Az érvelésnek ugyanakkor ellentmond, hogy a BNA Kft. megerősítette: nem álltak felszámolás alatt, fizetésképtelenségükről a megyei bíróságot csupán hétfőn tájékoztatták, miután nem sikerült megegyezni a gyár további finanszírozásáról.
Az üzem leállásához nagymértékben hozzájárult, hogy sikertelenül zárultak a gyár megbeszélései az állami tulajdonban lévő Magyar Fejlesztési Bankkal is. Indoklásában a pénzintézet lapunknak hangsúlyozta: a támogatás ügyét több alkalommal az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. vetette fel részükre, ám a privatizációs intézet véleményével szemben nekik nem kötelességük a kohászati üzemet támogatni.
Megkeresésünkre az ÁPV Rt. ugyanakkor azt válaszolta, hogy a diósgyőri gyár már nem tartozik portfóliójukba, s a cég működésére már semmiféle befolyásuk nincs. A tárgyalási folyamatot utolsóként lezáró CIB Bank indoklása szerint pénzintézetük azért nem volt hajlandó részt vállalni a gyár működésének további finanszírozásában, mert a cég veszteséges termelése miatt nem látták biztosítottnak a hitelek visszafizetését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.