Japán és Oroszország megállapodott egy olajvezeték építésében, amely Észak-Szibériából az Oroszország csendes-óceáni partján fekvő Nahodkáig húzódna – közölte a tárgyalásokhoz közel álló japán kormányilletékes. Korábban Kína is javasolt egy vezetéktervet Oroszországnak, de a jelek szerint a várhatóan öt-nyolc milliárd dollárba kerülő japán változat győzött. Mindazonáltal a japán megoldás szerint is lesz a vezetéknek egy leágazása a kínai Tacsingig (Daqing). – A vezeték célállomását rögzítettük. A vezeték Nahodkáig húzódik és leágazik Tacsingig – mondta a japán illetékes, hozzátéve, Oroszország még nem döntötte el, hogy előbb a fővezetéket építi meg Nahodkáig, vagy a leágazást Tacsingig. A vezeték kiindulási pontja Tajset lesz, mintegy 500 kilométerre északkeletre a Japán által eredetileg javasolt Angarszktól. Az újonnan felvázolt útvonal – a Bajkál-tótól északra haladó vezeték – előmozdítja Oroszország északkeleti részének fejlődését, és Moszkva ellenőrizni tudja az Egyesült Államokba irányuló olajszállításokat. Eredetileg az orosz Trasznyeft monopolvállalat javasolta a Nahodka nyílt kikötőjéig húzódó vezeték építését Japánnak. A terv azonban lekerült a napirendről, amikor Oroszország és Kína tavaly nyilatkozatot írt alá az olaj- és a gázipari együttműködésről.
*
Az OPEC Arab- (Perzsa-) öböl menti termelői hajlanak rá, hogy júniusra halasszák az április elsejére tervezett kvótacsökkentést, amelyet februárban határoztak el – mondták OPEC-illetékesek hírügynökségeknek Dohában, egy gázipari tanácskozáson. Korábban ezt az elképzelést a katari olajminiszternek tulajdonították. – Senki sem akar ilyen magas árakat, mint amilyeneket most látunk a piacon – mondták az illetékesek.
Szakértők szerint az OPEC-tagok azért várnak a kvótacsökkentéssel, mert egy esetleges közel-keleti konfliktus hatásai drasztikus áremelkedést okozhat a piacon.

Nincs több titok – itt van a jövő évi költségvetés