Májustól hét nagyvárosban – Budapesten, Szegeden, Debrecenben, Egerben, Veszprémben, Kaposváron és Győrben – dolgoznak majd úgynevezett EURES-tanácsadók. A munkaügyi központokban, illetve a foglalkoztatási hivatal kirendeltségein elérhető tanácsadók főként információnyújtással és közvetítéssel segítik majd a hazai munkavállalókat. Ha valaki kedvet érez ahhoz, hogy külföldön próbáljon szerencsét, akkor – a személyes tájékozódáson túl – a világhálón is utánanézhet az állásajánlatoknak. Az EURES-hálózat, amely az Európai Unió, valamint az Európai Gazdasági Térség országainak adatbázisait tartalmazza, legfőbb célja, hogy információval lássa el a külföldi munkavállalás iránt érdeklődőket, és adott esetben az állásközvetítésből is kivegye a részét. A munkavállalók a hálózat internetes oldalán (www.europa.eu. int/eures) böngészhetnek a – tagországok állami foglalkoztatási szolgálatai által nyilvántartott – betöltetlen álláshelyek között, az önéletrajzi adatbázisban pedig bárki regisztráltathatja magát. Mint Oláh Beáta EURES-menedzser egy minapi háttérbeszélgetésen elmondta: a honlap ezenkívül valamennyi tagország munkaerő-piaci, társadalombiztosítási, adózási információit tartalmazza, valamint azt is, amit a munkavállalóknak az adott állam élet- és munkakörülményeiről tudniuk kell. Az EURES nyitott a munkáltatók felé is, hiszen célja az is, hogy segítséget nyújtson a munkavállalók toborzásában. A szolgáltatások egyébként mindkét fél számára ingyenesek.
Az EURES-ben rejlő lehetőségeket azonban látszólag nem minden tagállam használja ki. A hálózat honlapját böngészve ugyanis meglehetősen vegyes kép fogad. Némiképp meglepő ugyanis, hogy míg Dánia az EURES-oldalakon jelenleg négy betöltetlen, teljes munkaidős álláshelyet kínál, addig ez a szám Nagy-Britannia részéről meghaladja a tizenkétezret. (Az a tény, hogy a felsőfokú végzettségűek közül a britek jobbára egészségügyi szakembereket – például aneszteziológusokat vagy pszichiátereket – keresnek, erősítheti azt a feltevést, hogy az uniós tagállamok leginkább az orvosokat és az ápolókat várják tárt karokkal, és ők is találnak majd a legkönnyebben munkát.) Szintén meglehetősen sok (hozzávetőlegesen 1400) üres álláshelyet kínál Írország, s ehhez képest már-már elenyésző a németek által felajánlott 150 munkahely. Jelenleg az EURES negatív rekordjával mégis Izland „büszkélkedhet”: a szigetország ugyanis csupán egyetlenegy állást kínálgat, mégpedig gombák szedésére és csomagolására. A hálózat jelenleg egyébként húszezer betöltetlen álláshelyet tartalmaz, az adatbázis azonban májustól várhatóan jelentősen kibővül, hiszen az uniós csatlakozás pillanatától a belépőkre – köztük Magyarországra – vonatkozó információkon kívül az új tagállamok állásajánlatai is megjelennek.
Oláh Beáta elmondta azt is: az Állami Foglalkoztatási Szolgálat portálján (www. afsz.hu) szintén kialakítanak egy EURES-oldalt, amely tartalmazni fogja a legfontosabb tudnivalókat a külföldi munkavállalókkal kapcsolatban, egyebek mellett azt is, hogy májustól az egyes tagállamok milyen intézkedéseket foganatosítanak a csatlakozó országok munkavállalóival szemben.
A munkaerőpiacot érintő változás még, hogy Magyarországon május 1-jén életbe lép az a törvény, amely a munka törvénykönyve hatálya alá eső munkaviszonyokra bejelentési és nyilvántartási kötelezettséget ír elő. A nyilvántartási rendszer a munkaadók és a velük munkaviszonyban álló munkavállalók adatait tartalmazza majd. Az egységes munkaügyi nyilvántartási rendszer főbb céljai a munkaerőpiac átláthatóságának javítása, a munkavállalók jogbiztonságának növelése, a munkaügyi ellenőrzés javítása és az EU-s adatszolgáltatási kötelezettségek teljesítése.

Forgószél pusztított egy kecskeméti paprikaföldön – videó