Több alkalommal is hiába fordult munkahelyteremtő támogatásért Nagy Imre, a Parád Kristály Manufaktúra Rt. többségi tulajdonosa, vezérigazgatója, így a társaság két évvel ezelőtti 650 fős alkalmazotti létszáma mára 450-re csökkent, s ha kérelmüket továbbra is elutasítják, újabb 130 dolgozó elbocsátására kényszerülnek.
Pedig a II. Rákóczi Ferenc által 1708-ban alapított, az ország legrégebbi cégeként számon tartott üvegmanufaktúra 2001-ben még nyereséget könyvelhetett el. A vállalkozás a termékeinek 95 százalékát exportálja – főként Olaszországba, Svájcba, Franciaországba, Nagy-Britanniába, az Egyesült Államokba és Japánba –, ahol idegen márkanéven szerepelnek a parádi üvegek. A korábban jól csengő márkanév ugyanis az elmúlt rendszerben, az államosítást követően eltűnt, s a társaság anyagi helyzete nem teszi lehetővé a márka külföldön történő újbóli bevezetését. A közelmúltban 32 millió forintos beruházással újabb kemencéket létesítettek az üzemben, hogy a piaci igényeknek mind jobban megfelelhessenek.
Tavaly 120 millió forintos veszteséget könyvelt el a cég, ám a vezetés abban reménykedik, hogy a karácsonyi csúcsbevétel sokat javíthatna a manufaktúra helyzetén. Amennyiben az üveggyár bezárása mellett kell dönteni, Magyarország jelentős ipartörténeti értéke szűnne meg, amelynek száz-kétszáz éves termékei jelentős árveréseken szerepelnek.

Orbán Viktor: Oroszfüggőség-ügyben a szakértelem Önöknél van – videó