Néhány órás megbeszélést követően közös sajtóértekezletén a két vezető államférfi arról tájékoztatott, hogy megvitatták a kompromisszum különböző lehetséges módozatait, de konkrét megoldásokban nem állapodtak meg. Megbízták a két külügyminisztert, hogy az EU soros ír elnökségének egyetértésével és közreműködésével dolgozzanak ki javaslatot az ellentéteket áthidaló, mindenkit kielégítő megoldásra. Reményüknek adtak hangot, hogy az alkotmányos szerződést még az idei első fél évben, az ír elnökség alatt sikerül elfogadtatni.
Schröder kijelentette, lát lehetőséget olyan megoldás kimunkálására, amely figyelembe veszi Lengyelország mint új EU-tagország súlyát anélkül, hogy elvetné az EU konventje által ajánlott kettős többség elvét. Lengyelország és Spanyolország eddig mereven ellenezte a kettős többség elvének alkalmazását, és ragaszkodott a 2000. évi nizzai szerződésben rögzített szavazási rendhez.
Schröder megerősítette, hogy kormánya számára elfogadhatatlanok a második világháború után Lengyelországhoz csatolt korábbi német területekről elmenekült vagy kitelepített németek és leszármazottaik kárpótlási követelései.
***
Vita az élelmiszer-feleslegről.
Lengyelország és az EU között vita robbanhat ki, a varsói vezetés ugyanis nem hajlandó adóval sújtani a hűtőházakban tárolt árufelesleget. Az EU bizottsága azt követeli, hogy Lengyelország a május 1-jei csatlakozása előtt hozzon törvényt a több évi átlagos élelmiszer-tartalékot tíz százalékkal meghaladó készletek megadóztatásáról, ennek parlamenti elfogadása nem valószínű. (MTI)

A legismertebb magyar meteorológus is megszólalt a pokoli hőhullámokkal kapcsolatban