Személyes találkozót kért Medgyessy Péter miniszterelnöktől Schmitt Pál, a Fidesz alelnöke azzal a céllal, hogy a kormányfő segítsen eltávolítani Ron Werbert, az MSZP kampánymenedzserét. Az ellenzéki politikus hangsúlyozta: miután a szocialisták elnöke és választási listavezetője maga is részt vett a háborús szellemű kampánytréningen, „nincs más mód, mint hogy Medgyessy Péter kormányfőhöz forduljunk az ügyben”. Ron Werbert a miniszterelnök hozta Magyarországra, „az ő jó ismerőse”, ezért is kérjük a segítségét – fűzte hozzá Schmitt Pál. Elmondta, hogy a nyitott és barátságos kampányt tervező Fidesszel szemben mások a hatalom megszerzéséről szóló háborúként értelmezik az európai uniós választásokat. – Háborúra készülnek, és ehhez törvénysértésekre felkészített katonákat képeznek ki – hangsúlyozta az alelnök. Emlékeztetett arra, hogy Ron Werber MSZP-s kampánymenedzser utasítása szerint a kampány utolsó négy hetében a kormánytagok is alárendelnék magukat a háborús szellemnek. A kabinetnek inkább azon kellene dolgoznia, hogy minél kevesebben érezzék magukat az európai uniós csatlakozás vesztesének – jelentette ki Schmitt Pál.
*
Különösen rossz ízű, hogy Schmitt Pál, a Fidesz listavezetője a magyar holokauszt emléknapjának előestéjén valakinek az országból való eltávolítását követeli a magyar miniszterelnöktől. Ez egy letűnt kor retorikája – jelentette ki Schmitt felszólítása kapcsán Gál J. Zoltán. „Az ilyen követelésnek ma különösen nincs helye Magyarországon, és nem lehet eltűrni, hogy ez a hangnem eluralkodjék a magyar közéletben” – fogalmazott a kormányszóvivő. Mint mondta: a hazugságok ellen igenis fel kell lépni, és helyes, ha a kormánypárti politikusok ezek ellen felveszik a kesztyűt.
Hasonlóan nyilatkozott Lendvai Ildikó is, az MSZP frakcióvezetője, és Nyakó István, a párt szóvivője. Nyakó kérdésünkre kifejtette: a Ron Werber által vezetett képzésen nem szólították fel megosztó és lejárató kampányra az aktivistáikat, ezért nem is kell tenni semmit ez ellen. (Ismert: az izraeli tanácsadó többek között „paranoiás bandának” és fasisztának nevezte a Fideszt, azt állítva: az ellenzéki párt győzelme esetén a megosztás és a gyűlölet kerekedne felül. Werber kijelentette: háborúra készül a kampányban.) Lendvai szerint az eddigi választási kódexek nem váltak be, ezért inkább a törvényekre és azok szellemére figyelnek. Tóbiás József pártigazgató viszont a felkészítésen az etikáról és törvényességről azt mondta, „nem érdekelnek az etikai és a választási kódexek”, „a végén majd megbeszéljük, hogy mennyi a bírság”.
Amíg én vagyok a frakcióvezető, addig az MSZP minden írott törvényt és íratlan erkölcsi szabályt be fog tartani a kampányban – jelentette ki Lendvai. Ugyanakkor Werber az MSZP múlt heti kampányfelkészítőjén egy Lendvai által is aláírt levelet lobogtatott, mint ami azt hivatott bizonyítani, hogy a pártvezetés teljhatalommal ruházta fel őt a kampányban. Lendvai kérdésünkre elmondta: a levélben mindössze az szerepelt, hogy például a szocialista frakció részt vesz a kampányban, és a lépéseiket egyeztetik a párt választási központjával.
Horn Gábor, az SZDSZ európai parlamenti választási kampányának irányítója a fair kampány érdekében a közeljövőben meghívja a parlamenti pártok kampányfőnökeit. A szabad demokrata ügyvivő szerint a két nagy párt jelenleg „átlépi azokat a határokat, amelyeken belül élhető lenne az ország a kampány ideje alatt is”. Az SZDSZ-es politikus közölte: a napokban négymillió szórólapot küldenek ki a választókhoz, amelyekben arra várnak választ, hogy szerintük milyen liberális politikát kellene folytatni az unióban. – Az MDF készséggel részt vesz egy négypárti egyeztetésen, de elvárja, hogy a választási eljárásról szóló törvényhez benyújtott módosító csomagját az SZDSZ is támogassa – mondta Gémesi György. A Fidesz kampánystábja később reagál Horn Gábor felvetésére, az MSZP igent mondott.
Szerdán megfenyegették a Szövetség elnökét